Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Amanda
Amanda
Vloženo 22. 10. 2020
Líbí se mi

Vitamín D a covid

Amanda
Amanda
Vloženo 22. 10. 2020
Líbí se mi
Vitamín D a covid

Vitamín D a covid

 

Pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může „spotřebovat“

 

Vitamín D je jeden z vitamínů, který je v posledních letech velmi intenzivně zkoumán a věnuje se mu právem velká pozornost. Vitamín D plní v těle velmi rozmanité funkce a ovlivňuje pozitivním směrem zdraví člověka.

 

Vitamín D je potřebný především k vstřebávání vápníku a fosforu. Také je zodpovědný za silný imunitní systém, který nás chrání před vznikem nemocí.

 

Nedostatek vitamínu D a jeho projevy

Mezi základní příznaky deficitu vitamínu D můžeme zařadit:

  • Celkovou slabost organismu a sníženou obranyschopnost: pakliže nebudete mít dostatek vitamínu D, můžete být náchylní k propuknutí mnoha různých nemocí. Od infekcí, až po respirační onemocnění. Chřipky a nachlazení se mohou také často opakovat, pokud budete mít deficit vitamínu D.
  • Únavu a bolesti kostí: při nedostatku vitamínu D můžete trpět i zvýšenou únavou, budete postrádat potřebnou energii. Zvlášť u žen v období menopauzy je důležité doplňovat vitamín D, jelikož jsou těmito stavy více ohrožené. Ti, co nemají potřebné množství vitamínu D mohou rovněž pociťovat větší bolestivost kostí a zad, zkrátka celého pohybového aparátu.
  • Rozvoj depresivních stavů: zejména u starších osob může vlivem deficitu vitamínu D docházet k změně nálad a poruše psychiky, která vyústí například v deprese. Avšak je dobré brát v potaz veškeré okolnosti, které k těmto stavům vedou. Příčinou nemusí být jen nedostatek vitamínu D.
  • Zhoršené hojení ran: v jisté studii vědci zjistili, že u pacientů, kterým se rány hojily hůře, mohl hrát roli deficit vitamínu D. Zvlášť u lidí s otevřenými ranami na dolních končetinách.

 

Podle profesora Ondřeje Topolčana, náměstka pro vědu a výzkum ve Fakultní nemocnici Plzeň, má vitamín D význam také při onemocnění covid-19.

„Ukázalo se, že je schopen blokovat některé cesty, kterými se virus dostane do buňky. Jeho normální hladina je ochranným mechanismem. O tom, že má význam, svědčí třeba doporučení Francouzské lékařské akademie z 22. května tohoto roku - vysloveně doporučují u podezřelého nakaženého na koronavirus okamžitě vyšetřit vitamín D, u pacientů nad 70 let podávat nárazově velkou dávku a u pacientů pod 70 let pravidelné dávkování 2000 mezinárodních jednotek denně,“ popsal  odborník.

 

Podobné závěry ohledně účinků vitamínu D na covid-19 podle něj mají také britští zdravotníci - napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění.

 

„Je mylná představa, že v zimě získám vitamín D při pobytu na horách, když se sluníčko odráží od sněhu - nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů - ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září, ale v jiném období ne,“ vysvětluje profesor.

Vitamín mohou lidé doplnit v potravě – obsahuje ho například rybí maso, sýry nebo mléko. V lékárnách jsou dostupné preparáty vitaminu D ve formě kapek či tobolek.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 23. 10. 2020

Vitamin D jsme teď užívali.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 10. 2020

Ano, vitamín D je nyní hodně potřeba...

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 10. 2020

vitamíny jsou nyní obzvláště potřeba

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 019
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.