Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
evabel
vloženo 26. 10. 2017
Líbí se mi

Zdravé zelené oříšky? To jsou pistácie

avatar
evabel
vloženo 26. 10. 2017
Líbí se mi
Zdravé zelené oříšky? To jsou pistácie

Zdravé zelené oříšky? To jsou pistácie

Pistácie neboli řečíky jsou keře s šedou kůrou a výškou zhruba 10 m. Jejich plody jsou protáhlé oválné pecky o velikosti asi 2,5 cm. Velmi vysoké keře pistácií se pravidelně seřezávají, aby se usnadnila jejich sklizeň. Plně plodí až po 5 - 8 letech. V přírodě bývají oblíbenou potravou ptáků a savců.

Odkud se k nám pistácie dostaly

Už v dávných dobách se pistácie spolu s medem a mandlemi považovaly za „jeden z nejlepších plodů země“. Původně nejspíše divoce rostly v suchých oblastech střední a západní Asie. Postupně se rozšířily do jihovýchodní Asie, Severní Ameriky a Středomoří. Pistácie nejsou příliš náročné na půdu a v teplejších zemích jsou proto vhodnou plodinou pro chudé a suché horské půdy, kde nelze jiné na trhu často méně ceněné druhy ořechů pěstovat. Plody pistácií jsou béžové skořápky, které rostou na keřích v hroznech. Pokud skořápka dozraje, podélně puká na spojnici. Pokud však v průběhu růstu nemá příznivé podmínky, skořápka nepukne. Barva jádra je od žluté po odstíny zelené. Čím zelenější je, tím je kvalitnější.

Související obrázek

Proč si pistácie dopřát

U nás jsou známé především pražené pistáciové oříšky solené, které vylupujeme z polootevřených skořápek. Někdy mohou být tyto skořápky uměle nabarveny na červeno, a to proto, aby se zamaskovaly skvrny, které byly způsobeny ručním sklízením. Použití pistácií je všestranné, jádra se konzumují čerstvá, pražená, solená či jinak ochucená. Z čerstvých pistácií se vyrábí zmrzliny, moučníky typu baklava, což je středomořský recept z listového těsta a sladké náplně s pistáciovou příchutí... Tvarem a složením jsou pistácie podobné piniovým oříškům, ale mají více proteinů a méně tuků. Významné jsou i svým množstvím sacharidů. Obsah provitamínu A i vitamínu C mají relativně nízký, jsou však velmi bohaté na draslík, hořčík, fosfor a vápník. Mají stejný nebo vyšší obsah železa jako čočka. Obsahují cenné stopové prvky jako je měď, která podle posledních výzkumů ulehčuje tělu vstřebávání železa. Kombinace železa a mědi svým protianemickým účinkem převyšuje všechny farmaceutické přípravky s obsahem samotného železa. Účinek se ještě zvýší, když se spolu s pistáciovými oříšky konzumují druhy ovoce a zeleniny bohaté na vitamín C, který absorpci železa ve střevech zlepšuje. Z výše uvedených důvodů se pravidelná konzumace pistáciových oříšků doporučuje všem, kdo trpí anémií způsobenou právě nedostatkem železa. Správně skladované pistácie jsou požehnáním pro naše zdraví. Obsahují fytosteroly, které redukují množství nebezpečného cholesterolu v krvi a chrání před vznikem některých druhů rakovin.

Kupte si pistácie i o Vánocích

Krátce před adventním časem se obchody začínají více než jindy plnit nejrůznějšími druhy ořechů. Jedněmi z nich jsou i oříšky pistáciové. Jejich cena může nejednoho od koupě odradit, ale proč si tento "luxus" alespoň někdy nedopřát. A navíc, když jsou pistácie tak zdravé!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Věra Zelenková 30. 10. 2017

Také je miluji ale ta cena mě vždy odradí hrůza

odpovědět
avatar
evabel 31. 10. 2017

Ale jednou za čas si je přeci dopřejeme

avatar
Clairest 28. 10. 2017

Pistácie mám mo ráda

odpovědět
avatar
evabel 28. 10. 2017

I já

avatar
Dasaa 27. 10. 2017

Pistácie jsou moje nejoblíbenější...... vždy si jich pár naloupu a až pak se na ně vrhnu. Kolikrát je odložím,ale je to jak droga,nemůžu přestat,dokud není sáček prázdný

odpovědět
avatar
evabel 28. 10. 2017

Chutnají prostě báječně

avatar
Tamara 27. 10. 2017

Synovi je dáváme pravidelně k Mikuláši a k nim přibalíme pražená dýňová semínka. obojí má hodně rád.

odpovědět
avatar
evabel 28. 10. 2017

To si pochutná

avatar
janinkad 27. 10. 2017

jsou výborné ...ale tááák drahé

odpovědět
avatar
evabel 27. 10. 2017

Tak alespoň jednou za čas

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
81 526
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.