Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 1. 3. 2020
Líbí se mi

Proč se v kostele vykuřuje kadidlem? Proč bylo vzácnější než zlato?

Táňa_Luban
Táňa_Luban
Vloženo 1. 3. 2020
Líbí se mi
Proč se v kostele vykuřuje kadidlem? Proč bylo vzácnější než zlato?

Proč se v kostele vykuřuje kadidlem? Proč bylo vzácnější než zlato?

Kadidlo – nazývané jako olibanum, luban nebo frankincense je často spojováno s náboženstvím a liturgickými obřady,. A je tomu tak již po tisíciletí.  Kadidlem posvátným, neboli kadidlem pravým se nazývá vonná pryskyřice z kůry stromů Boswelia Sacra, rostoucího na jihu Arabského poloostrova, v oblasti Dhofár. Ve starověku se kadidlo běžně užívalo z důvodů hygienických – aby jeho vůně překryla nedobré pachy a zmenšovala nebezpečí infekce. Za tímto účelem kadidlo používali i křesťané v prvotní církvi. V kostelech a chrámech se shromažďovali davy lidí, a proto bylo potřeba prostor dezinfikovat a zabránit šíření virů a infekcí.  

Vykuřováni kadidlem bylo také projevem důstojnosti a důležitosti. Kadidlo se totiž vyvažovalo zlatem, kvalitní pravé kadidlo bylo velice cenným zbožím. Jedna římská libra (327 g) nejlepšího kadidla stála 6 denárů, což odpovídalo zhruba týdennímu výdělku. Člověk, který si kadidlo mohl dovolit, si při chůzi páchnoucí ulicí nechal před sebou nést kadidelnici s příjemně vonícím kadidlem, aby mu čistilo vzduch. Tento zvyk si následně oblíbili v Byzantské říši u císařských ceremonii, kde se kadidlo nosilo před císařem, vysokými úředníky a také biskupy. A odtud to byl už jen krůček k liturgii papežské.

V kultu se kadidlo užívalo především jako symbol božské úcty a zbožnosti – zapalovalo se před obrazy a sochami bohů. Ve bohoslužbách starého zákona mělo kadidlo velký význam. V chrámech, na zlatém oltáři se přinášela kadidlová oběť ráno a večer. Při křesťanských bohoslužbách se začalo kadidlo používat k osvěžení vzduchu v bazilikách při velkých liturgických shromážděních a k vytvoření slavnostní, radostné atmosféry. Od karolinské doby se pak kadidlo v liturgii objevuje v širokém rozsahu.

A proč je vlastně dobré kadidlo používat nejen u náboženských obřadů? Protože kromě aroma-terapeutických účinků na mysl a duši je také přírodní dezinfekci. V období šíření různých virů je ideálním prostředkem k pročištění vzduchu a také k vyrovnaní energií. Ovšem kadidlo musí být kvalitní a vonné, aby plnilo svůj účel. V současnosti se v kostelích používá spíše syntetické kadidlo, nebo různé kadidlové směsi. Je to dáno i tím, že pravé kadidlo je opravdu vzácné a drahé. Nejkvalitnější ománské zelené kadidlo je Ománským národním bohatstvím a jeho sběr a vývoz je regulován státem. Kadidlo je stále více oblíbené i ve formě olejů a jako příměs do kosmetických přípravků.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 20. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 2. 3. 2020

zajímavé, díky

Odpovědět
beata0063
beata0063 2. 3. 2020

Zaujímavé, dobre vedieť niečo nové

Odpovědět
lemur
lemur 2. 3. 2020

Zajímavé.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 880
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.