Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 17. 12. 2017
Líbí se mi

Vaříme s Rafaelkou (i v Palladiu)

Renata Štulcová
Renata Štulcová
Vloženo 17. 12. 2017
Líbí se mi
Vaříme s Rafaelkou (i v Palladiu)

Vaříme s Rafaelkou (i v Palladiu)

Co já ještě pro Rafaelku všechno neudělám? Představte si, že v těchto dnech mezi přípravami na Vánoce, prací a psaním pátého dílu Rafaelky, ještě vařím jako šestnáctiletá Marina - hrdinka mojí knižní série.

Asi se divíte, ale je tomu tak.

Pátý díl esoterické odpočinkové romantiky je nejen o současných lidech, ale hlavně o dryádách, které jsou napůl rostliny a napůl živočichové. Tyto dvě poloviny se spolu navzájem propojují a z toho vyplývá nutnost zvláštního stravování. Ve skutečnosti je toto jediný díl, kde se hrdinové napůl propadají do rostlinné říše, což znamená, že samozřejmě fotosyntetizují. Přitom získávají cennou energii, která by jim ale tak úplně nestačila, proto se musejí i normálně stravovat. No, tedy... zas tak normální to jejich stravování není. Třeba párek, ten si Marina neohřeje. Nebo svíčkovou, o té si může nechat zdát.

A jak to tedy je? Všechno vám nyní neprozradím, jen to, že jsem včera a dneska zkoušela tři recepty, které určitě znáte i vy...

Nejdřív jsem zjišťovala, jak chutná "jemný chlorofylový nápoj". Na mašince jsem semlela šílenou rychlostí ledový salát a okurku. Vzniklo příjemné pití s krásnou pěnou. Marina totiž v pátém díle, když si vybírá knihy v knihkupectví v Palladiu v Praze, takto přemýšlí:

Letos to bude s jídlem kruté. Ve škole nám stravu připraví v jídelně, nemusíme přemýšlet, jestli je to pro nás zdravé nebo ne. Ale doma? Profesorka Otoljenka se tvářila velice povýšeně, když nám přednášela o dryádí stravě, vzpomínala Marina a vzala do ruky knihu se zelenou obálkou. Jak to Otoljenka říkala? Básnicky řečeno, my dryády máme zelenočervenou krev. Zelená krev naší rostlinné poloviny se mísí s červenou krví naší živočišné poloviny. Abychom měli všichni krev v rovnováze, musíme v meziobdobí mezi fotosyntézou přijímat potraviny s cholorofylem. Tím si zajístíme, že nás nenapadnou nemoci, budou se nám rány hojit a budeme čilí. Ještě říkala, že se v chlorofylu koncentruje sluneční světlo a energie nesoucí lásku a moudrost. Chlorofyl nám i lidem posiluje srdeční čakru. Páni, já jsem tou metamorfózou získala podezřele výbornou paměť, usmívala se překvapeně. Dokážu si vybavit každé Otoljenčino slovo.

Ano, opravdu jste právě četli úryvek z připravované pětky. 

A nyní k druhému receptu. Představte si, že jsem ochutnala přímo k obědu pohankovohruškovou kaši. A jak jsem ji připravila?

Krátce jsem povařila pohanku jen ve vodě a nechala odstát. Vodu jsem pak slila a do mixéru k pohance přihodila hrušky, fíky a skořici. Vše podle chuti. Vznikla báječná kaše, která vůbec nezatěžuje trávení. Ideální pro dryády, pro masožravce jedině jako zákusek.

 Třetím dryádím kuchařským pokusem bylo známé kešu máslo. Na internetu jsem si vygůglila stovky zaručených postupů, takže jsem to nakonec nechala na své intuici. Prostě jsem nesolené kešu oříšky nasypala do mixéru, semlela je krátce na prášek, který jsem dalším opakovaným mletím rozmixovávala na mastnou hmotu. Do hmoty jsem během mletí přidávala trochu slunečnicového oleje, aby máslo dostalo krémovější konzistenci. Jo, a po prvním mletí jsem přidala jednu kávovou lžičku soli. 

Řeknu vám, že kešu máslo je lahodné, ale taky se nejen mně, ale i Marině pěkně prodraží. I když při dnešních cenách másla... 

Jak tady teď sedím a dumám, čím bych článek zakončila, napadá mě, že by taková dryádí kuchařka nebyla k zahození. Určitě znáte někoho kolem sebe, kdo je spíše jako rostlina, jako dryáda. Čas mu běží pomaleji a kde ho zanecháte, tam ho po nějaké době najdete zírajícího kamsi do "tunelu". Prostě rostlinka v lidském těle.

Na závěr přidávám zimní video, které v posledních dnech před Vánocemi poslouchám, kdykoli jsem připojena k internetu a neruším okolí. A tímto vám přeju krásnou třetí adventní neděli a klidný příští týden.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

super

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 3. 1. 2018

nádhera

Odpovědět
sipeji
sipeji 18. 12. 2017

nádhera - děkuji

Odpovědět
lemur
lemur 18. 12. 2017

Děkuji za krásný článek, přání a hudbu. Přeji též krásný a klidný týden.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 220
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.