Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

3 slova, která ve svém životopise MUSÍTE změnit

Jana Bártíková
Jana Bártíková
Vloženo 15. 1. 2016
Líbí se mi
3 slova, která ve svém životopise MUSÍTE změnit

3 slova, která ve svém životopise MUSÍTE změnit

Rukama mi prošlo přes 5.000 životopisů. Většina z nich měla jednu zásadní chybu, o kterou se chci s vámi dnes podělit. Jde o slova, která přivádějí mě i ostatní posuzovatele životopisů, k šílenství…  Proč? Protože nás tahle slova jen připravují o čas. A vás připravují o pozvání na pohovor.

Personalisté a manažeři vás opravdu potřebují. Potřebují obsadit volnou pozici. Jenže kandidáti velmi často nedávají personalistům a manažerům šanci najít v životopise informace, které potřebují. Pak není podle čeho odhadnout potenciál uchazeče a není na základě čeho se rozhodnout, zda pozvat nebo nepozvat uchazeče na pohovor. Proto 90% životopisů skončí na hromádce NE.

Řešením je vytvořit a poslat životopis, který o vás jasně a srozumitelně řekne, co umíte a znáte. Jaké máte za sebou zkušenosti, výsledky, úspěchy… Životopis, za kterým budete vidět VY.

Bohužel, 90% životopisů obsahuje nic neříkající fráze a vatu. Zde jsou 3 slova, která musíte změnit, pokud chcete, aby vás pozvali na pohovor:

1. „Podílel/a jsem se na…“

Slovní spojení „podílel/a jsem se na…“ snižuje vaši hodnotu. Neříká nic o tom, co jste skutečně v rámci pozice, projektu, úkolu.. dělali, jaké byli vaše kompetence, čeho jste dosáhli.  Pokud napíšete „Podílela jsem na organizaci konference…“, pak vůbec není jasné, jestli jste jen obeslala emailem účastníky anebo jste koordinovali celý organizační tým.

Porovnejte: „Zajišťovala jsem prostory a technické vybavení pro konferenci XY pro 900 účastníků. Jednala jsem s dodavateli o podmínkách a ušetřila jsem 25% na celkových nákladech ve srovnání s náklady na stejnou akci v loňském roce.“ Tahle odrážka řekne jasně, co přesně jste dělali a čeho jste dosáhli. Posuzovatel tak získá mnohem jasnější představu o vašich kompetencích a potenciálu.

Nepoužívejte spojení „podílel/a jsem se na…“ ani v případě, že jste pomáhali někomu jinému s nějakým úkolem. Pomoc = spolupráce. Popište vaši spolupráci a my budeme mít jasno v tom, že v týmu fungujete jako „pomocník“.

2. „Zodpovídal/a jsem za…“

Třebaže je vaše práce o odškrtávání si každodenních úkolů, vyměňte i tuhle frázi. Nepůsobí akčně a dává vám nálepku pouhého „plniče úkolů“. A vy se určitě umíte samostatně rozhodovat a motivovat. Mimochodem, nepište do životopisu, že se umíte samostatně rozhodovat a motivovat… Víc o tom dál…

Uvedu příklad: Je to tak, že „Zodpovídáte za obchodní výsledky regionu.“ Změňte tuhle odrážku na „Řídím síť poboček v regionu XY. Stanovuji prodejní cíle a kontroluji jejich plnění. Vedu manažery poboček koučováním a mentorováním k jejich plnění. Stabilně plní region pod mým vedením prodejní ukazatel, dosáhl jsem zvýšení obratu o 15% oproti loňskému roku.“

Tahle nová odrážka ukáže, jak se vám daří plnit prodejní cíle a jaké nástroje k tomu používáte. Pouhá informace, že zodpovídáte za prodejní výsledky regionu zanechá spoustu nezodpovězených otázek. Buďte hrdí na to, co umíte a co jste dokázali! Dejte to o sobě vědět!

fb_atribut_normal6_W_zivotopis

3. Nicneříkající fráze a vata

Fráze jako jsem proaktivní, samostatně se rozhoduji, jsem týmový hráč, mám skvělé komunikační dovednosti, jsem flexibilní, rád se učím novým věcem, jsem kreativní a další znějí dobře, ale co o vás skutečně říkají? Každý druhý může tohle o sobě prohlásit. Proč bychom vám měli věřit, že to tak opravdu je? Vyhněte se frázím a vatě a UKAŽTE, co opravdu děláte a umíte tím, že uvedete konkrétní, nejlépe měřitelné, příklady.

Jste týmový hráč? Tak co třeba: „Spolupracoval jsem s 5 kolegy ze třech různých odděleních na vytvoření nového systému evidence dokladů. Vytvořil jsem…“ Jste proaktivní office manažerka? Tak potom: „Navrhla jsem opatření ke snížení spotřeby papíru a nákladů na tisk. Výsledkem bylo snížení nákladů o 30%“

Teď už je to jasné. Váš životopis má prodávat VÁS, vaše dovednosti, vaši hodnotu, potenciál… Aby tomu tak skutečně bylo, musíte si vytvořit životopis, který obsahuje konkrétní a jasné informace a fakta o vašich zkušenostech, výsledcích, úspěších… To jsou ty informace a fakta, která personalisté a manažeři hledají a kterými jim ukážete, co pro ně můžete udělat!

Krásný den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

VÁŠ DALŠÍ KROK?

Vytvořte si životopis, který vás dostane na pohovory. Ne, šablony a vzory nejsou tím řešením. Právě z nich se generují životopisy plné frází a vaty, které končí na hromádce NE.
Použije návod na životopis, který nikde jinde nenajdete. Vytvořila jsem ho pro vás na základě svých vlastních zkušeností, zkušeností svých klientů a posledních trendů na trhu práce. Životopisy podle mého návodu už poslaly stovky mých klientů, kteří díky němu získaly velmi rychle novou práci.

Je pro vás zde on-line nebo tady naživo. Zjistěte víc o on-line tréninku Životopis 2.0 nebo o workshopu Životopis, který vás dostane na pohovory.

 

Přečtěte si také: 3 + 1 zásadní informace pro váš životopis

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super, jen s tím životopisem trochu bojuji

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 1. 2016

dneska je to jiné, pamatuji se, když jsme se na střední škole učili psát životopis....tomu by se dnešní mladí určitě smáli, až by se za břicha popadali......

Odpovědět
Jana Bártíková
Jana Bártíková 31. 1. 2016

Amanda
Amanda 17. 1. 2016

Jo

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 307
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.