Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 3. 8. 2014
Líbí se mi

Editorial: Koj, ale neukazuj to?

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 3. 8. 2014
Líbí se mi
Editorial: Koj, ale neukazuj to?

Editorial: Koj, ale neukazuj to?

Jana LeBlanc ve svém editorialu na téma kojení na veřejnosti.

V pátek začal Mezinárodní týden kojení, který s sebou přinesl spoustu debat, mimo jiné opět i tu o vhodnosti kojení na veřejnosti - reakce ŽEN s.r.o. najdete zde.

První článek o kojení na veřejnosti jsem psala zhruba před osmi lety a přiznávám, trochu jsem si myslela, že tohle téma už je dávno passé. Tedy dokud jsem neotevřela Google a nezjistila, že na intenzitě diskusí neubylo. Spíš bych dokonce řekla, že naopak.

Připomnělo mi to historku, kdy jsem před třemi lety vyrazila na vernisáž známého fotografa, kde mezi kolegyněmi novinářkami bylo i několik matek, některé se svými dětmi. Dvou a půl letý syn jedné z nich poletoval po galerii, když ho jeho matka drapla, vyhrnula si tričko a nechala přisát k prsu. Jestliže o mých ňadrech odbornice na podprsenky Helena Konarovská tvrdí, že se už patnáct let pletu a místo céček nosím éčka (a nechápe, proč si to při koupi podprsenky nehodlám přiznat), má moje kolegyně Pavla odhadem nejméně "elka". Tento prostý fakt stačil, aby se z vernisáže ve dvou vteřinách stala exhibice, ovšem bohužel nikoliv věhlasného fotografa. Ten jako by se z pódia vypařil, dění se totiž přesunulo úplně jinam. Oči všech spočinuly na Pavle, některé vyboulené, jiné cudně sklápěné k zemi, jakmile se mozek po šoku zase dostal ke slovu. Protože jsem stála hned vedle, byla jsem rudější než Pavlina bradavka a taky si leccos vyslechla, přičemž "ty vole, to jsou ale neuvěřitelný dudy", bylo z poznámek lichotivějších. Nechápejte mě špatně. Nemám vůbec nic proti kojení na veřejnosti, tedy pokud se z něj nedělá estráda. A tuším, že většina z nás to má nějak podobně. Tedy až na pár matek, které mají pocit, že když porodily dítě, točí se kolem nich svět, a když ne svět, pak alespoň internetové diskuse: mám, nemám, jak a proč a kde a … Máme tu: téma!

Ačkoliv sama zatím matka nejsem, vyrostla jsem v rodině zdravotní sestry, kde se s kojením a vůbec vším okolo dítěte pojilo jedno důležité slovo: přirozenost. Vždycky jsem měla pocit, že o něčem, co je přirozené, není třeba diskutovat, že přirozenost prostě stačí nechat se dít a všem nám bude víceméně dobře. Proto mě překvapuje, že si něco tak přirozeného jako dát dítěti napít, když má hlad, zaslouží speciální rubriku v časopisech, tisíce diskuzních fór a stovky hodin drahého mateřského strávené přemítáním, co je … a to je ten paradox … přirozené. Schovávat se za plínu? Vytáhnout prsa, kde se mi zrovna zlíbí a nechat okolí, ať se s tím nějak popere?  Upřímně, diskutujeme o tom už celé roky. A kam jsme se dobraly?

Takže … Nebylo by lepší dát si v tom hledání pauzu, začít zase používat zdravý selský rozum a kojení, ať už kdekoliv, si prostě jenom užívat? Bez toho, abychom z toho dělaly show, slovní i jinou?

Krásný týden,

Vaše Jana

Jak se dívají na kojení na veřejnosti další ŽENY s.r.o. se dozvíte zde.

A jak to vidíte vy? Napište nám o tom blog a dejte nám vědět, co si o tom myslíte. Těšíme se na vaše příspěvky.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
Dee
Dee 10. 1. 2015

Intimní věc.

Odpovědět
Amanda
Amanda 7. 8. 2014

Kojení na veřejnosti jsem nikdy nevyhledávala, na tohle nejsem dostatečný exhibicionista, beru koutek někde za paravánem jako třeba v IKEA, ale jinak se mě toto téma týkalo jen v krizových situacích, kdy nebylo vyhnutí...Zažila jsem paní, která kojila rovnou dítě, sedící na nákupním košíku, zaparkovala u regálu a už to jelo...dítě se pak dokrmilo rohlíkem, už nebylo nejmenší...Nemůžu si pomoci, ale mám pocit, že některé muže musí pohled na kojící ženu sexuálně vzrušovat a to může být i nežádoucí.

Odpovědět
Mia.maya.M
Mia.maya.M 5. 8. 2014

Je to každé ženy výsostně osobní věc a ostatním do toho vůbec nic není!-- Pokud se matka rozhodne kojit dítě na veřejnosti, nikterak mi to nevadí a už vůbec mě to nepohoršuje nebo neuvádí do rozpaků.. proč taky?--Dceru jsem kojila do dvou let, přestat jsem musela ze dne na den, kvůli zápalu plic.... a to teda bylo "kongo".. to byl řev, že startující tryskáč je proti tomu "prdítko".... Já jsem kojení na veřejnosti neřešila - mé rozhodnutí bylo - na veřejnosti ne. Ale kdo se rozhodne pro "ano" - její volba, její právo, její rozhodnutí, její "boty", ve kterých jde světem.... ne naše p.s. Píšete o Pavle Hodkové?

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 518
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.