Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Shanka prakshalana = stará jógová technika na očistu střev

Nicolletka
Nicolletka
Vloženo 15. 5. 2019
Líbí se mi
Shanka prakshalana = stará jógová technika na očistu střev

Shanka prakshalana = stará jógová technika na očistu střev

Konečně jsem se odhodlala po skoro roce přemýšlení a šla do staré jógové techniky na očistu střev tzv. Shanka prakshalana. Jedná se o techniku, která vám propláchne nejen střeva, ale i mysl . A proč? Potřebovala jsem nějaký RESTART a zbavit se negativních myšlenek, nafouklého bříška a jarní únavy . Také toho za poslední 3 roky bylo moc a poslední rok byl dost náročný. Takže odhodlání najednou přišlo z nenadání .
Tato technika by se prý měla dělat 4x nebo 2x ročně, ale já myslím, že mi bude stačit jednou ročně na přelomu března nebo dubna jako takový detox pro tělo i mysl. I když...kdo ví, třeba nakonec budu každé 3 měsíce čistit s odhodláním a nedočkavostí . Doporučuji předtím přípravu a poté se hned "nezprasit" např. nějaký mekáčem nebo tak.
"Shanka prakshalana zdaleka není jen očista střev. Nebojte se tedy pustit vše, co už nepotřebujete. Je to očista se vším všudy, včetně uvězněných emocí." (cituji z: simhayoga.cz) a je tomu opravdu tak. Ze sanskrtu to znamená doslova PROLÉVÁNÍ ULITY, ať už si představíte cokoliv (střeva, mozek). Ale jedno víme jistě, ve střevech začíná zdraví .
S věkem a s tím, co jíme a jak žijeme, v našem těle dochází ke kumulaci toxinů a pomalinku, nenápadně, ale jistě, se pak otravujeme sami zevnitř. Zní to trochu děsivě, že? A ještě děsivěji bude znít toto: ve střevech můžeme mít naloženo i 8 kg stolice, která prostě neodešla včas (tj. během 24h). I já měla kdysi problém s pravidelným vyprazdňováním a nebo jsem prostě velkou držela až na tu "vhodnou nebo správnou" dobu, nejlépe v pohodlí domova. To je ale špatně a stolice k nám prostě patří stejně jako močení a co víc? Močový měchýř také vyprazdňujeme pravidelně a přijde nám to normální a třeba emoce zadržujeme také v těle bravurně. 
No, tak jak zjednodušeně na to? Potřebujete jen vodu, kvalitní sůl (já používám himalájskou nebo keltskou sůl), a klid . Ten je důležitý. V klasickém shonu se to dá taky, očistíte si tělo, ale ono je potřeba očistit také mysl a na to právě ten klid k očistě potřebujete. Měla jsem volno 2 dny a sama se připravovala lehčí stravou na Shanku. Každopádně všude najdete spousty návodů nebo si to dělejte i podlet toho, jak cítíte a jak vaše tělo potřebuje. Kromě cviků, které budete cvičit následovně neprovádějte žádné další ásany, nebo jiná cvičení. Už tak budete unavení. Ráno pomalu vypijte aspoň 0,5 l čisté vody, abyste zavodnili organismus. S procedurou začněte ráno na lačno (já začínala cca v 8hod a končila první várkou rýže cca 13:30?). Připravte si 1 l vlažné až mírně teplé vody (ne horkou), do které přidáte cca 5 - 6 g soli. Voda musí být o něco méně slanější, než je fyziologický roztok. V této podobě totiž neprojde ledvinami jako tekutina, ale ze žaludku poputuje do střev. Proto jsou důležité i ty cviky. Dohromady budete potřebovat cca 2,5 - 3,5 l takto připravené vody (nechci strašit se 6 l, protože i já měla co dělat s tímto). Poté vypijte co nejrychleji 250 ml této mňamkózní tekutiny a hned začněte provádět cviky. Já jela podle tohoto videa stále dokola: https://www.youtube.com/watch?v=5ByQZU2vJpI 
První efekt nastane pravděpodobně až po 4. - 6. vypité sklenici a cvičení. U mne to bylo po 2. sklenici a 2 cvičení, pak pauza a nastoupilo další po 6. sklenici a cvičení. Stále dokola pokračujete v pití, cvičení, WC; pití, cvičení, WC; pití, cvičení, WC; .... Prostě dokud se nedostanete na počet cca 10 - 14 vypitých sklenic a ze střev nebude vycházet už jen čistá voda. Pokud z vás jde již čistá voda, přestaňte pít slanou tekutinu. Pokud cítíte, že jste plní, tak stále praktikujte cviky, ona se vám postupně voda dostane do střev a za chvíli bude vše venku, doslova . Do cca 30 min od ukončení očisty si dejte bílou rýži (může být mírně rozvařená) s ghí (případně olivovým olejem a kurkumou). Můžete si udělat heřmánkový čaj, který jednak po slané vodě s radostí přivítáte, tak i pomůže tělu vyplavit sůl a postará se o dobré trávení. Zatím ale stále (i přes žízeň a pachuť v ústech) nepijte obyčejnou vodu! Já si udělala čerstvý meduňkový čaj s mátou. Následujících alespoň 24 hodin byste neměli jíst lepek, cukr, maso, mléčné výrobky a mléko. Nepijte ani kávu a černý čaj nebo čaj s obsahem kofeinu. Vodu pijte až po jídle. Já si vychutnávala rýži s kurkumou, následně přišla na řadu rýže s uvařenou mrkvičkou, pak postupně i chřest a další zdravější a lehčí dobrůtky . Osobně mohu dosvědčit, že se člověk cítí opravdu jako znovuzrozený a spousta problémů, které ho trápí, odejdou pryč. Doslova do do "hajzlu" . Buďte poté v teple a odpočívejte celý den.

Klidně se podělte se svými zkušenostmi, budu jedině ráda ... moc děkuji a kdo chce být lehčí, krásnější a prostě čistší, tak dejte také vědět, když do této praktiky půjdete.
A proč jsem tento příspěvek nedala hned? Odpočívala jsem trošku, pak jsem chtěla vidět ještě postupně, co se děje s tělem a myslí...co sleduji po týdnu od Shanky? Mám lepší pleť, jsem veselejší, o 2 kg ještě lehčí, krásnější vlasy, hebkou pokožku mám na celém těle a co je nejdůležitější? Mám lehčí hlavu od negativních myšlenek a jsem plná elánu a lásky ke svému tělu ❤️.

Tak krásný den všem 

S láskou Nicol 
 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 29. 5. 2020

Odpovědět
Nicolletka
Nicolletka 16. 5. 2019

Jsem moc ráda, tak pak dejte vědět, děvčátka . Předem děkuji za zpětné vazby .

Odpovědět
gustawka
gustawka 15. 5. 2019

Určitě vyzkouším

Odpovědět
Nicolletka
Nicolletka 14. 5. 2020

Jak to dopadlo ?

Siraellen
Siraellen 15. 5. 2019

To potřebuji

Odpovědět
Nicolletka
Nicolletka 14. 5. 2020

Už to máte za sebou ?

avatar
Anna Csanádiová 15. 5. 2019

Odpovědět
Nicolletka
Nicolletka 14. 5. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 239
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.