Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zlata
Zlata
Vloženo 4. 1. 2017
Líbí se mi

Žádné vložky, tampóny ani jiné menstruační pomůcky. Víte, co je svobodná menstruace? Naše nová realita

Zlata
Zlata
Vloženo 4. 1. 2017
Líbí se mi
Žádné vložky, tampóny ani jiné menstruační pomůcky. Víte, co je svobodná menstruace? Naše nová realita

Žádné vložky, tampóny ani jiné menstruační pomůcky. Víte, co je svobodná menstruace? Naše nová realita

Bolestivé měsíčky, sbohem! Takhle lákavě se jmenuje kniha od Caroline Oblasser. Je to tenká růžová knížečka, která mi před 3 měsící změnila pohled na menstruaci (a to už jsem ho měla opravdu hodně pozitivní).

Knížka mluví o svobodné menstruaci, kdy nepoužíváme mentruační pomůcky v průběhu krvácení. To znamená žádné vložky, kalíšky, mořské houby ani tampóny. Zdá se ti to jako sci-fi?

Líbí se mi, že na 42 stranách je srozumitelně vysvětleno, jak svobodná menstruace funguje a jaké přínosy do života ženy má. Navíc pokud je žena naladěná na sebe a na přírodu, bude se jí moc zamlouvat. Pro mě to byl nejlepší objev loňského roku. Říkala jsem si, “proč jsem tohle nevěděla dřív”.

Tak já se teď pokusím část převyprávět a podělit se i svojí vlastní zkušenost, jo 

Jdeme na to.

Jak svobodná menstruace funguje

V průběhu menstruace nepoužíváme žádné menstruační pomůcky. Spoléháme se na vlastní tělo, které nám dá signál, kdy je potřeba jít na toaletu a nechat krev volně vytéct. Možná sis všimla, že krev nevytéká neustále, ale že vyhrkne vždy po určité době (která se liší podle toho, zda máš hodně silnou menstruaci nebo ne). Než krev vyhrkne, hromadí se v děložním čípku. Pokud se na sebe víc napojíš a zcitlivíš, ucítíš, kdy je třeba ho vyprázdit. V ten okamžik půjdeš na toaletu, uvolníš se a necháš krev volně vytékat.

Je to podobné, jako když čůráš, ale trvá to zpravidla delší dobu. Takže minutu – dvě si pobudeš na toaletě, pak se utřeš (pro jistotu v prvních dnech doporučuju používat jako pojistku i intimku) a odejdeš. Já v prvních dnech menstruace chodím na toaletu co hodinu. Vždycky mezitím uzavřu čípek a mírrně stáhnu svaly pánevního dna. Na toaletě vždy čípek povolím a naprosto se uvolním.

Svobodná menstruace je i tom, že 100% respektuješ své dny, nešplháš po Everestu nebo nelítáš 8 hodin po všech čertech v práci. Pokud můžeš, opravdu nic nedělej a zůstaň doma. Dej si čas a odpočinek.

Co ti svobodná menstruace přinese

Přestaneš mít menstruační bolesti. Tím, že krev necháváš volně odtékat (a nenecháš ji hromadit v tamponech, které způsobují napětí, místo potřebného uvolnění), budeš vnímavější ke svému tělu, uvolněnější, dostaví se úleva od bolesti. Já jsem na bolest vždy trpěla a bez ibalginu bych první den asi nepřežila, ale už během prvního zkoušení svobodné menstruace jsem cítila mnohem menší bolest, při následující už skoro žádnou a teď už jsem úplně bez bolesti… 

Budeš mít kratší menstruaci. Já jsem ji teda vždy měla kratší, max. 4 dny, ale při svobodné menstruaci jsem na 3 dnech a poslední den už slabě.

Spotřebuješ mnohem méně vložek a tampónů, které použiješ pouze v případech, kdy víš, že musíš jít do práce, čeká tě dlouhá cesta bez možnosti použití toalety, nebo děláš nějaký sport a netroufneš si vyjít svobodně. 

Zcitlivíš svoje tělo a budeš cítít větší napojení. 

Na začátku to chce trénink a trpělivost zvyknout si na to, že budeš častěji chodit na toaletu a že tam strávíš trochu delší dobu, než jsi obvykle.

Knihu Bolestivé měsíčky, sbohem! ti doporučuji si koupit a podrobně si ji prostudovat. Zabere ti to hodinu tvého času, jak jsem psala výše, kniha má 42 stran souvislého textu, zbývajících 30 stránek slouží jako menstruační diář. Navíc v knize najdeš spoustu dalších informací, přínosů a osvobozujících pohledů, které ti mohou maximálně posloužit.

Přeji co nejvíce svobodných dnů!

Zlata

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 1. 4. 2020

Odpovědět
Zebruska
Zebruska 1. 1. 2018

Už jsem to četla po prvním porodu (ne knížku, pouze nějaký článek) a neodvážila se to zkusit. Byla jsem věrná menstruačnímu kalíšku. On moc ani nebyl čas, sotva se srovnal trochu cyklus, otěhotněla jsem podruhé. Tak třeba až přijde šance, zkusím to.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 26. 12. 2017

Pro mně je to nové. Moc zajímavé????

Odpovědět
Murmus
Murmus 12. 1. 2017

O tomhle slyším opravdu poprvé

Odpovědět
Zlata
Zlata 15. 1. 2017

Ja to poprve cetla taky pred nedavnem. A hned jsem to musela zkusit

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 748
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.