Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 16. 5. 2019
Líbí se mi

Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

evabel
evabel
Vloženo 16. 5. 2019
Líbí se mi
Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

Udržet si svoji váhu i po menopauze? Žádný problém, jde to!

Přechod, menopauza neboli klimakterium je obdobím stěžejních hormonálních změn, kterým během života projde každá žena. Postupné vyhasínání činnosti vaječníků způsobí ztrátu plodnosti a má vliv i na další orgány. Bohužel vede i k nevítanému zvyšování tělesné hmotnosti.

Estrogeny jsou hormony, mající ochranný vliv na některé orgány. Během klimakteria však hladiny těchto hormonů výrazně klesnou, takže se po přechodu ženské srdce a cévy ocitnou ve větším nebezpečí a osteoporóza začne ohrožovat kosti. Jednou z nejobávanějších komplikací menopauzy je přibírání na váze. Rozhodně to není jen estetický problém, protože kila navíc škodí srdečně cévnímu systému a znamenají vyšší riziko vzniku různých onemocnění.

Ach ty hormony

Že tělesná hmotnost v tomto životním období u většiny žen roste, je známý fakt, vždyť rychlejší ukládání tuků musejí náhle řešit i doposud štíhlé ženy. Vše způsobují hormonální změny a přirozené důsledky stárnutí organismu. Snižuje se spotřeba kalorií, metabolismus se zpomaluje, klesá výdej energie. Z toho vyplývá, že i ženy, které se stravují stále stejně a nijak se nepřejídají, nabývají na objemu. U některých žen se ale také nepozorovaně změní jídelníček. Podobně jako v těhotenství mají i v přechodu proměnlivé hormonální hladiny vliv na změnu chutí. A takové „chutě" málokdy bývají z hlediska zdravé stravy a držení linie to pravé. S tím, jak ubývá svalů, tělo ochabuje a tuk se ukládá převážně v horní části těla a také v oblasti břicha a boků. Tato „břišní" nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění, navíc také často přispívá k psychické nepohodě.

Úprava jídelníčku vás nemine

V žádném případě však neházejte flintu do žita. Klimakteriu se sice nevyhnete, rozhodně si však do dalšího života nemusíte nést nechtěné kilogramy navíc. Mnohé negativní projevy související s přechodem může zmírnit nebo jim dokonce předejít celkové ozdravění životního stylu, ke kterému by se měla odhodlat každá žena. Většinou je třeba upravit jídelníček a celkový způsob stravování. Existuje například celá řada potravin a kombinací jídel, které organismu napomáhají velmi dobře zvládnout tuto velkou hormonální změnu. Pokud potřebujete redukovat váhu, nespoléhejte se na univerzální hubnoucí rady a doporučení, ty zpravidla dlouhodobé řešení nepřinášejí.

A v tomto věku si dávejte pozor na jojo efekt, který metabolismus ještě více zpomalí. Optimální je komplexní úprava jídelníčku, ušitá na míru zdravotnímu stavu, časovým i finančním možnostem, absolvovaná pod dohledem odborníka.

Jak proti kilům navíc

Odborníci potvrzují, že zhubnout se dá skutečně v každém věku, a ženy, které o sebe pečují, dokáží případnému ztloustnutí předejít. Zhruba po čtyřicítce je zcela podstatné trvat na přiměřených zásadách zdravé stravy a na pravidelném pohybu. Důležitý je dostatečný přísun bílkovin (po kterých „rostou svaly) a vápníku s vitamínem D (pro pevnější kosti). Udržet ručičku váhy v žádoucích mezích pomáhá také hlídání velikosti porcí, zvláště pak příloh a pečiva. Vzhledem k tomu, že postupný úbytek svalové hmoty i zpomalování metabolismu jsou nevyhnutelné u „lenochů“ ale i u těch, co aktivně sportují, měl by s přibývajícími léty klesat energetický přísun. Pokud se tuky přece jen začnou usazovat, zkuste vyhledat odborníka na hubnutí. Nejedná se o investici zbytečnou, protože srdce a klouby po menopauze ocení skutečně každé shozené či nenabrané kilo.

A pamatujte, co vám k udržení váhy spolehlivě fungovalo ve třiceti, nemusí fungovat teď.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Mirka Vaľová 17. 5. 2019

veruže to badám aj na sebe, že kilá sa lepia...no musím pridat viac pohybu a upravit faktu už ten jedálniček..díky za tipy

Odpovědět
lemur
lemur 9. 4. 2019

Snažím se cvičit.

Odpovědět
evabel
evabel 9. 4. 2019

Přidejte třeba i procházky, teď na jaře už přeje počasí

Ovace
Ovace 24. 1. 2019

Myslím že se nyní hodně

Odpovědět
gustawka
gustawka 24. 1. 2019

Snažím se hýbat co nejvíce

Odpovědět
evabel
evabel 25. 1. 2019

Pohyb je opravdu důležitý

Siraellen
Siraellen 24. 1. 2019

To potřebuji

Odpovědět
evabel
evabel 25. 1. 2019

Vždyť jste ještě mladá

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
85 160
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.