Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cloe19
Cloe19
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi

Sklo, papír nebo plast? Každý obal má svá pro i proti!

Cloe19
Cloe19
Vloženo 24. 2. 2021
Líbí se mi
Sklo, papír nebo plast? Každý obal má svá pro i proti!

Sklo, papír nebo plast? Každý obal má svá pro i proti!

Pitný režim je alfou omegou běžného dne. Ať už sedíte v kanceláři, běháte po městě nebo se trápíte v posilovně. Ve všech případech byste měli mít po ruce kvalitní nápoj, proteinový drink nebo lahev s vodou. Dbejte přitom nejen na složení, ale i na to, v čem se daný produkt prodává. Ne každý obal je totiž tak kvalitní, jak by se na první pohled mohlo zdát...

Materiály, ze kterých se lahve vyrábějí, mohou být různé. Nejčastěji se setkáváme se čtyřmi variantami, se sklem, plastem, plechovkami a vícevrstvým papírovým obalem, každá z nich má své plusy i minusy. Skleněné lahve jsou tvrdé, odolné vůči teplotám i chemikáliím a poměrně dobře recyklovatelné. V kabelce se však po pár hodinách pěkně pronesou. Mnohem praktičtější jsou plechovky, podobně jako vícevrstvé papírové obaly. Jsou však většinou neprůhledné a vydrží daleko kratší dobu než PET. Z hlediska funkčnosti tak stále vyhrává plast. Patří totiž mezi nejlehčí materiály, rozbíjí se jen velmi těžko, snadno se recykluje a jeho uhlíková stopa není příliš vysoká. Kvalitní produkty jsou přirozeně bez BPA, ftalátů a dalších škodlivých látek.

Sklo v roli prémiového materiálu

Skleněné lahve jsou sázkou na jistotu. „Nemusíte se u nich bát žádných závadných látek, kromě toho nepřejímají pachy a zachovávají původní chuť nápojů. Jsou ale křehké a jejich výroba je energeticky velmi náročná,“ podotýká výživový specialista a poradce Vladimír Koukal. Největší nevýhodou skleněných lahví zůstává to, že jsou těžší, takže se na jejich dopravu spálí více nafty. Vozí-li se tyto lahve stovky kilometrů z výrobny až do obchodů, bývá plastová lahev z hlediska životního prostředí vhodnější. 

Návrat k PET lahvím

Plasty, nejčastěji z PET, se v současné době těší největší oblibě. Jsou lehounké, prakticky nerozbitné a snadně se s nimi manipuluje. Někteří výrobci navíc produkují i plně recyklovatelné obaly. „To znamená, že jsou kompletně celé vyrobené z PET materiálu, a to včetně etikety a víčka. Takový obal pak můžete jednoduše vzít a vyhodit ho do kontejneru na tříděný odpad,“ zmiňuje se Ján Durec ze společnosti Body&Future vyrábějící veggie mléka v eko obalech. Při recyklaci PET lahví je navíc spotřebováno až 6x méně fosilních paliv než při recyklaci skla.

Lehký a snadno recyklovatelný papír

Papírové obaly jsou z hlediska životního prostředí asi nejpřijatelnější. Není divu, papír je totiž přírodní surovina – a tudíž je velmi dobře zpracovatelný. Jeho nevýhodou je pouze nízká odolnost, rozhodně nevydrží tak dlouho, jako sklo nebo plast. Klidně ho ale můžete použít opakovaně. 

Zázrak jménem TetrapakCraft

Na oblíbenosti získávají v poslední době i nápoje balané do vrstveného kartonu. Jsou lehké, mají atraktivní design a nápoje v nich vydrží poměrně dlouhou dobu chutné a čerstvé. Horkou novinkou na trhu je takzavný TetraPak Craft, který je z 80% vyrobený z obnovitelných zdrojů – dřeva a cukrové třtiny. „V porovnání s běžným tetrapakem má daleko nižší hmotnost a je mnohem šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje Durec. Z vnější vrstvy byl navíc odstraněn lak, díky čemuž je obal ekologičtější.

Pozor na plechovky

Nespornou výhodou plechovek je fakt, že perfektně zachovávají chuť nápojů. Jsou malé, skladné a hodně odolné. Při jejich výrobě je však do ovzduší produkováno velké množství toxického odpadu, což je značně neekologické. Podobně jako u skla je i v případě jejich recyklace spotřebováno velké množství fosilních paliv.

 

Extra tip: Rostlinná mléka Body&Future: Investice do zdravé budoucnosti

Veganství a vegetariánství hýbe světem. Rostlinná mléka jsou čím dál tím oblíbenější a to nejen mezi těmi, kteří se zajímají o alternativní životní styl. Není divu, jsou totiž jednak velmi zdravá a lehce stravitelná, ale zároveň i chutná a nutričně vyvážená.

Horkou novinkou na trhu jsou veggie mléka značky Body&Future, která jsou k dostání hned ve čtyřech příchutích – kokos, oves, mandle a lískový oříšek. Neobsahují cukr, laktózu ani konzervační látky, zato jsou plné oříšků a mandlí, díky čemuž je jejich chuť lahodná a dokonale vyvážená. Krom toho jsou bohaté na vitaminy – najdete v nich vápník, vitamin D i tolik cenné Omega-3 mastné kyseliny. Oat veggie milk je na pak trhu vůbec jediný, který se pyšní přívlastkem CLEAN LABEL – je totiž vyrobený jen z ovsa a pramenité vody.

Inovativní je nejen složení, ale i obal – je totiž 100% recyklovatelný. Z PET materiálu je vyrobena lahev, etiketa i víčko – obal tak nemusíte ničit a rozebírat, ale s klidným svědomím ho celý můžete vyhodit do odpadkového koše.

 

Veggie milk Body&Future jsou k dostání v prodejnách Kaufland za cenu 39,90 Kč/ 750 ml.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 24. 2. 2021

snažím se používat minimum plastu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 802
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.