Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

5 tipů, jak se zklidnit před důležitou schůzkou nebo prezentací

Alena Ratajova
Alena Ratajova
Vloženo 5. 4. 2016
Líbí se mi
5 tipů, jak se zklidnit před důležitou schůzkou nebo prezentací

5 tipů, jak se zklidnit před důležitou schůzkou nebo prezentací

O tom, jak je stres, napětí či tréma před nějakou důležitou událostí pozitivní či negativní, by se dalo polemizovat. Každopádně jedno je jisté, pokud je ho moc, komplikuje nám život.

Ne každý z nás zvládá v klidu a s rozvahou vyhrocené situace. Ve chvílích, kdy si potřebujete zachovat klidnou hlavu, propadáte panice? Máte zrychlený dech a koncentrace vám dělá problém? Je to i váš případ?

Spouštěče mohou být:

  • Důležitá obchodní schůzka
  • Prezentace na veřejnosti
  • Networkingové setkání
  • Schůzka s nadřízeným/podřízeným
  • Nástup do nového zaměstnání
  • Komunikace s úřady či jinými institucemi
  • Soukromé záležitosti (oslava, stěhování, představení nového partnera rodině atd.)

 

Eliminovat riziko a míru stresu můžete v mnoha případech například dostatečnou přípravou předem, větší časovou rezervou, time managementem…

Ale co dělat, když jste udělali to nejlepší, co jste mohli, dostatečně jste se připravili, nebo jste se ocitli v situaci, na kterou se zkrátka připravit NELZE?

Co dělat, když vás přepadne tréma, dostanete strach, klepou se vám ruce, máte pocit, že jste vše naučené a připravené zapomněli a jste hodně nervózní?

Zde je 5 tipů na okamžitou a rychlou pomoc:

TIP Č. 1 – DÝCHEJTE

Soustřeďte se jen na nádech a výdech a to tak dlouho, dokud neucítíte klid a úlevu. Zakažte si všechny ostatní myšlenky, jediné, co vás momentálně zajímá, je váš dech. Počítejte si  nádech a výdech alespoň na 6 (ideálně až 8 dob). S každým nádechem si představujte, jak do sebe absorbujete klid a pohodu a s každým výdechem si představujte, jak ze sebe dostáváte vše, co vám brání k přijetí klidu.

TIP Č. 2 – RYCHLÁ POMOC – AKUPUNKTURNÍ BOD

Na uklidnění, dá se říci, že i na zbavení se hysterie je tzv. „korunka“. Najdete ji na nejvyšším bodě lebky, přesně uprostřed. Zkuste si toto místo lehce zmáčknout, je citlivé – podle toho i poznáte, že mačkáte správný bod. Při nervozitě, stresu, větším psychickém vypětí… toto místo stimulujte alespoň půl minuty.

TIP Č. 3  MEDITACE

Přijetí strachu a získání klidu a síly právě z něj. Představte si váš strach před sebou jako postavu – bytost. Poděkujte mu za to, že vám dodává energii a je vaším hnacím motorem, vysvětlete mu, že teď od něj potřebujete spolupráci a podporu. Změňte vizuálně tuto postavu strachu na přátelskou postavu, která vás vezme za ruku a podpoří vás. Společně pak vstupte do místnosti jako skvělý team. Vy mluvíte, postava vám dodává energii.

TIP Č. 4 – VIZUALIZACE

Jděte někam, kde budete o samotě, případně pokud je to možné, zavřete oči a představujte si kladný výsledek situace, která vás čeká. Např. jak vcházíte na prezentaci/schůzku, jak vše hladce probíhá (v případě prezentace si můžete vizualizovat nadšené a spokojené výrazy ve tvářích posluchačů, spoustu zajímavých a podnětných dotazů, potlesk pro vás. V případě obchodní schůzky domluvenou spolupráci, příslib další schůzky, uzavřený obchod…).

TIP Č. 5 – MOTIVAČNÍ VĚTY

Namotivujte sami sebe. Viděli jste někdy, ať už naživo či ve filmu, jak trenér před důležitým zápasem „hecuje“ své svěřence a snaží se je namotivovat tak, aby si 100% věřili a šli do zápasu s tím, že ho vyhrají? A že pak dělají také nějaký bojový pokřik? Tuto techniku si můžete vyzkoušet sami na sobě a vymyslet si svůj bojový pokřik.

Závěrem: Když vás přepadne větší nervozita a stres, zklidněte svůj dech, počítejte každý nádech-výdech minimálně na 6 dob, zkusit můžete i stimulaci akupunkturního bodu na hlavě. Buďte chvíli v klidu a představujte si, jak vše dopadne ve váš prospěch. Sami se namotivujte, pochvalte se,  jak jste dobří a že na to máte a jděte do toho!

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 25. 6. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 4. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
Ovace
Ovace 21. 12. 2016

Velice užitečné

Odpovědět
moondoo
moondoo 10. 4. 2016

To je pravdivé...Dobré rady a tipy...děkuju

Odpovědět
Alena Ratajova
Alena Ratajova 11. 4. 2016

To mě těší, díky Moondoo

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 244
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.