Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Baculatá
Baculatá
Vloženo 3. 10. 2018
Líbí se mi

Ginkgo biloba

Baculatá
Baculatá
Vloženo 3. 10. 2018
Líbí se mi
Ginkgo biloba

Ginkgo biloba

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) je velmi zajímavý opadavý strom, jelikož se jedná o žijící fosilii. Roste na naší planetě totiž již z dob prvohor, přičemž se jedná o posledního zástupce tohoto dříve početného rodu. Strom se může dožívat věku až několika tisíců let, např. v Číně existuje exemplář, který se prý dožil 2500 let. Jde o rostlinu dvoudomou, což znamená, že existují samčí a samičí stromy, a běžně dorůstá do výšky několika desítek metrů.

Jeho původní domovinou je nejspíše Čína, kde se dodnes ctí velké úctě. První strom byl do Evropy přivezen v roce 1730, do Ameriky zavítal o půl století později. Dnes je rozšířen a oblíben prakticky po celém severním americkém kontinentu. V České republice je zařazen mezi vzácné druhy.

Zajímavým faktem je jeho odolnost, kdy často jako jediný přežívá nejrůznější kalamity a působení destruktivních vlivů, ačkoliv ostatní stromy jsou zničeny.

Rostlinu prakticky nikdy nenapadají škůdci, snad i to je jeden z důvodů její dlouhověkosti. Pro tyto vlastnosti se dřevo stromu hojně využívá v Asii při stavbě domů či v knihovnách proti knižním škůdcům.

Vnitřní část semene se přidává do asijských jídel, obzvláště během významných příležitostech.

Je hojně využíván v čínské medicíně, ajurvédě, lidovém léčitelství, ale i medicíně některých vyspělých zemí. Často se přidává do tradičních léčiv.

Předmětem sběru je list (Folium ginkgo bilobae), sbíraný na jaře a v časném létě, nejlépe kolem čtrnácté hodiny. V době plné zralosti se někdy sbírá i plod, ovšem ten má dosti zvláštní vůni.

Ginkgo obsahuje široké spektrum účinných látek – flavonoidy, fenolické látky, organické kyseliny, karotenoidní barviva, vitamíny a další.

Účinky

  • Hlavní oblastí účinků tohoto stromu je cévní soustava. Rozšiřuje cévy, řeší jejich praskání (fragilita), žilní problémy včetně křečových žil, je vhodný při náchylnosti na krvácení z nosu. Bylina výborně pomáhá při ischemii (nedokrvení) dolních končetin, ale i při srdeční arytmii.

Používá se i jako prevence proti náhlým příhodám mozkovým a infarktu myokardu. Při léčbě následků mozkové příhody terapii doplňujeme masáží postižených míst yzopovým olejem.

  • Při dlouhodobém užívání pomáhá při tinnitu neboli šumění a pískání v uších. Ginkgo je vhodný i při náhle vzniklé hluchotě.
  • Druhou významnou oblastí působení jinanu je určitě nervová soustava. Příznivě působí při bolestech hlavy a migrénách, snížené koncentraci, únavě, zapomnětlivosti, poruchách paměti, úzkosti.

Italský odborný výzkum potvrdil zlepšení stavu pacientů s migrénami již po 3-měsíčním užívání ginkgo biloby, přičemž v dalších měsících užívání zlepšování pokračovalo.

Doporučuje se i na otoky mozku, pomatenost. Mnohé klinické studie též potvrdily významné zlepšení stavu po užívání jinanové kúry délkou alespoň 1 rok u pacientů s Alzheimerovou chorobou.

  • Americké a francouzské výzkumy poukazují i na významnou pomoc jinanu v oblasti horské nemoci.
  • Jinan je znám i svými antioxidačními a protizánětlivými účinky.
  • Dále podporuje zdraví pokožky, přičemž výzkumy z Univerzity v Torontu poukázaly na zlepšení symptomů i u vitiligo (depigmentace).
  • Některé výzkumy též poukázaly na příznivý efekt jinanu na zrak a oči.
  • K léčbě dýchacích onemocnění využívali listy a semena jinanu již staří Číňané. Výtažky z listů i ze semene (plodů) mají poměrně široké antibiotické spektrum – používají se při plicní tuberkulóze, výtažek ze semen a pecek je vhodný při bronchiálních potížích. Semena se užívají i při astmatu, prsním kašli a zahlenění.
  • Ginkgo se může využívat i jako afrodiziakum.

Formy

Z listů je možné připravovat nálev nebo krátkodobě vařený odvar, ovšem na základě dlouhodobých zkušeností mnohých léčitelů je určitě nejvhodnější formou tinktura. Ta se dávkuje po 20 kapkách 2 až 3 krát denně u žen, 2 až 3 krát denně po 25 kapkách u mužů.

Je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za 4 – 6 týdnů od zahájení kúry. Užívání by mělo být dlouhodobé, doporučuje se alespoň tříměsíční aplikace.

Bylina se též velmi často podává v kombinaci s pravým zeleným čajem.

Ačkoli z odborného hlediska nelze proti míchání jinanových listů do čajových směsí nic namítat, doporučujeme raději samostatnou aplikaci jinanových přípravků.

Jinan dvoulaločný nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky nebyly zjištěny a nejsou známy ani kontraindikace použití této byliny. Ovšem i přesto doporučujeme se držet doporučeného dávkování jednotlivých produktů s obsahem ginkgo, aby došlo k maximálnímu využití potenciálu této rostliny. Opatrnosti a snížení dávek je třeba využít při užívání těchto preparátů během těhotenství a přípravky s obsahem ginkgo biloby by neměly být podávány velmi malým dětem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 2. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 2. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 788
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.