Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

evabel
evabel
Vloženo 16. 2. 2020
Líbí se mi

Účinné léčivo, dobré koření a zdravá zelenina? To je fenykl

evabel
evabel
Vloženo 16. 2. 2020
Líbí se mi
Účinné léčivo, dobré koření a zdravá zelenina? To je fenykl

Účinné léčivo, dobré koření a zdravá zelenina? To je fenykl

Fenykl slouží lidem od pradávna. Jako účinné léčivo, dobré koření a zdravou zeleninu jej uctívali nejen staří Římané, Řekové a Egypťané, ale také obyvatelé staré Číny, Indie a Arábie. Byl považován za všelék a afrodiziakum. Jeho název mu prý dali Řekové, a původně se jmenoval "marathron", což údajně znamenalo "zhubnout".

Výsledek obrázku pro fenykl

Fenykl obecný je dvouletá i víceletá rostlina s dužnatým kořenem. Patří do skupiny rostlin, které mají široké užití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Rostlina fenyklu dorůstá až do výšky dvou metrů. Zužitkovat ji můžeme celou, zralé plody, listy, nadzemní řapíkatou část i kořen. Nejběžnější je užívání fenyklových semen, která svým tvarem připomínají kmín. Jsou však většinou o něco větší a po dozrání a usušení mají světle hnědou barvu. V semenech najdeme pro člověka mnoho prospěšných látek, a to silice, éterické oleje, cukr, stopové prvky a vitamíny.

Léčebné účinky

Používání semen ve formě nálevu nebo odvaru má na naše tělo mnoho příznivých účinků. Látky obsažené v semenech fenyklu uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, pomáhají uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev a zlepšují odchod zadržovaných plynů z těla.

Dětem se odedávna podával fenyklový odvar při bolestech břicha, střevní kolice, nechutenství a zácpě. Kojícím ženám se i dnes doporučuje pít fenyklový čaj, protože účinné látky přecházejí do mateřského mléka. Semínka pomáhají při křečích, jsou močopudná a tím snižují zadržování tekutin. Odvar ze semen se doporučuje pít při bolestech a překyselení žaludku a po požití tučného mastného jídla. Semínka se také mohou žvýkat po jídle pro osvěžení dechu. Podporují funkci ledvin, jater, sleziny, čistí plíce, usnadňují vykašlávání. Nálev z fenyklových semen je vhodný i k výplachům očí a obkladům při zánětech očí. Nejnověji se doporučuje jeho užívání po chemoterapii a ozařování.
Fenykl se však nedoporučuje užívat déle než dva týdny, nemá sice výrazné vedlejší účinky, ale působí slabě narkoticky. Rovněž se nedoporučuje užívat fenykl během těhotenství.

Fenykl v kuchyni

Fenykl je výborným kořením k ochucení ryb, masa, salátů, majonézy, omáček ale také nálevů pro zavařování a používá se i při výrobě likérů. Řapík fenyklu je v mnoha zemích oblíbený jako salátová zelenina. Když rozebereme řapík na jednotlivá lůžka, vzniknou nám jakési "mističky", které můžeme plnit podle chuti a zapékat na mnoho způsobů. Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat například k nakládané zelenině místo kopru, do omáček a pomazánek. V jižní Evropě se tyto aromatické listy přidávají jako koření k pečeným a grilovaným rybám a jiným masovým pokrmům. V Itálii se listy fenyklu přidávají do rybích omáček.
 
 
Související obrázek
 
Fenykl se dá koupit v supermarketech nebo ve větších obchodech s potravinami a zeleninou. Jedná se o bílé zdužnatělé listové řapíky, které tvoří jakousi nepravou cibuli. Jsou asi 10 cm vysoké a mají příjemnou, nasládlou vůni. Někdy se prodávají i s mladými výhonky podobnými kopru. Těmi ochucujeme saláty i teplé pokrmy. Používání semen fenyklu má dlouhou tradici v likérnictví, jsou totiž nedílnou součástí výroby mnohých bylinných alkoholických nápojů, například některých absintů a žaludečních likérů. Dále se semena používají při přípravě chleba a jiného pečiva.

Drcený fenykl se používá do vánočního pečiva, perníků, koláčů, pudingů, nápojů, omáček, zeleniny, do chleba, pomazánek, celá semínka pak do nakládané zeleniny, především červené řepy. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Odpovědět
Jana101
Jana101 15. 3. 2020

fenykl je výborný, hodí se i do salátů, díky za článek

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 12. 3. 2020

zatím jsem nejedla

Odpovědět
Ovace
Ovace 12. 3. 2020

nemám vyzkoušeno

Odpovědět
gustawka
gustawka 12. 3. 2020

zatím jsem nezkoušela

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 710
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.