Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Teta Eva
Teta Eva
Vloženo 7. 10. 2014
Líbí se mi

DISKUSE: Zahalená? Nezahalená?

Teta Eva
Teta Eva
Vloženo 7. 10. 2014
Líbí se mi
DISKUSE: Zahalená? Nezahalená?

DISKUSE: Zahalená? Nezahalená?

Do jaké míry můžeme zakazovat oblečení jiných? Teta Eva by ráda znala váš názor.

Milé dámy,
dnes se na vás obracím s prosbou o vaše stanovisko, o váš názor, jestli jste si ho stačily vytvořit a jestli ne, prosím, zamyslete se dodatečně. Dopředu předestírám, že se mi nejedná o žádnou politickou (předvolební) debatu ani o církevní „koncil“. Hysterických, xenofobních a šovinistických názorů je internet plný, ale skutečně bych ráda znala názor rozumných žen z Žen.
Jak zmiňovala Afrodita, studenti znají svá práva, konec konců je znají už i žáci ZŠ – právo na ochranu osobních údajů, svobodu projevu – bohužel si nějak nejsou vědomi svých povinností, ale to ani spousta dospělých.

Svoboda jednoho přeci končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Dalším právem zakotveným v Ústavě ČR je svoboda vyznání. A o to mně dnes jde. O svobodu vyznání.
Je to 6 neděl zpátky co se na ombudsmanku JUDr. Šabatovou obrátily dvě studentky, kterým vedení zdravotní školy zakázalo používat hidžáb (šátek halící vlasy a krk, obličej je odhalený). JUDr. Šabatová se vyjádřila, že jí toto rozhodnutí připadá diskriminační. Naopak, zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček zase tvrdí, že je právem každé školy určovat školním řádem ustrojení svých studentů, ale svůj názor vyjádřil jako nezávislý právník.
V současné době se k této debatě přidala i různá zdravotnická zařízení. Některá svým vnitřním předpisem tuto součást oděvu jednoznačně zamítla, některá ji, kromě sterilních oddělení – JIP, ARO, operační sály, povoluje. Objevily se i zprávy o tom, že si pacienti zajišťují, že je nebude ošetřovat zdravotnický personál viditelně označený jako neateistický.
A teď bych, vážené dámy, ráda znala váš názor. Nikoho už v dnešní době nepřekvapí, když na odděleních slouží řádové sestry v řeholním oděvu, ale měly byste, Vy osobně, problém se sestrou nebo lékařkou se zahalenými vlasy?
A jaký postoj byste zaujaly, pokud by spolužačka Vašeho dítěte na střední či vyšší škole používala hidžáb? A děti na základní škole? Do jaké míry můžeme nařizovat a diktovat oblečení?

Česká republika se považuje za demokratický stát a tohle je průvodním jevem a znakem demokracie – diskuze. Čili povolit nošení vnějších znaků náboženského přesvědčení a víry či zakázat? Ať si to nosí ve své domovině nebo doma a netahají to k nám? Je pravda, že při vstupu do církevních staveb musí ženy chodit konzervativněji oblečené (zahalená kolena a lokty), ale to jsou stavby všech vyznání, nejen islámské, ale i křesťanské. Nechci se dohadovat, jestli je to znakem islámu a korán předepisuje zahalování žen. Nechci debatovat, jestli ve jménu víry přichází na Zemi zlo.

Ne, jen by mě zajímalo – jsme tolerantní a rozdýcháme různorodost? Nebo toto už není různorodost?
Vaše teta Eva


P. S. A proč se vás ptám? Já sama nemám jednoznačný názor.
Na ulici ženy v hidžábu, proč ne? Nevadí mně to. Jako obsluhující personál (v obchodě, bistru – etnicky zaměřeném i „normálním“) nemám problém. Jako zdravotnický personál? Asi bych ráda informaci (upozornění) předem, ale myslím si, že by mi to nevadilo. Ale školství? Já fakt nevím. Na některých školách chodí děti ve stejnokrojích, nikdo nevybočuje a nevyčnívá, stírají se tím rozdíly. Jinakost budí pozornost. Nevadí mi, že s mými dětmi chodí do školy děti jiných etnik, to naopak beru jako velké plus. Jsem tedy na rozpacích, protože se to týká náboženství? I když vyznávám teorii žít a nechat žít? Skutečně nevím a díky za váš názor.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 3. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 4. 2020

Odpovědět
Miška optimistka
Miška optimistka 17. 3. 2015

Každý ať si nosí co chce, ale naše zákony by měly platit pro všechny stejně.

Odpovědět
konatovka
konatovka 8. 4. 2015

Přesně to samé jsem chtěla napsat i já. Shodujeme se v názoru.

Bad Guy
Bad Guy 24. 10. 2014

nezahalená

Odpovědět
Teta Eva
Teta Eva 25. 10. 2014

A proč?

benca
benca 9. 10. 2014

Taktiez nemam problem so zenami co sa zahaluju,ale preco to to nabozenstvo,kultura a vsetko okolo toho tak prikazuje

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 627
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.