Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 21. 5. 2018
Líbí se mi

Únava - zánět

Zdeňka 68
Zdeňka 68
Vloženo 21. 5. 2018
Líbí se mi
Únava - zánět

Únava - zánět

častým problémem lidí je únava a nedostatek energie. Často si stěžujeme na velkou únavu, pocitem nevyspání i po 8hodinovém spánku a potřebujeme si odpočinout i přes den. Jsme témeř bez energie často trpíme na záněty a bolest kloubů a často užíváme antibiotika.

Nejčastější problém s únavou se týká stále zvyšujícího se počtu lidí. Samozřejmě jsme unaveni např. po noční směně, služební cestě nebo z večírku. Tomu se říká běžná fyziologická únava. Ale únava, která přirozeně neodpovídá pracovnímu zatížení, bývá velmi často znerovnováhy metabolismu. Celkově lze únavu popsat nerovnováhou a poklesem energie. Možnými projevy jsou psychické, emoční a fyzické. Akutní únava je normální s dočasnými příznaky, ryclým nástupem a krátkodobým trváním. Po odpočinku vymizí. Chronická únava trvá týdny, bez výraznějšího zlepšení. Je možné že se tyto stavy mohou v budoucnu vracet. Příčinou únavy je např. snížení energie, nahromadění odpadních látek kvalita a množství spánku, poměr činnosti ku odpočinku, psychologické jevy prostředí, životní události.

Únava je součástí zánětu spojených chronických nemocí, jako je rakovina, roztroušená skleroza, nebo revmatoidní artritída.

Dá se říci, že nepřirozená únava je spojena se zánětem.

Při zánětu se vytvoří látky, které negativně ovlivňují mozek, spánek a myšlení. Alergie a migrény jsou spojeny s únavou, stejně tak pobyt ve znečištěném prostředí. 

Při senné rýmě se vylučují v těle látky, které působí přímo na mozek, způsobují depresivní stavy a únavu.

Určité viry, např. infekční mononukleoza, borelióza a kvasinková onemocnění, jsou příčinou únavy, stejně tak intolerancepotravin.

Chronický únavový syndrom, což je únava trvající déle než půl roku bez jiného prokázaného onemocnění, nejspíše souvisí se zánětem, zejména např. s alergií na některé potraviny či s neprojevenou infekcí. Deprese, nadváha a nespavost spojená s nedostatkem spánku způsobuje také únavu. Podle nových výzkumů můžeme vycházet z toho, že zánět vzniká na základě častěji požívaných některých potravin. Kupříkladu lepek v pšenici způsobuje při větším  požití střevní zánět, čimž brání vstřebávání důležitých živin. Ztužené a částečně hydrogenované tuky, které můžeme najít např. v sušenkách, smažených jídlech, pečivu, margarínech a omega 6 mastných kyselin v mnoha běžných rafinovaných rostlinných olejích které poškozují buňky, podporují rozvoj zánětu v těle a narušují výživu mozku. Dalším problémem únavy, bolesti kloubů nebo ztraty energie je ovocný cukr a rafinovaný bílý cukr, včetně kukuřičného fruktózového sirupu. Tyto cukry mimo zvýšené chuti k požití potravin, obezity a návykovosti ,,konzumují" důležité vitamíny, minerály a navozují únavu.Uvedené cukry je možné najít v mnoha polotovarech, limonádách, jogurtech, sladkostech apod.

Cukry reagují s bílkovinami v těle a vytvářejí škodlivé látky, které zhoršují zdravotní potíže, snižují prokrvení mozku a způsobují zánět.

Další z látek, která navozuje nejen ztrátu energie a únavu, je nadměrná konzumace kofeinu.

Časté pití černého čaje, nebo kávy je škodlivý návyk a s výše zmíněnými potravinami nejen neprospívá tělu, ale negativně ovlivňuje mysl a mozek - vyvolává úzkosti a depresivní stavy.

Příčinou únavy bývá zejména oslabená činnost jater. Večerní konzumace velkého jídla, větší množství alkoholu, pizza, sýry, červené maso se hůře večer tráví a oslabuje játra. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 21. 5. 2018

zajímavé, ... my zrovna doma pociťujeme velkou únavu - říkám jí jarní, ale je to po dvou měsících ještě možné? Ale je to spíš stresová únava, manžel měl před měsícem infarkt, tak jsme pořád tak nějak ve stresu, co bude dál

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
87 991
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.