Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 28. 6. 2017
Líbí se mi

Víte, že černý rybíz je všestranným přírodním lékem?

evabel
evabel
Vloženo 28. 6. 2017
Líbí se mi
Víte, že černý rybíz je všestranným přírodním lékem?

Víte, že černý rybíz je všestranným přírodním lékem?

Na zahrádkách už brzy nastane období dozrávání jednoho u nás hojně pěstovaného druhu drobného ovoce - rybízu. Mezi jeho dobře známé odrůdy, kromě rybízu červeného, bílého a růžového, patří i rybíz černý, pocházející původně ze severní Asie. Plody černého rybízu jsou kulaté, černé a trochu nepříjemně páchnoucí bobule. K lidovým názvům černého rybízu dříve patřily i nevábná označení jako smrdinka či smradlenka, což je dáno zápachem po rozemnutí listů. Dnes se mu také lidově říká meruzalka či srstka. Černý rybíz roste po celé Evropě, s výjimkou Evropy severní. 

Černý rybíz se vyznačuje zvláštní aromatickou kořeněnou chutí, která má své skalní příznivce i odpůrce. V každém případě je velmi zdravý, můžeme ho zařadit mezi přírodní léky. Léčivé účinky najdeme v celé rostlině černého rybízu. Plody černého rybízu jsou velkou zásobárnou vitamínů. Kromě vysokého obsahu vitamínu C, celého spektra vitamínů skupiny B, obsahují i nezanedbatelné množství vitamínu A, řadu cenných minerálů a dalších biologicky aktivních látek. Konzumací rybízu posilujeme imunitní systém, aktivujeme látkovou výměnu a tvorbu hormonů, chráníme sliznici a buňky před volnými radikály, posilujeme činnost srdce a svalů a také si zlepšujeme náladu.

Listy černého rybízu obsahují řadu tříslovin, silic a vitamínů a působí jako velmi účinné antirevmatikum. Dobré je odvar z listů černého rybízu kombinovat s dalšími bylinkami jako například s natí macešky rolní, listy jasanu nebo kopřivy, květem tužebníku nebo vrbovou kůrou.

Odvar z kořene černého rybízu výrazně pomáhá při zánětech jater.

Čerstvý rybíz nebo rybízová šťáva jsou skvělým lékem při horečkách a kašli, a to i velmi dávivém.
Silný odvar ze sušených plodů je vhodný na kloktání při angíně a zánětech v ústní dutině a jako jeden z mála rostlinných léků pomáhá při ochraptění a přetažení hlasivek. Díky obsahu rutinu zvyšuje černý rybíz pružnost cév. Pomáhá také při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže a stresu, účinný je i při rekonvalescenci po těžkých nemocech a operacích. Samotný černý rybíz nebo v kombinaci s borůvkou pomáhá zastavovat průjmová onemocnění.
Na černý rybíz by si však měli dát pozor lidé, kteří trpí nadměrným překyselením žaludku nebo pálením žáhy.

Související obrázek

Creme de Cassis neboli rybízák

Možná už jste někdy ochutnali známý francouzský ovocný likér Creme de Cassis, vyráběný z dokonale zralých plodů černého rybízu, pocházející z Burgundska. Tento likér temně purpurové barvy má  velmi plnou ovocnou chuť a vytváří tak dokonalou harmonii sladké a kyselé chuti. Cassis je vhodný k přípravě ovocných míchaných nápojů, výborně dochutí a dozdobí dezerty, zmrzlinové poháry nebo se pije samostatně, ovšem dobře vychlazený.
Ve Francii se používá především na přípravu nápoje Kir, což je malé množství Cassisu doplněné kvalitním suchým bílým vínem. Připravuje se ale také Kir královský - Kir Royal, kde je Cassis doplněn šumivým vínem.

Čerstvé plody černého rybízu jsou velmi chutným a oblíbeným ovocem, ze kterého vyrábíme sirupy, džemy, marmelády, likéry nebo také pečený čaj. Kuchařky přidávají několik lístečků černého rybízu do nakládané zeleniny - zlepšují její chuť a nekazí se. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
moravačka aja
moravačka aja 6. 7. 2017

taky ho mám na zahradě

Odpovědět
evabel
evabel 6. 7. 2017

To je dobře, bude zdravá sklizeň

Francis
Francis 6. 7. 2017

Černý rybíz je bezvadný. Právě nám dozrává na zahradě. Přísun zdraví je na dosah (hurá)

Odpovědět
evabel
evabel 6. 7. 2017

Slávi, tak to máte fajn

Gabill
Gabill 5. 7. 2017

Caj z listov ciernych ribezli sa pamatam este z detstva.

Odpovědět
evabel
evabel 6. 7. 2017

Je zdravý

lemur
lemur 29. 6. 2017

Ano, je výborný na vše.

Odpovědět
evabel
evabel 29. 6. 2017

hudlenka
hudlenka 28. 6. 2017

mám ho ráda, ale je ho všude čím dál méně

Odpovědět
evabel
evabel 29. 6. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
84 525
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.