Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 23. 5. 2020
Líbí se mi

Vaše dítě už zase kašle a je nachlazené? Zkuste sirup z tymiánu a břečťanu

_Adél_
_Adél_
Vloženo 23. 5. 2020
Líbí se mi
Vaše dítě už zase kašle a je nachlazené? Zkuste sirup z tymiánu a břečťanu

Vaše dítě už zase kašle a je nachlazené? Zkuste sirup z tymiánu a břečťanu

Kašel spojený se záněty dýchacích cest dokáže značně potrápit všechny z nás, zejména ovšem děti. Některé během jedné sezóny dokonce opakovaně. Kdy se vyplatí sáhnout po bylinném sirupu? Které bylinky mohou dětem pomoci?

Kapénky všude kolem nás

Rizikové pro nachlazení jsou zejména přetopené a nevětrané místnosti a dopravní prostředky, ve kterých snadno dochází k vysušení sliznic dýchacích cest. Takto oslabená sliznice je pak ideální vstupní branou pro bakterie a viry, které zapříčiní vznik zánětu a respiračního onemocnění. Patogeny se mezi lidmi šíří prostřednictvím drobných kapének slin či nosního hlenu.

V běžném životě se ale nemůžeme vyhnout kontaktu s osobou, která kašle, kýchne nebo jen promluví v naší blízkosti. O to hůře se infekci ubrání děti, které jsou mezi sebou v ještě těsnějším kontaktu než my dospělí a které se ještě učí základní hygienické návyky.

Na začátku bývá rýma

Možná i vy jste od své maminky v dětství slyšeli následující radu: Pořádně smrkej a odpočívej, aby ti to nevlezlo na průdušky. Maminky totiž ze zkušenosti dobře vědí, že z původního lehkého nachlazení v podobě bolesti v krku nebo rýmy se může rozvinout zánět průdušek, odborně akutní bronchitida. Zjednodušeně řečeno, k původním mírnějším příznakům se přidá pořádný kašel, který umí být v některých případech značně urputný.

Suchý kašel se mění ve vlhký

Pro bronchitidu je obvyklá zvýšená tvorba hlenu v dýchacích cestách a narušení jeho transportu poškozenými řasinkami v jejich výstelce. Hustý hlen tak zůstává v dýchacích cestách, nám se hůře dýchá a snažíme se hlen vykašlat. Původně suchý kašel se tak mění v kašel vlhký, tzv. produktivní. Mezi další příznaky zánět průdušek patří:

  • zvýšená teplota nebo horečka,
  • pocit tíhy či bolesti na hrudi,
  • celková slabost a únava.

Nekomplikovaná bronchitida trvá obvykle týden až čtrnáct dní. Doznívat ale může po dobu několika dalších týdnů v podobě suchého dráždivého kašle. Mohou se objevit i komplikace onemocnění, např. v podobě zánětu středního ucha, zánětu vedlejších dutin nosních nebo zápalu plic.

Sirup zajistí snadnější vykašlávání a zmírnění dráždivého kašle

Zatímco při bakteriálním původu zánětu průdušek je namístě užívání antibiotik, v případě častějšího virového tomu tak není. V tomto případě je vhodné využít přípravků, které ulevují od obtíží. Kromě léků proti bolesti a teplotě můžete průběh onemocnění zmírnit silou bylin. Řeč je konkrétně o tymiánu a břečťanu, ze kterých se vyrábí a volně prodává účinný sirup.

Tento oblíbený rostlinný lék - Bronchypret pomáhá při léčbě kašle při nachlazení a nekomplikované akutní bronchitidě dospělým i dětem od jednoho roku věku. Lék ředí hustý hlen a usnadňuje jeho odstranění z průdušek, čímž zlepšuje dýchání. Potlačením zánětu na sliznici průdušek dále zmírňuje pocit bolesti a dráždění ke kašli.

Abyste se zánětu průdušek co nejdříve zbavili a byli zase brzo fit, řiďte se následujícími doporučeními:

  • Dopřejte si dostatek odpočinku, onemocnění rozhodně nepřecházejte.
  • Více pijte, abyste nahradili ztráty tekutin doprovázející zvýšenou teplotu. Ideální jsou bylinné čaje nebo horká voda s citrónem.
  • Zkuste zábaly hrudníku ozkoušené už našimi babičkami. Proti kašli pomáhá například zábal z vychlazených a rozmačkaných vařených brambor zabalených do bavlněné látky.
  • Zvlhčete sliznici průdušek pomocí inhalace horké páry. Přidat můžete i některý z éterických olejů, například eukalyptový.
  • Nekuřte! Kouření narušuje samočisticí a ozdravné mechanismy dýchacích cest.
  • Promasírujte hrudník některým z osvědčených prsních balzámů.

Pokud kašel neustává, přidaly se horečky, výraznější dušnost nebo celková schvácenost, raději navštivte lékaře. Jen on je schopen rozlišit, zda už není namístě nasazení antibiotik.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Monulka
Monulka 25. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 25. 5. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 24. 5. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 266
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.