Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Dominika Šimonová
Vloženo 14. 3. 2019
Líbí se mi

Sushi

avatar
Dominika Šimonová
Vloženo 14. 3. 2019
Líbí se mi
Sushi

Sushi

Restaurace s dopravníkovým pásem na sushi není už  pouze pro Japonsko, kde se tento koncept téměř před šedesáti lety zrodil, ale rozšířil se díky jeho popularitě do celého světa. Proč je running sushi tolik oblíbené? Je to jednoduché: za pár korun se vám dostane hodně muziky a můžete si tak užít rozmanitost asijské kuchyně a příjemně strávit čas buď s přáteli, nebo sami, ono pozorování chutného jídla je zábava sama o sobě, zvláště když si můžete vzít cokoli, co se vám zalíbí.

TROCHA HISTORIE 

Na začátku tohoto příběhu byl člověk v nouzi. Majitel jedné malé sushi restaurace, Yoshiaki Shiraishi, měl nedostatek zaměstnanců a zkrátka provoz sám nestíhal. Co ho ale nenapadlo při návštěvě japonského pivovaru Asahi, kde zahlédl dopravníkový pás na pivní láhve!

Za pět let vývoje ve stylu pokus omyl, spatřil světlo světa první dopravníkový pás na sushi, který pan Shiraishi umístil do jeho nové restaurace Mawaru Genroku Sushi v japonském městě Higashosaka roku 1958. Japoncům se tento nápad velmi líbil a kdysi zoufalý majitel jedné malé zapadlé sushi restaurace otevřel po Japonsku celkem 250 sushi restaurací s dopravníkovým pásem. V roce 2001, kdy Yoshiaki Shiraishi zemřel, počet jeho restaurací však čítal už jen 11.

NA CO SI DÁT POZOR?

  • Než vejdete do nějaké japonské sushi restaurace, kde může existovat jazyková bariéra, snažte se zjistit, jak to tam vlastně chodí, ať se nedopustíte v důsledku toho nějakého faux pas. Pokud tedy obsluha nemluví anglicky, sledujte ostatní hosty a podle jejich chování vydedukujte tamější nastavený systém.
  • Ne v každé sushi restauraci, kde vidíte dopravníkový pás, si můžete z pásu vzít jakékoli jídlo, co se vám zalíbí. V některých restauracích si totiž jídlo objednáte a až poté vám je na dopravníkovém páse doručeno. Takže se může stát, že ta miso polévka, na kterou jste právě dostali chuť a kterou jste si směle z pásu sundali, byla připravena pro někoho jiného. Tato jídla na přání bývají však určitým způsobem označena.

Pokud se dopustíte faux pas, nezoufejte. Každá sushi restaurace s dopravníkovým pásem sice může mít svá specifická pravidla, ale nemohou očekávat, že hosté, zvláště pak cizinci, budou jejich kodexu rozumět, stejně tak jako domácí.

RUNNING SUSHI V ČESKÉ REPUBLICE

V České republice existuje také velké množství running sushi restaurací, které často fungují na principu "eat all you can". Buď je vaše návštěva časově omezená (např. na 2 hodiny), nebo se délka vaší návštěvy rovná míře vašeho hladu, takže odejdete, až když budete syti.

Hosté často stráví druhou hodinu už jen pouhým sledováním talířků dokola obíhajících, a protože si zaplatili dvě hodiny running sushi, odsedí si to tam, třeba ještě dostanou hlad, myslí si. Pokud není jejich návštěva časově omezena, je časté, že odejdou dříve, než po dvou hodinách, což se z pohledu provozovatele restaurace může jevit nakonec jako výhodnější.

Rezervace není většinou vyžadována, takže přepadne-li vás najednou nezkrotná chuť na sushi, zřejmě stůl najdete. Running sushi najdete ve většině větších měst, pokud si zadáte running sushi Praha, vyskočí na vás např. Running Sushi Sumo na Černém mostě či Makakiko - Asia & Sushi Restaurant na Praze 3, pokud sushi Brno, tak vám vyjede třeba do Wang Running Sushi neboSushi Miomi.

JAKÉ DOBROTY MŮŽETE OCHUTNAT?

Na dopravníkovém páse najdete nejen různé druhy sushi, ale také dary mořepolévkysaláty, různé druhy ovoce, jak čerstvého (např. hrozny, melouny, ananas, banán), tak i kompotového (mandarinky, ananas, liči apod.), asijské ale i české dezerty, buráky, zmrzlinu či dokonce jogurt. Obvykle na horním pásu jezdí teplá jídla a ve spodní studená.

NÁPOJE

V ceně "all you can eat" bývá skutečně pouze to, co můžete jíst, tedy nikoli nápoje, které si musíte u obsluhy objednat a při odchodu zaplatit. V nabídce naleznete jak nealkoholické nápoje, tak alkoholické, jako je pivo české i asijské, likéry apod.

Cena

V České republice se v running sushi se pohybuje okolo částky cca 500 Kč na dospělou osobu, děti mají "vstupné" levnější. V některých restauracích se můžete najíst i za zvýhodněnou cenu, přijdete-li v časovém rozpětí, kdy zvýhodněná cena platí. 

 

Nyní nezbývá, než vyrazit a vyzkoušet!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Anna Csanádiová 15. 3. 2019

No tak to můžu

Odpovědět
avatar
Ovace 14. 3. 2019

hned bych si dal

Odpovědět
avatar
Dominika Šimonová 14. 3. 2019

Já taky

avatar
gustawka 14. 3. 2019

mnam

Odpovědět
avatar
Dominika Šimonová 14. 3. 2019

avatar
Siraellen 14. 3. 2019

sushi miluji

Odpovědět
avatar
Dominika Šimonová 14. 3. 2019

Já také

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 852
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.