Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Verra
Verra
Vloženo 11. 12. 2015
Líbí se mi

Svařák, punč a grog: Svatá trojice zimních nápojů

Verra
Verra
Vloženo 11. 12. 2015
Líbí se mi
Svařák, punč a grog: Svatá trojice zimních nápojů

Svařák, punč a grog: Svatá trojice zimních nápojů

I když si z nás letos dělá šprťouchlata a hraje si tak trochu na jaro, klepe zima jisto jistě na dveře. Zimu mnoho z nás zrovna nemusí, ale i toto roční období má své velké výhody. Pro někoho je to sníh a lyžování, pro druhého spíš teplo a labužničení… a to teplo s labužničením se bez problémů vejde i do malého hrnečku, který zmůže velké zázraky a zahřeje i rozveselí. O čem je řeč? No přece o svařáku, grogu a vánočním punči!

Svařené víno

Svařené víno dokáže naladit skvělou vánoční atmosféru! Každý teplý nápoj příjemně zklidní, a tento navíc voní skořicí a hřebíčkem, které máme neodmyslitelně spojené s Vánoci. Svařák se nejčastěji dělá z červeného vína (i horší kvality) a přidává se do něj hřebíček, skořice, badyán a citrónová kůra. Často se dělá jednoduše tak, že se v hrnci prohřeje červené víno a přidá se do něj všechno to koření a dosladí se cukrem. Ještě lépe však bude chutnat, když si připravíte „louh“ z koření samostatně a nakonec ho přilejete do ohřátého vína! Koření totiž pouští své aroma ve vysokých teplotách, zatímco vínu vysoké teploty vůbec nesvědčí. Zkuste tedy koření společně s cukrem povařit pár minut v troše vody, než jej přidáte do vína.

Pokud Vás děti tahají za šosy a škemrají, že chtějí taky svařáček, zkuste jim udělat nealkoholickou variantu! Místo vína dejte hroznový džus, ten, stejně jako víno, ohřejte v hrnci a přidejte celou skořici, badyán, trochu zázvoru, trochu nastrouhaného muškátového oříšku a pomeranč nebo citrón (nastrouhat kůru, přidat trochu šťávy a nakrájet do nápoje pár koleček).

Grog

Zatímco svařené víno máme spojené s vánočními trhy a poklidnou atmosférou, grog přichází na řadu, když člověk pořádně vymrzne na nějaké zimní toulce přírodou. Grog to je lék na promrzlé tělo. Když nezahřeje grog, tak už nic. Příprava není žádná věda, prostě zalijete panáka rumu vařící vodou a dosladíte podle chuti cukrem. Množství alkoholu se doporučuje přidávat v přímé úměře s mírou promrznutí!  Ne nadarmo se však používá výraz „grogy“ pro někoho, kdo je velmi vyčerpaný, a tak pozor na společenskou únavu!

Punč

Troufnu si říct (ale klidně mě vyveďte z omylu), že punč za grogem a svařákem ještě trochu pokulhává a není u nás tak obvyklý. Také nikdo přesně neví, z čeho je, protože se míchá ze všeho možného. Úplně původně je však punč směsicí alkoholu, vody, čaje či koření, cukru a citrónu. U nás se vánoční punč připravuje většinou z červeného vína, černého čaje a rumu či griotky, a do této směsi se pak přidává citron, skořice, cukr a rozinky (rozinky ideálně máčené v rumu). Receptů je ale hrozně moc a proto vám raději poradím, ať zkusíte do Googlu zadat „vánoční punč“ a vyberete si sami ten, který vám padne do oka a hlavně do zásob, které zrovna máte doma, abyste nemuseli do zimy na nákup! 

Ve Francii si na trzích libují i v horké whisky a v horkém třešňovém pivu! Ale svařák je svařák! A jaký nápoj máte nejradši vy? 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 9. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 3. 2020

super

Odpovědět
lemur
lemur 26. 11. 2017

Já mám ráda grog i svařák.

Odpovědět
Clairest
Clairest 25. 11. 2017

Nejraději mám svařák

Odpovědět
gabriko
gabriko 25. 11. 2017

já mám nejradši svařák, ale dám si ráda i grog a punč. u nás ale na vánoce nesmí chybět vaječňák

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 662
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.