Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi

S křečovými žilami se neváhejte obrátit na odborníka!

_Adél_
_Adél_
Vloženo 22. 5. 2020
Líbí se mi
S křečovými žilami se neváhejte obrátit na odborníka!

S křečovými žilami se neváhejte obrátit na odborníka!

Nohy ozdobené naběhlými modrofialovými křečovými žílami trápí mnoho lidí. Takzvané varixy je nutné podle primáře Kliniky jednodenní chirurgie MUDr. Oty Schütze začít řešit co nejdříve. Jen tak lze dosáhnout těch nejlepších výsledků.

Čím vším může trpět náš žilní systém, která onemocnění patří mezi nejzávažnější a co je spíše kosmetického rázu?

Nejčastější a základní postižení žil jsou dvě – jedná se o žilní nedostatečnost projevující se křečovými žilami různých velikostí, které jsou často kombinovány nebo následovány záněty povrchových i hlubokých žil. Na základě kombinace obou těchto problémů mohou vznikat bércové vředy a následně plicní embolie jako hlavní související zdravotní potíž. Kosmetickou vadu pak představují nejen rozsáhlé křečové žíly, ale i nejmenší mikrovarixy neboli metličky. I ty nejdrobnější kosmeticky nevzhledné žilky jsou navíc příznakem toho, že se žilami není vše v pořádku.

Jak se projevuje chronická žilní nedostatečnost?

Na základě nedokonalé stavby žilní stěny a chlopní dochází většinou k rozšiřování povrchových žil. Následnou nedomykavostí chlopní uvnitř žil přestává být krevní proud usměrňován směrem k srdci. Dochází tak k zadržování krve v dolních končetinách, což se projevuje pestrou škálou obtíží, od svědění, bolestí až po křeče. Navíc dále pokračuje rozšiřování již stávajících křečových žil.

Jak lze chronickou žilní nedostatečnost léčit?

Aby měla léčba ten správný efekt, je nutné křečové žíly zlikvidovat. Existují různé možnosti řešení, od operací přes katetrizační laserové a radiofrekvenční metody až po sklerotizaci a lepení žil. Součástí radikální operační léčby je pak vždy léčba konzervativní v podobě komprese dolních končetin správně zvolenými zdravotními elastickými punčochami. Žádné léky nejsou schopny křečové žíly definitivně vyřešit. Používají se však s velmi dobrým efektem v případě bolestí, otoků, zánětů nebo při nočních křečích nohou. Je třeba zdůraznit, že správné doporučení ohledně léků na řešení křečových žil může vzejít jedině od zkušeného lékaře. Rady známých a „všeumělů“ nemívají ten nejlepší výsledek.

Co nejčastěji vede k rozvoji křečových žil a jakou roli při něm hraje dědičnost?

Dědičnost je pro vznik křečových žil nejdůležitější. Pro rychlost a rozvoj varixů jsou pak podstatné další faktory, které ale už můžeme ovlivnit. V první řadě hned v počátku postižení při prvních příznacích navštívit lékaře zabývajícího se léčbou křečových žil a nenechat dojít stav ke komplikacím a zanedbaným rozsáhlým varixům. K rozvoji křečových žil přispívá mimo jiné i nadváha a dlouhé stání či sezení.

Takže i při pouhém podezření na křečové žíly je dobré se poradit s odborníkem…

Tak jako u všech nemocí i v případě varixů platí, že kdo dříve přijde na vyšetření k lékaři, ten má větší šanci se včas a adekvátně vyléčit. Již při prvních příznacích obtíží, bolestí a křečí dolních končetin a při prvním objevení vystouplých žil je důležité navštívit odborníka. Při cévním vyšetření se kromě základních klinických způsobů dnes využívá i vyšetření pomocí ultrazvuku, které odhalí to, co není prostým okem viditelné.

Jakými způsoby lze křečové žíly řešit? Které metody a výkony dnes patří k těm nejmodernějším?

Způsobů, jak křečové žíly léčit, je mnoho. Důležité je, aby to byly způsoby bezbolestné, bez komplikací, s dobrým kosmetických efektem. Měly by zaručovat, že se křečové žíly nebudou opakovat a že řešení bude rychlé, tedy ambulantní, bez pracovní neschopnosti a bez nutnosti pobytu na lůžku. Vždy záleží na stavu pacienta a na konkrétním lékaři, kterou metodu použije jako základní a které další metody v kombinaci s ní. Kromě operace se nabízí kosmetická flebektomie, metoda CHIVA, katetrizační metody laserové či radiofrekvenční, cyanoakrylátová lepidla a sklerotizace. Není ani tak důležité, jaká je nejmodernější a nejnovější metoda, ale správný výběr metod vedoucích k perfektnímu výsledku.

Když dojde ke zvětšení žil v konečníku, tvoří se hemoroidy. V jaké fázi onemocnění ještě mohou pomoci léky a kdy už je nutný zákrok lékaře?

Stejně jako u křečových žil dolních končetin (hemeroidy jsou de facto obdobou křečových žil s umístěním v konečníku) je namístě kontrola u specialisty, proktologa, a to hned v začátku onemocnění. Ten nejlépe určí, v jaké fázi a jakého rozsahu hemeroidy jsou a zda pacientovi uleví léky (tzv. venotonika a vazoprotektiva), nebo zda je již nutný radikální výkon. I zde má pak kromě operačního zákroku své nezastupitelné místo laser.

Co když se žilní obtíže vyskytnou v těhotenství? Stačí vydržet do porodu, nebo je lepší řešit vše hned?

I v tomto případě je vhodná návštěva odborníka hned při prvních příznacích. Během těhotenství se však ubíráme spíše konzervativními cestami, hlavně nošením kvalitních elastických punčoch. Při výraznějších obtížích lze přistoupit i k užívání léků, které pocity těžkých nohou, případné otoky a další obtíže zmenšují. Radikální řešení, tedy operaci, volíme až po porodu, nejlépe až po proběhlém šestinedělí. Nejdůležitější je správné rozhodnutí, které ale bez vyšetření u lékaře není možné. Co je ovšem nutné zdůraznit – křečové žíly  je vždy třeba začít řešit již před otěhotněním. Mohou totiž samotné těhotenství výrazně zkomplikovat.

Časná návštěva lékaře je při obtížích s křečovými žilami sice základ, ale než se k němu dostanete, můžete na posílení odolnosti cév vyzkoušet volně prodejný přípravek Diozen. Užívat ho můžete i poté, co se dostanete do péče lékaře, protože je také dobrou podpůrnou léčbou.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 24. 5. 2020

Odpovědět
Monulka
Monulka 23. 5. 2020

super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 23. 5. 2020

Prima.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 117
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.