Ústřice jedlá je mořský mlž, který patří mezi výjimečné a vzácné pochoutky. Konzumuje se pro lahodné maso, které chrání lastura dorůstající velikosti 10 až 20 cm. Aby byly ústřice vhodné ke konzumaci, musí být nejméně tři roky staré. 

Něco na těch ústřicích je
Již v minulosti zdobily ústřice stoly těch nejmocnějších a nejbohatších. Obsahují zdraví prospěšné látky a působí prý také jako afrodiziakum. Ti, kteří tuto delikatesu ochutnali, se dělí na dvě skupiny. Zatímco jedni tvrdí, že nic tak lahodného ještě neokusili, druzí by tento zážitek jen neradi opakovali. Ústřice už není problém koupit ani u nás. Pravý labužník ale dovážené ústřice nejí, pochutnává si zásadně jen na těch čerstvě vylovených. Opravdovými králi v jejich konzumaci jsou Francouzi. Ústřice mají podle francouzských šéfkuchařů správnou chuť v měsících, které ve francouzštině obsahují “r” – to znamená od září do dubna.
Jak ústřice konzumovat
Nejčastěji se tato pochoutka konzumuje v syrovém stavu, tedy čerstvě otevřená, živá a bez jakýchkoliv přísad, aby vynikla její originální chuť. Ústřice se podávají uzavřené nebo otevřené obsluhou restaurace těsně před podáváním. Servírují se na tácu s drceným ledem a mořskými řasami, nesmí chybět kousky citrónu nebo limetky. Někdo dává jako doplňkové chuti přednost křenu, chilli nebo Tabascu. Na stole by neměl chybět nůž na ústřice a vidlička. V dobré restauraci vám ústřice otevřou a oddělí od skořápky. Pak stačí jen vysrknout celý obsah, popřípadě pomocí vidličky vyndat masíčko a vysát vodu. Ústřice má velmi jemnou chuť, která se na jazyku rozvine až po chvilce, proto je dobré ji jíst pomalu a vychutnávat. Jako nápoj se k této delikatese doporučuje kvalitní bílé suché víno nebo šampaňské. Tato pochoutka se dá také vařit, marinovat, smažit a jakkoliv kuchyňsky upravovat. Z ústřic se připravují i teplá jídla a pokládají se za špičkové pochoutky. Jsou to například polévka z ústřic, zapečené ústřice, smažené, jako rizoto, s různými omáčkami a další.
Pravý mistr kuchař při přípravě těchto teplých dobrot musí dbát především na to, aby v pokrmu vynikly právě ústřice, takže všechny ostatní ingredience musejí jen zdůrazňovat chuť ústřic a nesmějí jí v žádném případě konkurovat. Z ústřic se dělají také výborné ústřicové paštičky.
Vždy pouze jen čerstvé ústřice
Jak už víte, živé čerstvé ústřice se podávají na drceném ledu, který udrží jejich svěžest. Že jsou čerstvé, poznáte podle několika následujících faktů: lastura ústřice je pevně sevřená, čerstvá lastura se po otevření a vylití vnitřní tekutiny zaplní vodou novou, pokud ji zakápnete citrónem, lehce se zachvěje. A na závěr, než ji ochutnáte, si nezapomeňte k ní přivonět. I sebemenší zápach signalizuje, že s ní není něco v pořádku. 
Teď už zbývá jen ústřice ochutnat
Pokud najdete odvahu, zkuste je ochutnat třeba na letní dovolené. Na mezinárodních jídelních lístcích jsou ústřice bezesporu jedním z nejoblíbenějších předkrmů, a to jak živé, tak i tepelně upravené. Například v Chorvatsku se chovají na mnoha místech a přímořské hospůdky v těchto oblastech se na ústřice přímo specializují. Jsou to většinou hospůdky v rybářském, rustikálním stylu, kde kromě ústřic můžete ochutnat i další plody moře a ryby. Pravda, není to příliš levné, ale zážitek stojí za to.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account