Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Jana Jelínková
Vloženo 28. 7. 2021
Líbí se mi

Vypadávání vlasů: příčiny a druhy

avatar
Jana Jelínková
Vloženo 28. 7. 2021
Líbí se mi
Vypadávání vlasů: příčiny a druhy

Vypadávání vlasů: příčiny a druhy

Vypadávání vlasů je často nepříjemné a může mít významný vliv na kvalitu života pacienta. Pacienti se mohou nejprve setkat se svým rodinným lékařem s difúzní nebo nepravidelnou ztrátou vlasů. Zjizvující alopecie je nejlépe hodnocena dermatologem. Nezajímavé alopecie lze snadno diagnostikovat a léčit v ordinaci praktického lékaře.

Androgenetickou alopecii lze diagnostikovat klinicky a léčit minoxidilem. Alopecia areata je diagnostikována typickými skvrnami vypadávání vlasů a je omezena sama na sebe. Tinea capitis způsobuje skvrny alopecie, které mohou být erytematózní a šupinaté a musí být léčeny systémově. Telogen effluvium je jizvová, nezánětlivá alopecie relativně náhlého nástupu způsobená fyziologickým nebo emočním stresem. Jakmile je odstraněna srážecí příčina, vlasy obvykle dorostou.

Trichotillomania je porucha kontroly impulzů; léčba je zaměřena na kontrolu základního psychiatrického stavu. Trichorrhexis nodosa nastává, když se vlasy lámou sekundárně po traumatu a je často důsledkem úpravy vlasů nebo nadměrného používání vlasových produktů. Anagen effluvium je abnormální difúzní ztráta vlasů během růstové fáze způsobená událostí, která narušuje mitotickou aktivitu vlasového folikulu, nejčastěji chemoterapií. Lékařská podpora je pro pacienty v této situaci obzvláště důležitá.

Pacienti s vypadáváním vlasů se často nejprve poradí se svým rodinným lékařem. Ztráta vlasů neohrožuje život, ale je zneklidňující a významně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Způsob vypadávání vlasů může být zřejmý, například plešaté skvrny, které se vyskytují u alopecia areata, nebo jemnější, jako je difúzní vypadávání vlasů, ke kterému dochází v telogen effluvium.

Stejně jako u většiny stavů by měl lékař zahájit hodnocení podrobnou anamnézou a fyzickým vyšetřením. Je užitečné určit, zda je ztráta vlasů bez jizev (také se nazývá necicatricial), která je reverzibilní, nebo jizva (také nazývaná cicatricial), která je trvalá. Druhou možností je použít přípravky na vypadávání vlasů, které se dají koupit v lékárně nebo na internetu. Osvědčený produkt je například Hairburst, který nyní můžete koupit levněji pokud využijete Hairburst slevový kód. Jizvící alopecie je vzácná a má různou etiologii, včetně autoimunitních onemocnění, jako je diskoidní lupus erythematodes. Pokud folikulární otvory chybí, alopecie pravděpodobně jizví; tito pacienti by měli být doporučeni dermatologovi.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 28. 7. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 28. 7. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.