Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

HaHaHanka
HaHaHanka
Vloženo 28. 6. 2017
Líbí se mi

Proč vzniká JO-JO efekt

HaHaHanka
HaHaHanka
Vloženo 28. 6. 2017
Líbí se mi
Proč vzniká JO-JO efekt

Proč vzniká JO-JO efekt

Představte si člověka, který vyhraje ve Sportce 25 milionů. Představa je to určitě super. A víte taky, že většinou o celou částku (a je úplně jedno jak velká částka to byla) přijde do jednoho roku? Takové jsou statistiky. Stačí pouhý rok a z multimilionáře je chudý člověk. PROČ? JAK JE TO MOŽNÉ?

economy-904567_1280

Protože nebyl na takovou sumu ještě psychicky připraven. Nebyl dostatečně zralý. Neuměl zacházet s tak velkým množstvím peněz. Neuměl si jich vážit, neuměl s nimi hospodařit, neuměl investovat (ba co víc, ani ho myšlenky na investování nenapadly). V krátkosti, neuměl myslet jako milionář. I když měl velké bohatství, ve svém nitru zůstal chudý.

A co to má společné s JO-JO efektem? Úplně všechno. Funguje to na stejném principu. Člověk, který klidně zhubnul o 10, 15 či 20 kg, pokud se nepřerodil vnitřně, tak dříve či později je získá zpět (a většinou i pár kg navíc). Vnitřně totiž zůstal tlustým člověkem. Nezměnil se, a když pominul čas nedostatku a trýznění – tedy diety, žil a přemýšlel stejně jako před hubnutím.

Jídelníček je totiž jen polovina úspěchu. Druhou polovinu tvoří naše myšlení. Je důležité naučit se myslet jako štíhlá osoba.

weight-loss-494284_1280

Když budete myslet jako štíhlí, tak budete taky tak jednat a nakonec štíhlí budete. K tomu ale člověk musí dospět postupným zjišťováním, co mu opravdu prospívá, co má rád a čím vším nahrazuje jídlo. A to chce čas. Nic se nestane hned.

Pro názornost, vám uvedu svůj vlastní příklad:

Mám velice ráda sladkosti. A ty taky byly příčinou mé nadváhy. Vždy, když jsem vynechala sladkosti, tak jsem velice rychle, a téměř bez námahy, hubla. Bohužel chvil, kdy jsem jedla sladkosti, přibývalo. Až z toho byl opravdu problém. Postupně jsem začala zjišťovat, proč jím sladkosti a začala jsem si zapisovat, kdy mám chuť na sladké. Tak jsem zjistila, že sladkosti mám spojené s odměnou za dobře vykonanou práci, mám je spojené s chvílemi, kdy jsem unavená nebo naštvaná. Mám je spojené s chvílemi, kdy se nudím, mám hlad, na někoho čekám….

Po tomto zjištění, jsem si začala dávat velký pozor na své chutě. V současné době se snažím odměňovat raději zážitky (návštěvou kosmetiky, nákupem knížky, návštěvou sauny či školením, pěkným filmem…).

Pokud jsem unavená, nejčastěji zhluboka dýchám, změním polohu těla, protáhnu se, začnu dělat jinou činnost (v práci), zacvičím si hrocha (popisuji v Knize plné pohybu – bonus k Průvodci hubnutí) nebo, pokud to jde, tak si prostě odpočinu.

Někdy chuť na sladkost přijde, když se nudím. Nevím, co bych zrovna měla dělat. Mám chvíli čas, tak proč bych to nevyužila a nezkrátila si chvíli nějakou sladkostí. V tom případě se raději začnu pohybovat. Pokud to jde, alespoň chvíli běhám nebo si zacvičím. Přestanu tím myslet na chutě a zaměstnám mozek. Doporučuji si začít jemně masírovat bod na pravé straně na zápěstí z vnitřní strany – toto objevila moje dcera a musím říci, že to funguje (taky jsem to popsala v Knize plné pohybu).

Dort, Jíst, Potraviny, Milé, Stravování

Pokud chcete zhubnout, najděte si, za co všechno jste vyměnili chuť na  jídlo. A jak si najdete ty vaše spínače tloustnutí? Vše jsem popsala v e-booku zdarma a taky v Průvodci hubnutím.

Doporučuji si založit pracovní sešit, do kterého si budete zapisovat, co daný den jíte, jak se u toho cítíte, jak se cítíte za hodinu po jídle, jaké myšlenky vás napadají, kdy jíte a proč jíte. Ukázka pracovního sešitu je i součástí bonusů, které jsem připravila k e-booku Průvodce hubnutí.

Dále jsem pro vás napsala článek  JAK MYSLÍ ŠTÍHLÍ. Postupně budu další díly přidávat na svůj blog a taky na facebook.

Abyste byli štíhlí, je důležité nepotlačovat chutě a špatné návyky. Naopak, je důležité se jim postavit, objevit je a nahradit vhodnějšími zvyky. Potom nepřijde jo – jo efekt a navíc začnete sobě rozumět.

butterflies-358752_1280

Hodně sil a pokud budete mít nějaké dotazy, či připomínky, napište na hanka@zazracnehubnuti.eu

Budu se těšit.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 16. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 6. 2017

Jojo, JOJO efekt - ten znám taky

Odpovědět
matejm
matejm 29. 6. 2017

Téma stále aktuální

Odpovědět
HaHaHanka
HaHaHanka 29. 6. 2017

ano, ale myslím si, že to jde změnit

sipeji
sipeji 29. 6. 2017

jo jo efekt to je věčné téma

Odpovědět
HaHaHanka
HaHaHanka 29. 6. 2017

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 611
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.