Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Duch
Duch
Vloženo 9. 6. 2020
Líbí se mi

Strava během menopauzy: Co jíte má vliv na její příznaky a průběh

Duch
Duch
Vloženo 9. 6. 2020
Líbí se mi
Strava během menopauzy: Co jíte má vliv na její příznaky a průběh

Strava během menopauzy: Co jíte má vliv na její příznaky a průběh

Zdravá a vyvážená strava hraje klíčovou roli v kterékoliv fázi života. Před anebo v během menopauzy ale to, co naložíte na svůj talíř, zásadním způsobem dokáže ovlivnit její průběh. Svou stravou tedy dokážete přímo ovlivnit, které průvodní jevy poklesu ženských hormonů se u vás projeví a do jaké míry. Prozradíme vám, které potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit a které naopak vynechat, aby bylo toto obtížné období vašeho života pokud možno co nejméně komplikované 

Průvodní jevy menopauzy bývají nepříjemné, ale i nebezpečné

Při menopauze, ale často i několik let před úplným vymizením menstruace, se u žen často objevují příznaky, jako jsou návaly horka, únava a ospalost, snížené libido či změny paměti a nálady, které souvisejí s nízkou tvorbou ženského hormonu estrogenu. Kromě těchto poměrně banálních průvodních jevů se ale mohou vyskytnout i závažnější příznaky, jako je zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a osteoporózy, která může vést k četným zlomeninám kostí.

Velmi často je období menopauzy také provázeno přibýváním na váze. I to je důvod, proč si dát pozor na to, co během tohoto období jíme, protože jsme i na kalorický příjem tou dobou více citlivé než kdykoliv předtím. Úbytek na váze ale není jediným důvodem hlídat si složení své stravy. To, jak jíme, totiž může mít celkový vliv na hormonální rovnováhu v těle a dokonce i zmírnit či úplně odstranit klimakterické příznaky.

Vhodnou stravou lze příznaky zmírnit a klimakterium odsunout

Samozřejmě existují také hormonální preparáty, které mají za úkol ztrátu hormonů nahradit a s potížemi během menopauzy se vyrovnat. Tyto produkty však nejsou pro některé ženy vhodné a navíc, pokud si pohlídáme správnou stravu, nejsou vlastně ani nutné. A nejenom to. Dokonce je pouze stravou možné klimakterium o několik let odsunout.

 

„V této fázi kromě hormonálního úbytku dochází ke stárnutí buněk. K tomu se mohou přidat také zánětlivá onemocnění, k nimž dochází jednak v důsledku genetických příčin, ale také kvůli stresujícímu životnímu stylu a stravě bohaté na cukr, bílou mouku a zpracované potraviny,“ říká specialistka na sportovní a funkční dietu Fernanda Paulucci. „Studie dokonce ukazují, že ženy, jejichž strava obsahuje velké množství rafinovaných uhlohydrátů, vstupují do menopauzy dříve.“

Co tedy během menopauzy jíst?

Základem je vynechat vše, v čem je obsažený cukr a bílá mouka. Důležité je také přestat jíst zpracované potraviny, které se obvykle vyznačují tím, že mají obal. Ty bývají plné chemikálií a nadlimitního množství cukru a soli, což zdraví rozhodně neprospívá či naopak vyloženě škodí.

Naopak zařadit na jídelníček je vhodné vejce a ryby, které jsou nejkvalitnějším zdrojem bílkovin a omega-3. Sardinky obsahují vysoké množství koenzymu Q10, který bojuje proti stárnutí buněk a vejce obsahují spoustu vitaminu D a železa. Ideální je také vynechat maso z masokombinátů, které bývá plné hormonů, jimiž se zvířata před porážkou krmí. Pokud už chcete vepřové či hovězí, vsaďte na malé domácí chovy.

Důležitou součástí je také zelenina, ideálně ta s vysokým obsahem chlorofylu, tedy zelené listy, jako je rukola, zelí, saláty, ale také čerstvé bylinky, jako je bazalka, máta, šalvěj, rozmarýn či tymián. Nejenže jsou velmi zdravé a plné prospěšných látek, ale navíc obohatí váš chuťový zážitek.

 
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Ahojte, já jsem nově najela na takovou zdravou a vyváženou stravu, která se nazývá Formula 1 a velice mi to pomohlo nejen tedy v menopauze. Dávám si to k jídlu neustále a veliká spokojenost Pokud by to také někoho zajímalo, určitě se mrkněte na web https://www.herbalife.cz/nase-produkty/regulace-hmotnosti/vyvazene-jidlo

Odpovědět
lemur
lemur 14. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 13. 6. 2020

do menopauzy mám ještě daleko

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 9. 6. 2020

Odpovědět
benca
benca 9. 6. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.