Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kativka
Kativka
Vloženo 26. 2. 2020
Líbí se mi

Výroba domácích voňavých svíček

Kativka
Kativka
Vloženo 26. 2. 2020
Líbí se mi
Výroba domácích voňavých svíček

Výroba domácích voňavých svíček

  Moje záliba ve svíčkách je nekonečná. Kdykoli jsem doma, musí hořet minimálně jedna svíčka, ideální jedna v každé místnosti i chodbě. Žluté, teplé světlo je tak uklidňující a příjemné, navíc když svíčka i krásně voní je to podle mě blaho pro duši 

  Proto jsem se před nějakým časem rozhodla vyzkoušet kromě kupovaných svíček si vyrobit i své vlastní, domácí. Není to vůbec složité a ačkoliv je potřeba trocha té trpělivosti, za tu radost z finálního výsledku to jistě stojí.

Potřebujeme:

  • Vosk, můžeme koupit vosk přímo na výrobu svíček, na trhu jsou různé druhy, např. včelí, palmový, parafínový, sójový. Rozdíl je v kvalitě, surovině původu, ceně i výsledném vzhledu našeho díla. Nebo můžeme i využít zbytky vosku z vypálených svíček.                
  • Knot, můžeme koupit buď ruličku nevoskovaného knotu, který je vhodný navoskovat a na konec umístit plíšek, nebo můžeme koupit už navoskované knoty s plíškem o různých délkách, je to sice dražší varianta, ale pohodlnější.                                                    
  • Formičky, můžeme použít například silikonové formičky na pečení, skleničky od vypálených svíček, které znovu naplníme, nebo z nich potom svíčku vytáhneme a použijeme jen jako formu. Nepřeberné množství krásných formiček přímo na svíčky se dá samozřejmě koupit, ovšem je to už o něco nákladnější. Můžeme také znovu plnit kalíšky od vypálených čajových svíček, tím zároveň šetříme odpadem.                                                            
  • Hrnec a džbán nebo zavařovací sklenice. Doporučuji spíše džbán, nebo nádobu se "zobáčkem" na nalévání, zavařovací sklenice jde samozřejmě také použít, ale může se stát nehoda s přelitím vosku mimo formičku atd..                                                      
  • Volitelné: barvičky, vonné esence, aditivum. Obarvit vosk můžeme jednoduše voskovkami nebo můžeme koupit speciální barvy na svíčky. Vonné essence kupuji v malých lahvičkách, nebo používám na ovonění intenzivně vonící kousek vosku určený do aromalamp ( například yenkee candle krásně voní a ovoní ). Aditivum se přimíchává v malém množství do parafínu, např. Stearin. Tato složka by měla zaručit lesklejší a hezčí vzhled svíčky, určitě ale není nezbytně nutná. Kupuji na internetu.

Postup:

V hrnci přivedeme k varu vodu, do které postavíme sklenici s voskem, množství sklenic se odvíjí na tom, kolik svíček zároveň budeme vytvářet a také jak barevných, pokud jednu, jednobarevnou svíčku, vystačíme si s jednou sklenicí. Až se vosk zcela rozpustí, přidáme vonnou složku a obarvíme požadovanou barvou, případně přidáme aditivum. Necháme vše dobře rozehřát a promícháme.

Než se nám vosk rozpustí, připravíme si formičky. Plechový plíšek na spodním konci knotu namočíme do rozpouštějícího se vosku a rychle přendáme do středu formičky, kde chvilku přidržíme než vosk ztuhne a tím bude držet knotek na dně a při následném nalévání vosku se nebude pohybovat po celé formě. Přes vršek formičky položíme středem např. špejli, o kterou opřeme knot aby také při nalévání držel ve středu formy, pokud knotek nedrží jen opřený, přivážeme ho ke špejli provázkem.

Opatrně v rukavici, na podložce například z novin, naléváme horký vosk do připravené formičky s knotkem. Pokud chceme svíčku vícebarevnou, vosk naléváme po vrstvách, kdy každá předchozí vrstva musí dostatečně ztuhnout, aby se nesmísila s následující barvou. 

Vršek svíčky se po úplném ztuhnutí většinou mírně u knotku propadne, je tedy dobré schovat si malé množství vosku v dané barvě, abychom důlek mohli dolít ( pouze u větších svíček).

Až svíčka zcela vychladne, měla by jít snadno vyndat z formičky, pokud nejde vytáhnout, můžeme si pomoci tím, že ji na chvíli dáme do mrazničky.

 

  Myslím že výsledek Vás zahřeje u srdce a plamínek vlastnoručně vyrobené svíčky si vychutnáte o to intenzivněji. Stejně tak můžou doma vyrobené svíčky krásně posloužit jako malá pozornost pro naše blízké, které jistě potěší vlastní iniciativa a originalita. Za další neméně hodnotné plus považuji dokonalé odreagování

Přeji mnoho štěstí a radosti z tvoření, pokud se necháte inspirovat

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Odpovědět
Svata
Svata 13. 3. 2020

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 26. 2. 2020

Vždycky mě lákala výroba svíček......

Odpovědět
beata0063
beata0063 26. 2. 2020

šikulka..sú krásne

Odpovědět
Kativka
Kativka 26. 2. 2020

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 974
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.