Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi

Životní styl hraje významnou roli v prevenci nádoru slinivky břišní

Eva K.
Eva K.
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi
Životní styl hraje významnou roli v prevenci nádoru slinivky břišní

Životní styl hraje významnou roli v prevenci nádoru slinivky břišní

Světový den karcinomu slinivky břišní, letos vyhlášený na 19. listopadu, je každoročně příležitostí připomenout si toto zákeřné onemocnění. Zároveň se stal tradicí pro setkání, na němž přední odborníci v čele s prof. MUDr. Lubošem Petruželkou, CSc., přednostou Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, představují inovativní postupy diagnózy a terapie karcinomu pankreatu, které zvyšují šanci pacientů na uzdravení.

Tiskovou konferenci, věnovanou novinkám v léčbě rakoviny slinivky v roce 2020, tradičně pořádala společnost We Make Media. Tentokrát se však kvůli koronavirovým opatřením konala online na portálu worldmednet.cz

Profesor Petruželka připomněl, že je třeba opustit zakořeněný terapeutický nihilismus a využít všechny možnosti léčby. Jako například tzv. tumor-agnostickou terapii, spočívajíci v indikaci léčby podle biomarkerové analýzy, v níž vidí novou naději. Právě proto, protože při prokázání poruchy stability DNA by se dalo využít cílené inovativní léčby PARP inhibitory. Genová sekvence a vyšetření imunobiomarkerů by pak podle něj měla být podpořena plátci péče a prováděna u všech nemocných s touto zákeřnou nemocí.

O otázce molekulárního testování, které může významně ovlivnit zůsob léčby karcinomu slinivky, hovořil také Prof. MUDr. Pavel Dundr, Ph.D, přednosta Ústavu patologie 1. LF UK a VFN v Praze. Upozornil, že v současné době je s ohledem na úhrady v České republice možné pouze testování k průkazu muutací genu BRCA a vyšetření tzv. mikrosatelitové instability, ačkoliv by metodicky bylo možné provádět komplexní testování.

Další špičkový odborník na zmíněné téma, Prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta 1. Chirurgické kliniky - břišní, hrudní a úrazové chirurgie - 1. LF UK a VFN v Praze, se věnoval novým poznatkům z chirurgie karcinomu slinivky, které zazněly na celosvětovém setkání "World Pancreas Forum" v únoru 2020 v Bernu. Zdůraznil, že u hraničně resekabilních nádorů pankreatu se osvědčilo doplnit onkologickou léčbu v rámci protokolů pankreatických center o radikálnější chirurgickou revizi. Chirurgická léčba tak dostává zcela jiný rozměr a její vazba na onkologický protokol je bezprostřední.

Již 11 let informuje širokou i odbornou veřejnost o nádorových onemocnění a také o jejich prevenci společnost OnkoMaják. Výkonný ředitel této neziskové organizace Bc. Tomáš Kruber úvodem poděkoval organizátorům tiskové konference za pozvání a poté v krátkosti představil spolek OnkoMaják: "OnkoMaják je pacientská organizace, která byla založena v roce 2009. Původně jsme začínali s osvětou rakoviny tlustého střeva a pak jsme rozširili naši činnost o další onkologická onemocnění, které jsou veřejnosti málo známé, jako  například karcinom slinivky. My jsme členové mnoha mezinárodních organizací. Každoročně navštěvujeme 30 až 40 míst po celé České republice a informujeme pacienty o možnostech léčby a včasné diagnostiky onkologických onemocnění a též o jejich prevenci. I letos se zúčastníme Světového dne karcinomu panknretu, který je 19. 11. Podobně, jako vloni, i letos bude probíhat informační kampaň a některé budovy budou nasvícené budovy na fialovo. Tento rok bychom chtěli ještě více informovat veřejnost o možnostech prevence, včasné diagnostiky a léčby. Velice nás těší, že profesor Miroslav Ryska a profesor Luboš Petruželka nám pomohli dát dohromady videa, které najdete na našem facebooku."

 

Eva

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 24. 11. 2020

přínosné informace

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 22. 11. 2020

super informace

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

Díky Evi, to jsem netušila

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 20. 11. 2020

dobré informace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 457
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.