Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zuzka Procházková
Zuzka Procházková
Vloženo 23. 6. 2017
Líbí se mi

Zpátky do plavek!

Zuzka Procházková
Zuzka Procházková
Vloženo 23. 6. 2017
Líbí se mi
Zpátky do plavek!

Zpátky do plavek!

Plavková sezona klepe na dveře a  nejedna z nás chce  zakoupit novou plavkovou výbavu. (Nebo jako já musí. Přibírám a hubnu zpět obbeach-1299692 sezonu …ehm..).  

Bohužel si musíme přiznat, že většina z nás Češek kupuje plavky špatně.  A to teď není řeč o střihu. Neumíme totiž správně koupit vrchní díl:  90 % češek nemá správou velikost podprsenky či vrchního dílu plavek.  

Pokud nám velikost nesedí, zakrýváme přednosti a ukazujeme nedostatky. Nehledě na nějaká faux pas…Což se na koupalištích, plážích moc nehodí.
Samozřejmě jsem taky  nebyla jiná. Jak jsme k těmto omylům přišly? A jak z toho ven? Čtěte

Vybrat tak správně..

Při přípravě článku vydala  část o správné volbě velikosti vrchního dílu plavek/ podprsenky  svým rozsahem na samotný článek. Považuji totiž za nejdůležitější a nejvíc přitažlivý  takový trend, který nikdy nevyjde z módy:  pokud nám v plavkách vše sedí jak má  Pak dokážeme být skutečně působivé. Proto jsem se rozhodla věnovat  tento článek právě tomuto úzkému tématu. Pokud očekáváte typy a sezonní střihy, musíte vyčkat na jindy. 

Vybírat podprsenku mě kdysi učila moje maminka a ta z dob reálného socialismu, neměla toliko ponětí o velikostech, typech, krojeních, zapínání, poměrech obvodu a košíčků..(..mami, no fakt!). Protože tady takové prádýlko, které teď zakoupíte i v  Lídlu, v takové kvalitě a výběru prostě nebylo. V podstatě naše maminky ani nic jiného znát nemohly. Jak by taky.

Pokud se poštěstí, v plavkách trávíme velkou část léta. A jestliže vybereme velikostí a střihem správně, nemusí nás stát zrovna majlant, abychom v nich vypadaly skvěle.  Proto pro vás mám dnes  několik zásad, jak koupit správně padnoucí vrchní díl plavek či podprsenek.  Dvě klíčové zásady jsou: měli bychom vybrat správnou velikost a pak ověřit, zda nám podprsenka skutečně sedí. Zdánlivě jednoduché, ale jak se zdá, pravděpdobně stále nevíme jak na to.  Pojďme na tyto zásady podrobněji:

1. Správně zvolená velikost podprsenky = správné změření Pod prsy změříte obvod  sama, ale pro měření přes prsa musí velká část využít pomoci partnera, maminky, kamarádky: pokud vám prsa nedrží, přidržte si je a obvod přenechte změřit druhé osobě. Naměřená velikost je pak přesná.   Podle míry pak najděte svou velikost dle tabulek, například zde.

TIP1: Většinou máme větší košíčky a menší obvod, než myslíme. Pokud naměříte pod prsy velikost 78, zaokrouhlete dolů na tabulkových 75. Podprsenka má více pantů k zapínání, na nižší obvod dopnete snadno. Větší obvod by prsa správně nedržel. Většího písmene v tabulce se neobávejte. To že budete mít zdánlivě malý obvod vyrovná možnost rozložení prsa právě ve větším košíčku.

Míra je orientační, je nutné vyzkoušet různé střihy. Ve chvíli kdy naberete několik podprsenek do kabinky, sledujte, zda splňuje následující body.

2. Podprsenka splňuje kriteria, která potvrzují správnou volbu:retro-1135044

 • pod ramínka by mělo být možné vložit dva prsty, měla by tedy dobře držet, ale nepadat
 • obvod podprsenky by měl být dostatečně pevný, měl by držet většinu váhy poprsí. V zadní části podprsenky (za zapínáním) byste měli být schopni vložit dva, tři prsty, maximálně ruku,  nikoliv souseda (dle slov expertky spodního prádla, Heleny Konarovská)
 • střed podprsenky skvěle doléhá na hrudník
 • kostice lemuje prso po celém jeho délce, nesmí se zapichovat
 • košíčky prso lemují

TIP2: Pokud jste splnily s podprsenkou výše uvedená kritéria, ověřte si, zda projde i „náročnějším“ testem: :

 • pokud zvednete ruce, kostice stále sedí na původním místě, prsa nepropadávají. V případě, že propadávají ven, máte nevhodnou velikost.
 • v kabince si s podprsenkou zacvičte, předkloňte apod., sledujte, zda stále splňuje náležitosti z bodu o jednu výše

vintage-1107700

Nejčastější chyby koupi podrpsenky:

 • kupujeme větší obvod (prso pak nedrží, kompenzujeme přitaženými ramínky) . Následky: prsa nejsou umístěna správně, většinou vypadají rozplácle  kvůli přitažením ramínkem a menšímu košíčku, kterým se snažíme větší obvod komenzovat a díky kterému mohou i propadávat.  Nejsme schopny vytvořit  poutavý dekolt.
 • kupujeme menší košíčky – prsa propadávají

Poslední vychytávkou pro udržení podprsenky, když už do ní investujeme je, její údržba.

