Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi

Zázvor není obyčejný kořen. Co ještě o něm nevíte?

evabel
evabel
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi
Zázvor není obyčejný kořen. Co ještě o něm nevíte?

Zázvor není obyčejný kořen. Co ještě o něm nevíte?

Už jste také objevili všestranné účinky tohoto zvláštního bachratého kořene? Pokud ne, rozhodně se o ně nenechejte připravit, bude to pro vás jen dobře!

Prospěšný vliv zázvoru na lidské zdraví znají a využívají lékaři už přes tři tisíce let a jeho léčivé účinky dokazuje řada odborných studií. Používá se nejen jako„přírodní všelék“, ale pro svou výrazně aromatickou a ve větším množství až velmi ostrou chuť, i jako koření masitých jídel především v indické a čínské kuchyni. Výborný je také k dochucení sladkých jídel, nejčastěji perníku a vánočního zázvorového pečiva. V poslední době čím dál více roste obliba pití různých zázvorových nápojů a čaje, a to buď samotného, nebo ochuceného například medem, citronem, pomerančem, skořicí či hřebíčkem.

Jak poznáte zázvor

Zázvor je rostlina se žlutými květy, která dorůstá do výšky kolem jednoho metru a je známá především díky svým oddenkům. Oddenky zázvoru mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky. Typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje, kterých zázvor obsahuje velké množství. Pochází z Asie, kde se dodnes v jihozápadní části pěstuje. Mezi největší vývozce zázvoru patří Indie.

Účinky zázvoru

Ostré látky obsažené v zázvoru (tzv. gingeroly) mají všestranné léčivé účinky: podporují trávení, působí antibakteriálně a protizánětlivě, působí jako prevence proti rýmě a chřipce, podporují pocení při nachlazení a chřipce, uvolňují nosní dutiny, podporují tvorbu slin, což usnadňuje konzumaci potravin, aktivují látkovou výměnu a přispívají tak k odbourávání tuků, usnadňují trávení a pomáhají při žaludečních nevolnostech, mají uklidňující účinky a zmírňují bolesti hlavy (hlavně té z napětí a stresu), snižují nevolnost z jízdy v dopravních prostředcích a podporují odplavování toxických látek z těla.

Zázvorové produkty na našem trhu

Pokud jste si zázvor oblíbili, v obchodech jej koupíte nejen čerstvý, ale máte na výběr i různé produkty, které ho obsahují. Jsou to například kvalitní zelené či ovocné čaje a limonády ochucené zázvorem, zázvor kandovaný (ten přináší úlevu při kašli a nachlazení), zázvor v medu, zázvorové marmelády, bonbóny apod.

Zázvor pro relaxaci

V některých masážních salónech si můžete dopřát zázvorové masáže nebo zábaly. Při zázvorové masáži vás čeká hřejivá, protizánětlivá a relaxační procedura, která dokonale prohřeje a uvolní namožené svalstvo, zregeneruje vaši mysl a navodí pocit úlevy. Zázvorový zábal podporuje prohřátí a prokrvení pokožky i podkožního vaziva a celkově posiluje organizmus. Vzhledem k tomu, že zázvor obsahuje pro naše tělo tolik důležité vitamíny, dopřejte si tuto výjimečnou masáž především v jarním, podzimním a zimním období.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

zázvor je fajn

Odpovědět
lemur
lemur 22. 3. 2020

Zázvor používám sušený.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 3. 2020

zázvor je prima

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 21. 3. 2020

mám ráda zázvor, používám čerstvý i sušený. nejvíce mi chutná jedno cukroví s kandovaným zázvorem

Odpovědět
beata0063
beata0063 21. 3. 2020

Zázvor je skvelý. Najradšej ho mám v kuchyni a domácnosti vždy po ruke

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 762
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.