Už v dávných dobách yogíni popsali třetí oběhový systém, tzv. sarasvátí-nádí. Často vědecky zkoumáme to, co máme stovky let přímo před nosem. Je to víc než půl století, kdy západní věda potvrdila, co yogínské tradice dávno vyučovali – objevila třetí oběhový systém „bílé krve“ – lymfy.

Prastará sánskrtská literatura popysuje tři druhy lymfy

    lymfu extrahovanou z krevních komponent (vasá),
    lymfu smíšenou s lidskou krví (medás)
    a lymfu vznikající v zanícených tkáních (ututsa).

Všichni známe tekutinu, kterou jsou naplněny puchýře, kterou jsou naplněny místa kolem drobných poranění. Málokdo z nás si ale uvědomí, že i toto je lymfa a právě takovým ochranným a detoxikačním způsobem působí v našem těle. V rámci lymfatického oběhu je mnoho míst – jakýchsi zásobáren – kde se lymfa shromažďuje a odsud se pak znovu vydává do oběhu. V sanskrtu říkáme těmto uzlinám ganda neboli granthila. Existuje velmi úzké spojení některých vnitřních orgánů s lymfatickým systémem. Jedním z takových orgánů je  S L E Z I N A.
Lymfatické problémy a poruchy – proč je máme …
Lymfatické poruchy se rozšířily hlavně v posledních desetiletích v souvislosti se zhoršující se kvalitou lidské stravy, která je plná chemikálií a umělotin. Jako játra čistí žilní krev, která se vrací k srdci, slezina působí jako detoxikační orgán pro lymfatický systém. Zvětšení sleziny s všeobecným měknutím tkání představuje jednu z nejrozšířenějších poruch dnes mezi lidmi. Zvředovatění sleziny, způsobené látkami působícími zánět a ucpání, se považuje za příčinu lymfatické rakoviny (tzv. slezinné leukemie). Leukocyty, jejichž hlavní funkcí je chránit tělo proti mikroorganismům způsobujícím onemocnění, se zachycují na takto změněné slezině a dochází na nich k odchylným buněčným změnám. Vysledkem toho je pak nejobvyklejší forma rakoviny, na kterou dnes umírá mnoho dětí do 15ti let věku. Jak velká je to cena za balstní špatnou a nekvalitní stravu!
Slezina je úzce spjata s EMOCEMI. Nedostatek železa = špatná slezina.
Snad žádná jiná část těla než žlázový systém nereaguje tolik na nači psychiku. Je-li nezdravá dieta doplněna špatnými emocemi, výsledkem je nemocná slezina. Existuje určitý vnitřní vztah mezi slezinou, játra, žlučníkem a slinivkou a celým trávicím systémem. V závislosti na svých vrozených a naučeným předpokladech si vybíráme pro své problémy vžd ten nejslabší článek tohoto řetězce. Ten je pak zatížen jako první. Je nutno dodat, že sem patří i slepé střevo. O něm se nás snaží západní věda přesvědčit, že ho nepotřebujeme a je nejlépe ho uříznout, ale i ono má v těle svůj význam.
Slezina nás chrání díky T-buňkám proti šíření rakovinných buněk po těle.
Slezina není jen uštrasanadůležitým orgánem lymfatického systému, má i svoji vlastní funkci. Obsahuje buňky, které pohlcují bakterie, rozrušující se tkáň organizmu a cizí hmotu v systému. Slezina  působí jako filtr našeho těla z pohledu virů a cizích zárodků. Působí rovněž jako aktivátor slinivky a žaludku. Vylučuje interní sekrety, které vytvářejí aminokyseliny a částečně trypsin, enzym, který katalyzuje všechny typy bílkovin. Slezina obsahuje mnohé funkční T-buňky, které jsou nutné v boji proti naprosté většině chorob. Nedávno bylo zjištěno, že právě slezina chrání tělo proti rozšíření rakovinných buňek ( je to tím podivnější, pokud víme, že západní medicína si libuje v chirurgickém odstranění tohoto orgánu ). Slezina nás také brání proti tepenné trombóze. Uchovává v těle velké množství vitamínu E.

Stav naší sleziny poznáme podle množství železa v našem těle. Krevní anémie (nedostatek železa) bezprostředně působí na slezinu. To znamená, že potřebujeme velké množství kvalitní zelené stravy, abychom dostali dostatečné množství železa do těla a slezina mohla dobře fungovat.

Slezina je také spojena s kontrolou a využíváním vápníku v těle, a proto pracuje v souladu se žlázovým systémem štítné žlázy a příštitných tělísek. Není-li slezina úplně zdravá, nemůže dobře pracovat slinivka a my se stáváme dobrým subjektem pro růst nebezpečných mikroorganismů, parazitních infekcí, sklerility (zánětu očního bělma) nebo zánětu středního ucha.
Yogový způsob života pomůže ke zdravé slezině a ochraně před nemocemi
Pokuste se být si vědomi vztahu mezi slezinou, cukrovkou, problémy s pletí, změnou vlasů, nehtů, pomalu se hojícími ránami, záněty očí a uší. To vše jsou vzájemně propojené problémy a všem se lze vyhnout yogovým způsobem života.
Yoga disponuje celou řadou pozic, které se správně kombinovaným dechem pomáhají detoxikaci lymfatického systému, jemným masážím orgánů a žláz v břišní dutině a pomáhají tak znovu regenerovat tento důležitý vnitřní orgán našeho těla.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account