Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Eva K.
Eva K.
Vloženo 14. 3. 2019
Líbí se mi

Zdravé ledviny pro všechny a všude!

Eva K.
Eva K.
Vloženo 14. 3. 2019
Líbí se mi
Zdravé ledviny pro všechny a všude!

Zdravé ledviny pro všechny a všude!

Mezinárodní federace pro onemocnění ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně vyhlašují druhý čtvrtek v měsíci v březnu Světovým dnem ledvin. V tomto roce proběhne dnes 14. března již po třinácté. Tématem letošního ročníku je: "Zdravé ledviny pro všechny a všude".

Odhaduje se, že až 850 miliónů lidí po celém světě je postiženo onemocněním ledvin.

Jaké jsou nejčastější důvody, které mohou vést až k selhání ledvin? Zodpověděl v pořadu Vaše téma na TV NOVA prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

"Na prvním místě je diabetická nefropatie, tedy selhání ledvin při cukrovce. Na druhém pak hypertenzní nefropatie, selhání kvůli vysokému tlaku. Ty představují přes 50% všech selhání ledvin. Pak následují obezita, záněty ledvinových klubíček, vrozená onemocnění, vývojové vady a podobně," říká profesor Viklický, přednosta Kliniky nefrologie IKEM v Praze (www.ikem.cz). Na celý díl se můžete podívat zde: https://tv.nova.cz/clanek/jak-zabranit-onemocneni-ledvin-lekar-zodpovi-i-vase-dotazy.html

Chronické onemocnění ledvin je příčinou nejméně 2,4 miliónů úmrtí za rok a aktuálně tak představuje šestou (!) nejčastější příčinu úmrtí. Na toto rostoucí číslo by v letošním roce Světový den ledvin rád upozornil. Zároveň si klade za cíl zvýšit povědomí o potřebě vytvoření jasně dané strategie prevence a léčby. Proto heslo "Zdravé ledviny pro všechny a všude", protože dostupná, kvalitní a kontinuální zdravotnická péče a prevence není vždy a pro každého samozřejmostí.

Jak ale poznat, když s ledvinami něco není v pořádku? - položila jsem první ze tří otázek MUDr. Petře Jeníčkové Richterové, lékařce z Kliniky nefrologie IKEM, která připravuje pacientky a pacienty k transplantaci ledviny.

Problémem včasné diagnostiky onemocnění ledvin je, že pouhé měření celkového množství moči není dostatečným ukazatelem, je třeba udělat i její chemický rozbor. Dalším "chytákem" je, že nemocné ledviny většinou neprovází žádné bolestivé příznaky, a tak se často stává, že si pacient svého onemocnění není vůbec vědom. Kromě diabetické a hypertenzní nefropatie ledvinám škodí i močové infekce, na které trpí zejména ženy. Je to dáno anatomicky, jelikož máme kratší močovou trubici. Zvýšená frekvence, častější nucení na močení, pálení a řezání při mikci - to jsou nejčastější příznaky infekcí močových cest.

Můžete uvést jeden konkrétní příklad, když muž nebo žena vůbec netušili, že mají velký problém s ledvinami a museli na transplantaci?

Napadá mě jeden případ, který ale naštěstí dopadl dobře. Před pár lety se k nám na oddělení dostavil pacient,  který do té doby vážněji nestonal. Sice mu v posledných týdnech nebylo úplně dobře, ale protože močil zcela normálně, byl diagnózou selhání ledvin velmi zaskočen. Naštěstí vzhledem k výborné organizaci našeho transplantačního programu a vhodné a velmi vstřícné dárkyni - manželce -, dostal novou ledvinu včas a nebylo tedy nutné dialýzu vůbec zahájit. Tomu říkáme preemtivní (nikoliv preventivní) transplantace ledviny od žijícího dárce, a ta představuje nejlepší možný způsob náhrady funkce ledvin. Všichni ale takové štěstí, jako tento náš pacient, bohužel nemají...

Jaké jsou vaše nejdůležitější rady našim čtenářkám i čtenářům na prevenci onemocnění ledvin?

Obecně vzato, tato prevence nemá významná specifika a spočívá v běžném dodržování zásad zdravého životního stylu. Důležitý je proaktivní životní styl - pravidelná a přiměřená pohybová aktivita a vyvážená strava. Každý extrém škodí. Různé módní diety, jakou je třeba ketodieta - která extrémním zvýšením bílkovin může nadměrně zatížit ledviny -, bez lékařského dohledu nedoporučuji. Dalším tématem je obezita, jakožto civilizační choroba z blahobytu, která je aktuálně velkým problémem a souvisí nejen s ochořením ledvin, ale právě i s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Také radím, nepřecházet infekce a nepřehánět to s nesteroidními antiflogistiky, tedy léky tlumící bolest, mezi které patří například Ibuprofen.

Po celé České republice každoročně probíhají v rámci Světového dne ledvin na mnoha zdravotnických pracovištích bezplatné prohlídky s možností vyšetření vašeho aktuálního zdravotního stavu ledvin. Věnujte proto i vy pár minut svým ledvinám a prevenci. Protože jak bylo řečeno, nemocné ledviny nebolí  - a odhalit tak VČAS jejich špatnou funkci není vůbec snadné.

Milé ženy i muži, můžete mi, prosím, napsat, kdo z Vás byl dnes na preventivní prohlídce svých ledvin?

Děkuji a těším se na Vaše odpovědi

Eva

 

Popis fotografií: MUDr. Petra Jeníčková Richterová - titulní foto a foto č. 3, autor: Eva, MUDr. Petra Jeníčková Richterová a MUDr. Tomáš Roháľ u lůžka pacienta - foto č. 2, autor: Bc. Adéla Suchá

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 30. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Westa Frank 27. 5. 2020

Potřebujete rychlou půjčku k vyřešení vašich finančních problémů a podnikání? Získejte úvěr od 5 000 do 150 milionů v následující měně ($), (€) a (£) k dispozici pro půjčky, zde nabízíme všechny typy půjček. Obchodní půjčka, osobní půjčky, půjčky na nemovitosti. Pomůžeme vašemu podnikání nebo projektu s nízkou úrokovou sazbou 3%. Máte-li zájem o půjčku, kontaktujte prosím zákaznickou podporu pro více informací E-mail: westafrank@gmail.com

Odpovědět
Duch
Duch 6. 3. 2020

Prodejte ledvinu za 300 000 euro dnes. Pro více informací Columbia Asia Hospital s níže uvedenými podrobnostmi hataspp: +917204719376 Whataspp: +917204719376 sunajkidneyfundation@gmail.com Dr. Sunaj Děkuju.

Odpovědět
Duch
Duch 4. 3. 2020

Prodejte svou ledvinu za 300.000 euro dnes. Pro více informací Columbia Asia Hospital s níže podrobnostmi hataspp: +917204719376 Whataspp: +917204719376 sunajkidneyfundation@gmail.com Doktor Sunaj Děkuju.

Odpovědět
Duch
Duch 4. 3. 2020

Prodejte svou ledvinu za 300.000 euro dnes. Pro více informací Columbia Asia Hospital s níže podrobnostmi hataspp: +917204719376 Whataspp: +917204719376 sunajkidneyfundation@gmail.com Doktor Sunaj Děkuju.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 973
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.