Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 2. 8. 2020
Líbí se mi

Hilma af Klint: První z prvních

Amanda
Amanda
Vloženo 2. 8. 2020
Líbí se mi
Hilma af Klint: První z prvních

Hilma af Klint: První z prvních

 

Malby z budoucnosti.

 

Malovala abstraktní obrazy ještě před Kupkou, ale dovolila je zveřejnit až dvacet let po své smrti. Svět tak na ni málem zapomněl.

Její jméno zná z dějin umění zatím jen málokdo, přesto své abstrakce vytvořila Hilma af Klint několik let před Františkem Kupkou, Vasilijem Kandinským, nebo Kazimirem Malevičem – první už v roce 1906. Jenže tato švédská malířka věřila, že na ně veřejnost ještě není počátkem 20. století připravena. Vymínila si tedy, že tato abstraktní díla budou prezentována nejdříve dvacet let po její smrti. Více než dvanáct set obrazů a kreseb tak zůstalo uloženo v ateliéru a čekalo, až společnost „dozraje“. Nakonec byly poprvé veřejně představeny až v roce 1986, dvaačtyřicet let po její smrti

Narodila se v roce 1862 ve Stockholmu do maloměstské rodiny námořního velitele. Od dětství se ale zajímala o matematiku a botaniku, zároveň měla i velký výtvarný talent, který ji dovedl až ke studiu na Královské akademii výtvarných umění. Studentky byly v té době na akademii stále výjimkou, af Klint ji ale dokončila s vyznamenáním a brzy se prosadila jako portrétistka a krajinářka. Vedle toho kreslila vědecké ilustrace, angažovala se v radě Asociace švédských malířek...

 

Ve Švédsku je v součastnosti výstava švédské malířce Hildy af Klint a do amerických kin vstoupil film o této podivuhodné a dlouho neznámé ženě.

 

Hilma af Klint však nebyla typickou umělkyní; její „neviditelná říše“ vznikala za přispění spiritualismu, teosofie a paranormálních aktivit. Vedle těchto duchovních hnutí ovlivnily její myšlení a tvoření také objevy vědecké – radiových vln, a zvláště kvantové teorie. Těmto vlivům otevřeně pod/vědomě podléhala a vytvářela rozměrné obrazy. Tyto malby však nesměly být nejméně 20 let od její smrti ukázány veřejnosti. Tak o tom rozhodla sama autorka ve své závěti. Díky této situaci se nemohly malby stát průkopnickými a prvenství v oblasti abstraktního umění získal až o 4 roky později Vasily Kandinsky (1910).

 

V některých médiích je nyní rovněž naznačeno, že uvedení „festivalového“ filmu do americké klubové distribuce je promyšlený tah sílícího gendrového (hysterického) diktátu. Obě zmíněné výtky mají jistě své opodstatnění a jsou předmětem diskuze vážné i trapné. Faktem však zůstává, že tvorba Hilmy af Klint je dodnes působivá, i když asi ne způsobem, jaký si autorka přála. Jednoznačně přitažlivý je především její příběh.

V roce 2018 uspořádalo Guggenheimovo muzeum v New Yorku této malířce samostatnou výstavu. Expozici navštívilo více než 600 000 diváků a stala se tak nejnavštěvovanější výstavou v šedesátileté historii této prestižní instituce.

 

Výstava v New Yorku se jmenovala Obrazy pro budoucnost. Jejich autorka Hilma af Klint však nebyla, tak jako její později slavní kolegové, dlouho známa. Nepřála si to. Byla přesvědčena, že vývoj lidstva (vědomí) nazraje až časem a teprve tehdy budou její malby náležitě čitelné, srozumitelné a návodně inspirativní. Měly být jakýmsi shůry seslaným manuálem k poučenému probuzení lidstva, které mělo na pozadí teosofických teorií s časem vstoupit do nového a lepšího věku.

 

Hilma af Klint, absolventka stockholmské Akademii krásných umění, se navenek úspěšně živila malováním poměrně konvenčních krajin a portrétů. Ve volných chvílích se však v tichu svého ateliéru v jistém transu či meditaci oddávala malbě obrazů s geometrickými a biomorfními tvary, které uskupovala do abstraktních kompozic.

 

Hilma af Klint studovala a rozvíjela malířství, hledala nové výrazy, ale zabývala se také botanikou či uspořádáním atomů v souvislosti s převratnými vědeckými objevy.

 

https://artrevue.cz/jak-hilma-af-klint-prepsala-dejiny-umeni/

 

www.modernamuseet.se

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 16. 8. 2020

krásné

Odpovědět
světlanna
světlanna 3. 8. 2020

krásné obrazy jiných světů..

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 3. 8. 2020

hezké obrazy, takové veselé, byť já tomuto druhu umění vůbec nerozumím

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 8. 2020

pěkné

Odpovědět
lemur
lemur 3. 8. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 493
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.