Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 11. 9. 2021
Líbí se mi

Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

evabel
evabel
Vloženo 11. 9. 2021
Líbí se mi
Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

Přechod, menopauza neboli klimakterium je obdobím stěžejních hormonálních změn, kterým během života projde každá žena. Postupné vyhasínání činnosti vaječníků způsobí ztrátu plodnosti a má vliv i na další orgány. Bohužel vede i k nevítanému zvyšování tělesné hmotnosti.

Estrogeny jsou hormony, mající ochranný vliv na některé orgány. Během klimakteria však hladiny těchto hormonů výrazně klesnou, takže se po přechodu ženské srdce a cévy ocitnou ve větším nebezpečí a osteoporóza začne ohrožovat kosti. Jednou z nejobávanějších komplikací menopauzy je přibírání na váze. Rozhodně to není jen estetický problém, protože kila navíc škodí srdečně cévnímu systému a znamenají vyšší riziko vzniku různých onemocnění.

Ach ty hormony

Že tělesná hmotnost v tomto životním období u většiny žen roste, je známý fakt, vždyť rychlejší ukládání tuků musejí náhle řešit i doposud štíhlé ženy. Vše způsobují hormonální změny a přirozené důsledky stárnutí organismu. Snižuje se spotřeba kalorií, metabolismus se zpomaluje, klesá výdej energie. Z toho vyplývá, že i ženy, které se stravují stále stejně a nijak se nepřejídají, nabývají na objemu. U některých žen se ale také nepozorovaně změní jídelníček. Podobně jako v těhotenství mají i v přechodu proměnlivé hormonální hladiny vliv na změnu chutí. A takové „chutě" málokdy bývají z hlediska zdravé stravy a držení linie to pravé. S tím, jak ubývá svalů, tělo ochabuje a tuk se ukládá převážně v horní části těla a také v oblasti břicha a boků. Tato „břišní" nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, navíc také často přispívá k psychické nepohodě.

Úprava jídelníčku vás nemine

V žádném případě však neházejte flintu do žita. Klimakteriu se sice nevyhnete, rozhodně si však do dalšího života nemusíte nést nechtěné kilogramy navíc. Mnohé negativní projevy související s přechodem může zmírnit nebo jim dokonce předejít celkové ozdravění životního stylu, ke kterému by se měla odhodlat každá žena. Většinou je třeba upravit jídelníček a celkový způsob stravování. Existuje například celá řada potravin a kombinací jídel, které organismu napomáhají velmi dobře zvládnout tuto velkou hormonální změnu. Pokud potřebujete redukovat váhu, nespoléhejte se na univerzální hubnoucí rady a doporučení, ty zpravidla dlouhodobé řešení nepřinášejí. A v tomto věku si dávejte pozor na jojo efekt, který metabolismus ještě více zpomalí. Optimální je komplexní úprava jídelníčku, ušitá na míru zdravotnímu stavu, časovým i finančním možnostem, absolvovaná pod dohledem odborníka.

Jak proti kilům navíc

Odborníci potvrzují, že zhubnout se dá skutečně v každém věku, a ženy, které o sebe pečují, dokáží případnému ztloustnutí předejít. Zhruba po čtyřicítce je zcela podstatné trvat na přiměřených zásadách zdravé stravy a na pravidelném pohybu. Důležitý je dostatečný přísun bílkovin (po kterých „rostou svaly) a vápníku s vitamínem D (pro pevnější kosti). Udržet ručičku váhy v žádoucích mezích pomáhá také hlídání velikosti porcí, zvláště pak příloh a pečiva. Vzhledem k tomu, že postupný úbytek svalové hmoty i zpomalování metabolismu jsou nevyhnutelné u „lenochů“ ale i u těch, co aktivně sportují, měl by s přibývajícími léty klesat energetický přísun. Pokud se tuky přece jen začnou usazovat, zkuste vyhledat odborníka na hubnutí. Nejedná se o investici zbytečnou, protože srdce a klouby po menopauze ocení skutečně každé shozené či nenabrané kilo.

A pamatujte, co vám k udržení váhy spolehlivě fungovalo ve třiceti, nemusí fungovat teď.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 12. 9. 2021

já se ji snažím naopak stále snižovat a ne udržovat

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 12. 9. 2021

tak nějak

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 423
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.