Strie nejsou tabu: Porozumění a péče o postiženou kůži

Strie nebolí ani nás v každodenním životě nějak neomezují, ale vnímáme je jako vadu na kráse a často se za ně stydíme. A to hlavně v letním období, kdy tělo odhalujeme do plavek.

Strie vznikají při potrhání škáry – střední vrstvy kůže, která je ukrytá mezi pokožkou a podkožním vazivem. Škára obsahuje látky jako elastin a kolagen, které zajišťují pružnost a pevnost kůže.Kůže se sice umí neuvěřitelně roztáhnout, ale má svoje limity. Když dojde k nečekaně velkému napětí kůže, vlákna ve škáře popraskají a utvoří se strie.

Strie ovlivňuje několik faktorů. V první řadě je to genetika. Dalším faktorem je stres, pokud jsme dlouhou dobu ve stresu, tělo se hormonálně přizpůsobí k ukládání tuku, a rychlé přibírání na váze je podnětem ke vzniku strií. Příčinou strií mohou být i hormonální změny nebo užívání léků na hormonální bázi.
Logicky se nejčastěji strie objevují v těhotenství, proto je vhodné v tomto období tělo natírat krémem proti striím.
Muži často získávají strie v období růstu, bojují s nimi kulturisti, kteří během krátké doby naberou velké množství svalové hmoty a kůži mechanicky zatěžují při svalovém tréninku.

Jak proti striím bojovat?
Nejlépe je jim předcházet zdravým životním stylem, ale pokud už vás strie navštívily, máte možnost je buď úplně nebo částečně zneviditelnit.

Základem je kůži pořádně promastit. Babské rady radí promazávat sádlem, někdo sahá po olivovém oleji, aloe vera nebo šťávě z citronu. Dalším tipem je krém s léčivou látkou, regenerační a antiseptické bylinky jako třeba měsíček nebo heřmánek. Pomoci mohou i vitamíny vyživující kůži (vitamín A a E).
Léčbu strií podpořte i masážemi. Prospěšná může být masáž mořskou houbou, která na kůži působí antisepticky, prokrvuje ji a vyživuje, nebo lymfatická masáž.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account