Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

redakce IH
redakce IH
Vloženo 23. 4. 2021
Líbí se mi

Špatně vidíte a řídíte? Nepodceňujte bezpečí na cestách

redakce IH
redakce IH
Vloženo 23. 4. 2021
Líbí se mi
Špatně vidíte a řídíte? Nepodceňujte bezpečí na cestách

Špatně vidíte a řídíte? Nepodceňujte bezpečí na cestách

Zhoršený zrak, omezené periferní vidění či zelený zákal. To je jen několik nepříjemností, kterými mohou řidiči trpět a nemusí o tom ani vědět. Myslete proto především na bezpečnost svou a svého okolí. Řízením se zhoršeným zrakem ohrožujete sebe, své blízké, ale i další účastníky silničního provozu.

Bezchybný zrak je pro řízení velmi důležitý. Podle veřejných statistik se nejvíce smrtelných dopravních nehod stane večer a v noci. Východ a západ slunce, šero, tma či mlha namáhají soustředění řidiče, stejně tak jako jeho zrak. V případě, že trpí nějakou oční vadou, počasí tuto vadu ještě více zvýrazní a zhorší. Výsledkem je únava či ztráta koncentrace. To jsou přitom nejčastější příčiny dopravních nehod. „Mnoho řidičů si neuvědomuje, že má problém se zrakem. Často se setkáváme s tím, že své schopnosti přeceňují. Mezi první příznaky patří unavené oči, častější bolest hlavy, ostření na vzdálenější předměty či neschopnost řídit za tmy,“ sděluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Jakmile si nejste jistí, jestli je váš zrak v pořádku, můžete si udělat jednoduchý test. Zkuste na autech před sebou za dobrých světelných podmínek přečíst jejich SPZ nejméně ze vzdálenosti 25 metrů. Jde přibližně o pětinásobek délky vašeho auta. Jamile SPZ dokážete bez větších nepříjemností přečíst, váš zrak je v pořádku. V případě, že se musíte při čtení značky namáhat a zaostřovat, je lepší vyhledat optometristu či lékaře.

Pozor na binokulární vidění

Jedním z častých problémů řidičů je i binokulární viděni, tedy schopnost vidět předmět oběma očima současně a koordinovaně. Ve skutečném životě se porucha projevuje jako špatný odhad vzdálenosti, rozostření zraku anebo bolestí hlavy. Špatný odhad vzdálenosti je problémem především při parkování či předjíždění aut. Porucha binokulárního vidění se vyskytuje i u lidí, kteří na první pohled vidí bezchybně. Zjištění této poruchy je náročnější, protože často nebývá předmětem preventivních prohlídek. Požádejte proto svého lékaře či optometristu i o toto vyšetření.

Posouzení lékařem

Vyšetření oči je podmínkou pro získání řidičského oprávnění. Jak váš zrak není v pořádku a potřebujete nějakou dioptrickou pomůcku, na řidičském oprávnění máte tuto skutečnost zaznamenanou.

Značka

Vysvětlivka

01.01

Brýle

01.02

Kontaktní čočky

01.06

Kombinace brýlí a čoček

 

Jakmile vás zastaví policie a vy máte shodou okolností kontaktní čočky, ale na řidičském průkazu máte vyznačené, že nosíte brýle, mohou vás pokutovat. Po získání řidičského oprávnění zákon vyžaduje další oční prohlídku až po dovršení 65. roku života. Po dovršení tohoto věku jsou řidiči povinni každé dva roky chodit na preventivní kontrolu svého zraku. „S přibývajícím věkem naše oči ztrácí schopnost zaostřovat nebo rozlišovat detaily za šera, stejně tak, jako těžko snášíme v noci světla protijedoucích aut. K tomu se mohou přidat i onemocnění, jako je zelený či šedý zákal,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková optometristka Alensa.cz.

Nejvíce nehod se děje v noci

Dopravní nehody se nejčastěji dějí mezi 18. hodinou večerní až 6. hodinou ranní. Důvody jsou jednoduché. „Stmívání a šero způsobuje, že vlnová délka světla se zkracuje. Světlo se tak více láme. Výsledkem je stav, kdy se vám dočasně zhorší vidění do dálky. Je proto vhodné používat polarizované sluneční brýle. Jestliže nosíte dioptrické brýle, pak fotochromatické brýle. Dobrým pomocníkem je i antireflexní vrstva,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz.

Speciální úpravy skel

Polarizovaná skla – když řídíte, polarizované brýle byste měli mít vždy po ruce. Speciální filtr zabraňuje nepříjemnému odrazu slunečního světla přímo do očí a následnému oslepení. Tato situace vás totiž nutí přimhouřit oči. Sluneční paprsky tak snižují viditelnost a vidění může být v některých situacích nejasné      a dokonce až bolestivé. Polarizované brýle zabraňují tomu, aby horizontální záření pronikalo do očí, a tím i chrání váš zrak. Díky této užitečné funkci můžete vidět jasnější barvy, máte lepší kontrast a eliminujete odlesky. Polarizované brýle můžete mít jednak jako sluneční ale i jako dioptrické.

Fotochromatická (samozabarvovací) skla – mnoho z nás volí samozabarvovací dioptrická skla. Důvod je velmi jednoduchý. Jedny brýle můžete používat při různých světelných podmínkách, a to i v případě, že je slunečné počasí, ale i tma, nebo vyjíždíte z tunelu. Dioptrické brýle s takovými vlastnostmi se dokáží ztmavit až na úroveň slunečních brýlí. Když se ocitneme v přítmí, brýle vyblednou do původní podoby.

Antireflexní vrstva – řízení v noci je namáhavé pro vaše oči. Dobrým pomocníkem je právě antireflexní vrstva. Ta efektivně eliminuje odrazy a záblesky světel, zvyšuje kontrast vidění a snižuje únavu očí. Tato úprava skel současně odpuzuje mastnotu na sklech. Díky tomu tak budou brýle čistější po delší dobu. Antireflexní vrstva může být přidaná na všechna dioptrická skla.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 24. 4. 2021

Zatím vidím dobře, ale co není může být.

Odpovědět
boxAS
boxAS 23. 4. 2021

Zažila jsem paní, která se přímo chlubila, jak její muž s pokročilým zeleným zákalem jezdí běžně mezi Libercem a Jabloncem. Tak jsem jí řekla, že jsou oba naprosto bezohlední a když chtějí zabít sebe, prosím, ale proč cizí lidi?!

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 4. 2021

musím se zase objednat na oční na kontrolu

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 4. 2021

neřídím, naštěstí

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 275
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.