Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lenka Fučíková
Vloženo 20. 4. 2017
Líbí se mi

ZDRAVÁ SLEZINA – POMŮŽE YOGA A ZELENÁ STRAVA

avatar
Lenka Fučíková
Vloženo 20. 4. 2017
Líbí se mi
ZDRAVÁ SLEZINA – POMŮŽE YOGA A ZELENÁ STRAVA

ZDRAVÁ SLEZINA – POMŮŽE YOGA A ZELENÁ STRAVA

Už v dávných dobách yogíni popsali třetí oběhový systém, tzv. sarasvátí-nádí. Často vědecky zkoumáme to, co máme stovky let přímo před nosem. Je to víc než půl století, kdy západní věda potvrdila, co yogínské tradice dávno vyučovali – objevila třetí oběhový systém „bílé krve“ – lymfy.

Prastará sánskrtská literatura popysuje tři druhy lymfy

  • lymfu extrahovanou z krevních komponent (vasá),
  • lymfu smíšenou s lidskou krví (medás)
  • a lymfu vznikající v zanícených tkáních (ututsa).

Všichni známe tekutinu, kterou jsou naplněny puchýře, kterou jsou naplněny místa kolem drobných poranění. Málokdo z nás si ale uvědomí, že i toto je lymfa a právě takovým ochranným a detoxikačním způsobem působí v našem těle. V rámci lymfatického oběhu je mnoho míst – jakýchsi zásobáren – kde se lymfa shromažďuje a odsud se pak znovu vydává do oběhu. V sanskrtu říkáme těmto uzlinám ganda neboli granthila. Existuje velmi úzké spojení některých vnitřních orgánů s lymfatickým systémem. Jedním z takových orgánů je  S L E Z I N A.

Lymfatické problémy a poruchy – proč je máme …

Lymfatické poruchy se rozšířily hlavně v posledních desetiletích v souvislosti se zhoršující se kvalitou lidské stravy, která je plná chemikálií a umělotin. Jako játra čistí žilní krev, která se vrací k srdci, slezina působí jako detoxikační orgán pro lymfatický systém. Zvětšení sleziny s všeobecným měknutím tkání představuje jednu z nejrozšířenějších poruch dnes mezi lidmi. Zvředovatění sleziny, způsobené látkami působícími zánět a ucpání, se považuje za příčinu lymfatické rakoviny (tzv. slezinné leukemie). Leukocyty, jejichž hlavní funkcí je chránit tělo proti mikroorganismům způsobujícím onemocnění, se zachycují na takto změněné slezině a dochází na nich k odchylným buněčným změnám. Vysledkem toho je pak nejobvyklejší forma rakoviny, na kterou dnes umírá mnoho dětí do 15ti let věku. Jak velká je to cena za balstní špatnou a nekvalitní stravu!

Slezina je úzce spjata s EMOCEMI. Nedostatek železa = špatná slezina.

Snad žádná jiná část těla než žlázový systém nereaguje tolik na nači psychiku. Je-li nezdravá dieta doplněna špatnými emocemi, výsledkem je nemocná slezina. Existuje určitý vnitřní vztah mezi slezinou, játra, žlučníkem a slinivkou a celým trávicím systémem. V závislosti na svých vrozených a naučeným předpokladech si vybíráme pro své problémy vžd ten nejslabší článek tohoto řetězce. Ten je pak zatížen jako první. Je nutno dodat, že sem patří i slepé střevo. O něm se nás snaží západní věda přesvědčit, že ho nepotřebujeme a je nejlépe ho uříznout, ale i ono má v těle svůj význam.

Slezina nás chrání díky T-buňkám proti šíření rakovinných buněk po těle.

Slezina není jen uštrasanadůležitým orgánem lymfatického systému, má i svoji vlastní funkci. Obsahuje buňky, které pohlcují bakterie, rozrušující se tkáň organizmu a cizí hmotu v systému. Slezina  působí jako filtr našeho těla z pohledu virů a cizích zárodků. Působí rovněž jako aktivátor slinivky a žaludku. Vylučuje interní sekrety, které vytvářejí aminokyseliny a částečně trypsin, enzym, který katalyzuje všechny typy bílkovin. Slezina obsahuje mnohé funkční T-buňky, které jsou nutné v boji proti naprosté většině chorob. Nedávno bylo zjištěno, že právě slezina chrání tělo proti rozšíření rakovinných buňek ( je to tím podivnější, pokud víme, že západní medicína si libuje v chirurgickém odstranění tohoto orgánu ). Slezina nás také brání proti tepenné trombóze. Uchovává v těle velké množství vitamínu E.

Stav naší sleziny poznáme podle množství železa v našem těle. Krevní anémie (nedostatek železa) bezprostředně působí na slezinu. To znamená, že potřebujeme velké množství kvalitní zelené stravy, abychom dostali dostatečné množství železa do těla a slezina mohla dobře fungovat.

Slezina je také spojena s kontrolou a využíváním vápníku v těle, a proto pracuje v souladu se žlázovým systémem štítné žlázy a příštitných tělísek. Není-li slezina úplně zdravá, nemůže dobře pracovat slinivka a my se stáváme dobrým subjektem pro růst nebezpečných mikroorganismů, parazitních infekcí, sklerility (zánětu očního bělma) nebo zánětu středního ucha.

Yogový způsob života pomůže ke zdravé slezině a ochraně před nemocemi

Pokuste se být si vědomi vztahu mezi slezinou, cukrovkou, problémy s pletí, změnou vlasů, nehtů, pomalu se hojícími ránami, záněty očí a uší. To vše jsou vzájemně propojené problémy a všem se lze vyhnout yogovým způsobem života.

Yoga disponuje celou řadou pozic, které se správně kombinovaným dechem pomáhají detoxikaci lymfatického systému, jemným masážím orgánů a žláz v břišní dutině a pomáhají tak znovu regenerovat tento důležitý vnitřní orgán našeho těla.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 22. 4. 2017

Poučný článek.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 21. 4. 2017

Velice užitečné

Odpovědět
Glady
Glady 21. 4. 2017

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 4. 2017

Ano slezina je velmi důležitý orgán.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 353
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.