Tento princip říká, že vždy, když existuje riziko možného nebezpečí, a to i v případě, že riziko není stoprocentně ověřené, je třeba jednat tak, jako by toto nebezpečí bylo reálné. Nevidíme-li do zatáčky, nepředjíždíme, protože by v protisměru mohlo jet auto. Nevíme, jestli jede nebo nejede, ale chováme se tak, jako by jelo. Najdeme-li v lese lákavě vyhlížející bobule, které neznáme, nebudeme je jíst, protože by mohly být jedovaté. Nevíme, jestli jsou nebo nejsou, ale chováme se tak, jakoby jedovaté byly.

Prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc.

 

Očkovat či neočkovat dívky ve věku 9 až 16 let proti „rakovině děložního čípku“?
Vakcína, která slibuje, že ochrání dívky a ženy ve věku 9 – 26 let před rokovinou děložního čípku, vyvolává právem pozornost a zájem široké veřejnosti. Jedná se o HPV vakcíny. Všeobecně se předpokládá, že infekce epitelu děložního hrdla jedním z typů HPV je hlavní příčinou vzniku zhoubného nádoru. Za nejvíce rozšířené a nejvíce nebezpečné jsou považovány HPV16 a HPV18. Ale je také všeobecně známo, že počet HPV je mnohem vyšší (až 120) a asi pouze o více než 20 typech je známo, že je můžeme najít v karcinomech děložního hrdla. Vakcína Silgard obsahuje konstrukty čtyř typů HPV: 16,18, 6 a 11. Vakcína Cervarix obsahuje pouze dva konstrukty HPV – 16 a 18.

PRO: mladí lidé dnes začínají aktivní sexuální život mnohem dříve = ochrana před virovou infekcí, která může později v životě vyvolat rakovinu děložního hrdla, zní každému rodiči děvčete jako užitečné opatření. Také mladá dívka/žena, která sexuálně abstinovala až do manželství, může být chráně před případnou infekcí, byl-li její manžel před manželstvím sexuálně aktivní a je přenašečem viru.

PROTI: není zcela známo, jak dlouho vakcína chrání před infekcí. Existuje opodstatněné podezření, že vakcína zvyšuje riziko vzniku různých autoimunitních onemocnění u dítěte. Očkovaná dívka/žena, která se chystá žít svůj sexuální život až v manželství, nemá k vakcinaci důvod. V mnohých evropských zemích je postupně od r. 2010 zakázáno deklarovat, že vakcína je „očkování proti rakovině děložního hrdla, protože jde o klamavou reklamu: jde o očkování proti viru, který rakovinu může způsobit, ale rakovinu děložního hrdla mohou způsobit i jiné viry a jiné příčiny.

Jak vzniká karcinom děložního čípku
Nakažení HPV je běžné u 75 – 80 % žen. Velké množství žen se s touto infekcí spontánně vyrovná, aniž by jakkoliv onemocněly. Vývoj infekce, která může vyústit v rakovinu děložního čípku, je většinou velmi pomalý. Karcinom se postupně vyvíjí po 10 až 15 let. Jednotli vá stádia se označují zkratkou CIN1 – 3. Díky screeningu se více jak 80 % případů může zachytit ve stadiu CIN1.

Nežádoucí účinky HPV vakcín
Výrobce uvádí pouze mdloby v den očkování a infekce kůže prvních 14 dnů po očkování. Ale pokud jdete do podrobnějších zdrojů, tak si budete vědomi, že v některých případech může očkování HPV vakcínou spustit fatální autoimunitní onemocnění.

Sama autorka na závěr uvádí
Účinnost HPV vakcín proti rakovině děložního čípku nebyla dosud nikde a nikým prokázána a já tyto vakcíny považuji za hazard se zdravím i osudy příštích generací žen. I výrobci vakcín zcela napokratě proklamují, že se jedná o celosvětový experiment, zda bude možné této nemoci předcházet pomocí vakcín.
 
Zdroj: Jak přežít dobu ledovou, Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., 2013, Návod na přežití pro ženu, Igor Bukovský, 2014.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account