Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaela Bylinkový ráj
Michaela Bylinkový ráj
Vloženo 14. 7. 2016
Líbí se mi

Rostlina, kterou jste viděli mnohokrát, ale málo kdo ví o jejích účincích

Michaela Bylinkový ráj
Michaela Bylinkový ráj
Vloženo 14. 7. 2016
Líbí se mi
Rostlina, kterou jste viděli mnohokrát, ale málo kdo ví o jejích účincích

Rostlina, kterou jste viděli mnohokrát, ale málo kdo ví o jejích účincích

Jedná se o rdesno ptačí (Polygonum aviculare)

Čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)

Je to rostlina, kterou viděl určitě každý, ale málo kdo ví, jaké má účinky. Podle toho kde roste, může být velice variabilní, v lepších podmínkách má svěžejší zelenou barvu a roste aspň trošku do výšky, ale na udusaných místech, kde je vidět nejčastěji, může mít našedlou nebo načervenalou barvu. Listy jsou drobné kopinaté, nebo mohou být i vejčité. Je to jednoletka.

Kde roste rdesno ptačí – truskavec

Malý nenápadný plevel, který se vyskytuje velice hojně na ušlapaných cestách, na krajnicích silnic, chodníků, v příkopech, na okraji polí, luk i lesů. V trávě může dorůstat do výšky 10 cm, ale na ušlapaném, udusaném povrchu se plazí, lodyhy mohou dosahovat do délky až 50 cm.

Co se sbírá

Sbírá se celá kvetoucí nať od června do září.

Rdesno ptačí

Účinky rdesna ptačího – truskavce

Účinky truskavce jsou velmi rozmanité, pomáhá opravdu při mnoha potížích. Lze jej užívat samostaně nebo v kombinaci s jinými bylinkami podle druhu obtíží.

  • detoxikace – pročišťuje játra, čistí tedy i krev, upravuje metabolismus a podporuje vylučování odpadních látek. Při detoxikaci se truskavec užívá společně s čekankou (kořen) nebo pampeliškou (list, kořen).
  • močové cesty – působí velice močopudně, napomáhá rozpadu močových kaménků. Právě při urologických potížích se užívá společně s přesličkou (nať) nebo se rdesnem blešníkem (nať). Rdesno blešník bývá také označován jako vrbice bílá.
  • hojení ran – působí hojivě vnitřně i zevně, například při bércových vředech, zastavuje sílné krvácení například při silné menstruaci, nebo při krvácení žaludečních vředů.
  • nachlazení – podporuje odkašlávání, působí hojivě a regeneračně na plicní a průduškovou tkáň. Snižuje také horečku. Při léčbě dýchacích cest se doporučuje užívat společně s jitrocelem (list), tymiánem (nať), podbělem (list i květ), anýzem (semeno), fenyklem (semeno).

Příprava rdesna ptačího – truskavce

Nejčastěji připravujeme z truskavce čaj, nebo odvar, který se ale vaří velice krátce – do 2 minut. Odvar má vyšší účinek, hlavně co se týká vylučování moči. Odvar se tedy užívá nejčasněji pro rozpouštění ledvinových kaménků, pijí se 2 šálky odvaru denně.

Truskavec se užívá hlavně ve formě čaje společně s výše uvedenými bylinkami – dle potíží. Je možné jej zakomponovat i při podzimní výrobě sirupů (jitrocelový). Jitrocel má sice lepší účinky před květem, ale pokud z něj budete dělat sirup na podzim, přidejte k němu truskavec a budete mít dokonalý sirup na ředění a vykašlávání hlenů 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

super

Odpovědět
Moni82
Moni82 15. 7. 2016

Neznala jsem.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 7. 2016

děkuji za zajímavé informace - rdesno znám, ale nevěděla jsem o něm skoro nic

Odpovědět
Lucifera
Lucifera 15. 7. 2016

Tak tuhle rostlinku jsem ještě nepotkala

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.