První myšlenku o tom, že žena může využít svůj menstruační cyklus pro plánování svých záležitostí, jsem uviděla na blogu Alice Kirš a jejích kolegyň. Po shlédnutí filmu Měsíc v nás Diany Fabiánové jsem se pídila dál, až jsem se začetla do knihy Cyklická žena od Mirandy Grey. Idea, že nemusím být pořád perfektní (ne, že bych kdy byla 🙂 ) a že je přirozené, když se během cyklu mění nálada, a že můžeme využít optimální doby, kdy jsme plné energie nebo naopak svých kreativních schopností, mi nejdřív přinesla úlevu a pak (krom téměř bezbolestného průběhu menstruace) inspiraci, jak by se podobný koncept dal použít v tréninku a při sportování.

Cyklus se samozřejmě délkou i prožíváním nedá úplně zobecňovat. Každá žena bude mít své specifické pocity. Zjednodušeně řečeno ale můžeme rozdělit celý cyklus na čtyři části. Líbí se mi pojmenování podle ročních období. V zimě (období menstruačního krvácení) prožíváme spíš fyzický útlum, potřebujeme více odpočívat a stáhnout se do sebe. Poté nastává jaro (do období pár dní před ovulací). Jsme plné energie, stíháme více úkolů najednou a chceme se posouvat ve svých možnostech dál. Léto (období kolem ovulace) je optimální dobou na setkávání s přáteli, jsme společenské a plné pozitivních emocí. Na podzim (období před menstruací) můžeme pociťovat úbytek energie, někdy jsme náladové, ale na druhou stranu je to optimální doba pro kreativní vyjádření.

V našem sportovním programu by mělo být místo pro následující fyzické aktivity:

        Aerobní činnost (zlepšení kardiovaskulárního systému, rozvoj vytrvalosti, udržení štíhlé linie)
        Posilování (rozvoj síly a prevence osteoporózy)
        Sportování pro radost (jakákoliv činnost, která nám přináší radost a úsměv na tváři)
        „zdravotní cvičení“ (správné držení těla, rozsah pohybu,  správné dýchání, tzn. Jóga, Pilates nebo pohybový program Vnímej své tělo Zuzky Bičíkové).

Napadlo mě obojí hezky harmonicky propojit:

ZIMA: Můžeme si dát buď úplné volno a zaměřit se na relaxaci, spánek, meditaci a nebo cvičit jen lehce. Některé jógové směry nedoporučují v období menstruace cvičit vůbec, především zkruty a pozice, kdy je srdce výš než břicho. Také posilování břišních svalů není úplně ideální. Jděte se projít do přírody nebo se příjemně protáhněte.

JARO: Cítíme příliv energie, optimální doba vyběhnout (vytrvalost je na maximu) případně si zajít do posilovny nebo si dát hodinu Power Jógy. Vyzkoušejme něco nového, rychleji se učíme a třeba najdeme aktivitu, která nás bude hodně bavit.

LÉTO: Využijme této části cyklu ke společným aktivitám. Zajděme si na skupinovou lekci. Energie máme stále dost, ale především nám jde o prožitek. Teď je čas na fyzické aktivity, které nás hodně baví – tančeme a usmívejme se. Nejlépe s partnerem nebo dobrou kamarádkou.

PODZIM: V této fázi energie pomalu klesá, na vzestupu je především naše kreativita. Je čas na pomalejší zdravotně orientované cvičení. Přemýšlejme o tom, co děláme, co nám sport dává a jak se cítíme. Více odpočívejme.

Výše zmiňovaný harmonogram samozřejmě neznamená, že bychom měly běhat jen po menstruaci a pilates cvičit pouze před ní. Jde jen o to více naslouchat svému tělu a nesnažit se trhat rekordy, když se na to necítíme. Jiná věc je vrcholový sport, ale i tam fungují tréninkové cykly, kdy zvyšujeme zátěž a naopak, kdy více odpočíváme. Možná by stálo za to, aby trenéři žen plánovali víc v souladu s fyzickými a psychickými požadavky svých svěřenkyň.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account