Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

KamilaK
KamilaK
Vloženo 6. 6. 2020
Líbí se mi

Šetřím životní prostředí s PRAMENEM

KamilaK
KamilaK
Vloženo 6. 6. 2020
Líbí se mi
Šetřím životní prostředí s PRAMENEM

Šetřím životní prostředí s PRAMENEM

Lidé je většinou nenávidí, ale používáme je všichni – PET láhve. Co se děje s plastovou lahví, když za ní zavřete víko žlutého kontejneru? Má vůbec třídění odpadu smysl?

 

Někteří odborníci mimo záznam tvrdí, že za dvacet let si budeme nevěřícně ťukat na čelo nad informací, že jsme běžně pili vodu, limonády či mléko z PET lahví. Mají tím na mysli hlavně nepříliš prozkoumané uvolňování škodlivých látek z plastu (polyethylenu) do obsahu v láhvi. Problematické je hlavně dlouhé skladování za vyšších teplot. PET láhve jsou ale nyní všudypřítomné a je třeba se s jejich existencí nejpíš smířit,. Revolta proti nim může být osobní – prostě v nich nápoje nekupovat. A pokud už je to nevyhnutelné, tak PET láhve z odpadu svědomitě třídit. Naštěstí to není  tak těžké.

PET láhve – cenná surovina

Plastové láhve však patří k těm odpadům, které se recyklují nejlépe. I když s cenou z nich vyrobené suroviny – PET drti – trochu zahýbala ekonomická krize, stále patří recyklát z PET láhví k často poptávané komoditě. Málokdo si totiž uvědomí, že taková PET láhev se může změnit v obrovskou škálu dalších věcí od koberců po sportovní mikinu. Recyklované PET lahve nachází uplatnění také v automobilovém průmyslu. Vyrábí se z něj hlavně nejrůznější textilie a plastové součástky aut.

Možná jste sami sebe již přistihli při bezděčném filozofování nad žlutým kontejnerem – „Vhodit s víčkem, či bez víčka? S etiketou, nebo bez ní?“ Odpověď je jednoduchá: Klidně s obojím! Jednotlivé části jsou automaticky odděleny při dalším zpracování na dotřiďovací lince, která je další zastávkou recyklované PET láhve. Jediné, co pro ni můžeme ještě udělat, je sešlápnout ji a víčko jen volně nasadit. Tím jsme udělali vše, co se od nás očekávalo.

Na dotřiďovací lince jsou plasty zároveň roztříděny podle jednotlivých druhů – PET, folie, polystyren apod. Třídění většino probíhá ručně – odstraňují se cizorodé příměsi, jako jsou kovy či papír a nevhodné plasty. Láhve se navíc třídí podle barev. Každá z těchto skupin se poté recykluje zvlášť. Naše PET láhev je spolu s ostatními láhvemi rozdrcena na tzv. „PET flakes“. Drť je pak několikanásobně proprána a vysušena. Výsledkem je velmi cenná surovina, kterou je možné použít k výrobě nových produktů.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 16. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 13. 6. 2020

supr

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 6. 2020

částečně třídím, tašky máme látkové...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 7. 6. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 7. 6. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 399
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.