Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 22. 12. 2019
Líbí se mi

Voňavý františek - proč se tak jmenuje a odkud k nám přišla tato tradice ?

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 22. 12. 2019
Líbí se mi
Voňavý františek - proč se tak jmenuje a odkud k nám přišla tato tradice ?

Voňavý františek - proč se tak jmenuje a odkud k nám přišla tato tradice ?

K vánoční pohodě patří neodmyslitelně také františek. Františky, malé voňavé kužely, se vyrábějí z páleného dřevěného uhlí a kadidla. Rozemleté dřevěné uhlí a kadidlová pryskyřice se smíchají s pojivem na těsto, které se podobá těstu na vánoční cukroví. Z vzniklé hmoty se ručně nebo speciálními kleštěmi vymačkají jednotlivé homolky a ty se pak suší na sluníčku nebo v sušárně. Díky kadidlové pryskyřici se po zapálení homolek rozšíří místností nádherná kadidlová vůně.

Kadidlo, arabsky nazývané luban nebo latinsky olibanum, bylo jedním z darů, které přinesli tři králové právě narozenému Ježíškovi. A to mělo samozřejmě svůj symbolický význam. Vůně kadidla totiž dokáže pomoci člověku oprostit se od každodenních starostí a obrátit mysl k duchovnějším stránkám života. A snad právě z toho důvodu byla tato omamná vůně používána při slavnostních náboženských obřadech už v pradávných svatyních, společně s myrhou a dalšími vzácnými pryskyřicemi.

Tradice pálení františka pochází z česko – německého pohraničí a je stará víc než 300 let.  Ale už dávno před tím bylo zvykem vždy na přelomu roku provádět v příbytcích kadidlové vykuřovací rituály. Prostor se tak očišťoval od negativní energie, zlých duchů a nemocí. Tradici pálení františka prý zavedl svatý František z Assisi, který byl zakladatelem novodobého pojetí Vánoc. Proto se také předpokládá, že po něm dostal tento voňavý kužílek  jméno. Spíš je ale pravděpodobné, že je odvozené od anglického názvu kadidla, které dává františkům typickou vůni - Frankincense.

Abyste si doma navodili příjemnou atmosféru, nemusíte čekat na Vánoce. Vykuřování kadidlem se stává opět velice oblíbeným rituálem, nejen kvůli vůni ale také proto, že dezinfikuje prostor od bakterií a virů. Stačí kadidelnice, kvalitní ománské kadidlo hojari a pár uhlíků. Když si pořídíte pravou orientální kadidelnici, budete mít i jedinečný bytový doplněk.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
Denča75
Denča75 3. 5. 2020

zajímavé čtení, ale já místo františků používám difuzér

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 10. 1. 2020

máme doma spoustu ….

Odpovědět
de.ni
de.ni 27. 12. 2019

????

Odpovědět
Atevy
Atevy 25. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 732
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.