Jak pečovat o podprsenky:

 • perme podprsenky v pytlíku na spodní prádlo, po vyprání vyrovnáme košíčky
 • sušme je na půl, nikdy ne věšením za jedno z ramínek, aby se podprsenka nevytahovala na jednu stranu
 • nemácháme v aviváži (aviváž ničí elasticitu vláken), nesušíme v sušičkách

Pro lepší představu mnou popsaných situací  se podívejte na video se skvělou a vtipnou Helenou Konarovskou, českou expertkou na spodní prádlo.

 

A pokud přesto chcete poradit s výběrem podprsenky/plavek na osobní bázi, doporučuji zvolit některou k tomu specializovaných prodejen, například prodejnu Madam Podprsenka, kde s vámi při výběru tyto rady individuálně projdou. Madam podprsenky jsem si všimla, když  zorganizovaly cca před dvěma měsíci  vtipný pochod za padnoucí podprsenky 

Dnešní okénko,  jak naplnit jednu z podstatných částí  šatníku a máme tedy za sebou.  Pokud se chcete o dalších částech šatníku dozvědět víc, mrkněte sem.

Přeji vám úspěšnou přípravu na léto  a skvělý lov plavek

 A nezapomeňte, spokojené jsme krásné, krásné jsme spokojené.

Plavky mě upozornily, že bych měla zhubnout.Potom jsem si oblékla plavky a ty mě uklidnily. <span title='Mrk' class='smile blink'></span>Krásný večer -)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Tereza N.
Tereza N. 24. 6. 2017

miluji je...... jsem vodní živel a k létu prostě patří

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 24. 6. 2017

hudlenka
hudlenka 24. 6. 2017

já si plavky oblékám opravdu jen na koupání a toho si moc neužiji...většinou jen na dovolené

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 24. 6. 2017

Já to měla Hudlenko úplně stejně. Až ve chvíli, kdy jsem zjistila, že můžu mít plavky, které mi padnou = netlačí, nic nevylízá, trávím v nich v létě dost času (je fakt, že to je asi spojené s terasou a zahradou). A ve chvíli, kdy se člověk necítí, být tak nahatý mi pomohly ty skvělé letní přehozy, které se teď prodávají všude. Mimochodem, aby člověk neutrácel, dají se skvěle pořídit i z e-bay (v univerzální velikosti) a za stovku! Já si právě objednala tento: http://ebay.to/2tFyZ93. No to jsem se rozjela, asi na mě padla inpirace z toho komentáře

hudlenka
hudlenka 24. 6. 2017

když jsem byla malá a pak ještě mladá, milovala jsem vodu, bydleli jsme na koupališti, táta tam byl plavčíkem, to byly roky....taky jsem byla vodní živel, ale čím jsem starší, tím mě více opouští toto nadšení...koupání venku mě vůbec už neláká, ale když je dobrý bazén, tak neodmítnu...ten přehoz je fakt pěkný, něžný, lehký a přitom splní účel

Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 24. 6. 2017

Nějak mi nejde dát odpovědět pod nejnovější komentář, tak snad se to zobrazí správně..To tedy bylo dětštví! To si muselo přát snad každé dítě, já teda určitě! Mám to docela obdobně, ´já v těch plavkách chodím spíš kvůli vedru, než že bych tak moc chodila do bazénu (krom těch veder). Ikdyž, letos jedeme na dovolenou do Slovinska pod stan a k jezeru, takže návraty do dětství a kempování jsou zpět! ps: Doufám, že ten přehoz bude vypadat dobře i v reálu až dorazí

hudlenka
hudlenka 25. 6. 2017

Zuzi, určitě to bude vypadat dobře .... jinak my jsme do mých 5 let jezdili na lodi, to dělal táta lodivoda u Čs.plavby labsko oderské...a pak jsme se odstěhovali fo bytu na koupališti, takže já jsem odkojená vodou

sipeji
sipeji 24. 6. 2017

Dnes mě čeká celý den v plavkách

Odpovědět
Zuzka Procházková
Zuzka Procházková 24. 6. 2017

super, v těchto teplech je to asi nejlepší nápad. (ne tak jako já s chřipkou v posteli... tak snad padnou jako ulité, aby ten den zbytečně nekazily

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.