Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Irablue
Irablue
Vloženo 17. 2. 2016
Líbí se mi

Jak rozvinout osobnost dítěte? Posilujte sebeúctu

Irablue
Irablue
Vloženo 17. 2. 2016
Líbí se mi
Jak rozvinout osobnost dítěte? Posilujte sebeúctu

Jak rozvinout osobnost dítěte? Posilujte sebeúctu

Mnozí z Vás, kteří se právě nacházíte v roli rodičů, si možná kladete otázky, co nejlepšího dělat, aby vaše dítě bylo šťastné, a to i bez ohledu na to, v jaké životní situaci se právě můžete být. Jakým způsobem v dítěti podpořit jeho talent a naopak nepotlačit jeho osobnost, aby z něj vyrostl zdravě sebevědomý člověk, schopný přijmout zodpovědnost za svůj život. Já sama jako matka dvou dospělých dcer jsem si takové otázky v minulosti kladla nesčetněkrát.

Byly doby, kdy jsem si i vyčítala, co jsem mohla udělat a neudělala, místo toho, abych se tehdy raději soustředila na přítomnost. Díky trvalé práci na svém osobním rozvoji a později i díky zkušenostem z praxe koučinku, jsem leccos pochopila. Mé dcery dospěly v osobnosti, které žijí život podle svých představ, plní si své sny a jsou si vědomy své vlastní zodpovědnosti. Pokud si uvědomíme, že každý člověk je originál a úplně každý si na tento svět přináší potenciál talentů, který může během života naplno využít a rozvinout, začneme na výchovu dětí pohlížet z ještě dalšího úhlu pohledu.

Odhalte příčiny, změňte staré vzorce chování a nahraďte je novými

Možná si někteří z vás uvědomili, nebo si právě uvědomujete, že nežijete svůj vlastní život, ale jen naplňujete očekávání druhých a sami sebe popíráte. Přistihujete se, jak opakujete vzorce chování svých rodičů, které se vám jako dítěti nelíbily a přenášíte je dál na své potomky. Od narození je totiž naše osobnost formována rodinou, kamarády, učiteli, společensko-politickou situací atp., záleží, jestli ten vliv vychází z respektu k druhému nebo vědomé či podvědomé touhy přetvářet druhého k obrazu svému.  V dospělosti pak často mnozí z nás hledají zpátky své místo, kam vlastně patří, pracně se učí jednat asertivně, posilují sebevědomí, sebeúctu a složitě se vrací ke své prapůvodní podstatě, kterou ztratili právě vlivem okolí a výchovy. Je to přirozený proces a nelze z toho nikoho a nic obviňovat.

10 kroků, jak se stát dobrým rodičem – průvodcem ve výchově dětí?

  1. Pracujte na své sebedůvěře, sebeúctě a sebelásce. Tím pomáháte dítěti při formování zdravé a vyrovnané osobnosti.
  2. Posilujte smysl pro humor a denně si najděte důvod, proč se s dětmi od srdce zasmát. I když nebudete mít náladu, věřte, pomůže to i vám.
  3.  Respektujte dítě jako osobnost a nechtějte si realizovat své nesplněné sny jeho prostřednictvím.
  4. Pokládejte dítěti otevřené otázky a ptejte se, co ho baví, čím by chtělo být a nesnižujte jeho dětskou fantazii. Podpořte ho v tom, co ho baví a co dělá s nadšením. Naslouchejte mu a učte ho přímosti a projevení citů.
  5.  Požádá-li vás dítě o radu, dříve, než mu ji dáte, zeptejte se ho: Jak bys to udělal/a, řešil/ty ty? Povedete ho k tomu, aby to nejlepší možné řešení začal hledat uvnitř sebe.
  6. Neřešte vaše starosti před dětmi nebo přímo s dětmi.  Aniž si to uvědomujete, přehazujete tím na ně svůj díl zodpovědnosti.
  7.   Zajistěte si hlídání dětí a udělejte si čas jen pro sebe, a to jak s partnerem, tak i bez partnera.  Odpočinete si, načerpáte novou energii a svým dětem budete inspirací a mnohem více jim předáte, než kdybyste za každou cenu trávili čas pouze s nimi.
  8. Zaveďte si rodinné rituály, jako například společné snídaně, večeře, výlety, sport, hry, předčítání z knih, zpívání atp., a ty si se svými dětmi naplno užívejte.
  9. Vychovávejte s citem, vlídností a důsledností. I když vás dítě rozzlobí, vyhněte se direktivním soudům a ponižujícím větám typu: Z tebe nic nebude! Ty jsi úplně hloupý/á! Jídlo se musí dojídat! Proč máš dvojku a ne jedničku! Podvědomě se v dětech zakládá na sníženém sebevědomí, nedostatku sebelásky, perfekcionismu, workoholismu nebo syndromu vyhoření
  10. Nevracejte se do minulosti a nevyčítejte si, pokud máte pocit, že jste ve výchově něco nezvládli nebo se zachovali špatně. Nevláčejte s sebou břemeno minulosti, tu už nezměníte. Přijměte to, poděkujte za tu zkušenost, odpusťte si a soustřeďte se už jen na Teď a Tady. Uvidíte, jak se váš život projasní.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 29. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
Rainbow
Rainbow 22. 2. 2016

ono se to tak hezky čte, ale kdo se toho drží

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 18. 2. 2016

dobře napsáno, moc dobře si pamatuji hlavně na větu : vše se musí dojídat, a pak člověk bojuje s nadváhou....

Odpovědět
Irablue
Irablue 19. 2. 2016

děkuji

lazna
lazna 18. 2. 2016

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 914
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.