Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

lucie.samkova
lucie.samkova
Vloženo 27. 3. 2020
Líbí se mi

Proč příroda léčí? Tohle jste nevěděli

lucie.samkova
lucie.samkova
Vloženo 27. 3. 2020
Líbí se mi
Proč příroda léčí? Tohle jste nevěděli

Proč příroda léčí? Tohle jste nevěděli

Hluboký les se starými košatými stromy. Barevná louka uprostřed horkého léta. Padající listí na hladinu jezera. Bílé zimní ticho a zmrzlý nos... Každé roční období má něco do sebe. A v každém je skvělé vytáhnout paty z domu!

 

Na počátku byl krok...

No dobře, asi kuře (nebo slepice?). Ale o tomhle článek není

Nepamatuji si, v kolika měsících jsem začala chodit. Ale vím, že chůze v přírodě je pro mne drogou. Pokud jí mám dostatek, jsem milá a oplývám dobrou náladou. Zásadní problém nastává tehdy, pokud jsem strom viděla akorát z tramvaje před týdnem a v lese byla před měsícem. To už na mne padá depka.

V přírodě načerpám energii na další dny. Je pro mne studnou poznání a radosti. Miluji chození v lese po mechu, objímání stromů, sbírání květin...

Jako malá jsem snila o tom, že budu lesní vílou.

Tou hubenou, vysokou! Blonďatou! Na sobě šaty z hedvábí, na hlavě květinový věnec a dotýkat země se budu jen lehce, konečky prstů. Budu umět nádherně zpívat a při svitu měsíce budou vlci obdivně výt.

Narovinu... zbyly mi ty věnce. A procházky. Ale já tu realitu stejně miluji více než své dětské sny.

 

Co z toho chození vlastně mám?

Pamatuji si, že jako dítě jsem milovala chodit na "zakázaná" dobrodružná místa. Příroda kolem hluboké řeky, městský park a nebo hřiště Ráj uprostřed vojenského objektu. V Žatci, mém rodném městě, jsem toulky přírodou zbožňovala. Moje máma to však ráda, kvůli mému bezpečí, neměla... to mne ale nezastavilo a chodila jsem na ta místa dál (promiň, mami).

Vždy jsem si představovala, že jsem jako Robinson Crusoe. A v té přírodě číhalo tooolik dobrodužství! Fantazie mi jela na plné obrátky. Příroda pro mne byla nejlepším hřištěm na hraní. Vydržela jsem si v ní hrát hodiny a hodiny.

Pak jsem dospěla. (Jak to tak v životě bývá... )

Nyní přírodu vyhledávám z jiných důvodů. Čas strávený v ní mi přináší mnohé benefity. A nejraději se toulám na dlouhých cestách.

 

Nazuj boty a nadechni se

Procházka v přírodě má prokazatelný vliv na psychické i fyzické zdraví člověka. Z přírody jsme vzešli, patříme do ní. Možná, že za tisíc let už nebudeme mít potřebu se do hlubin zeleně vydat - ale teď je pro náš život nepostradatelná.

Několik minut denně strávených v přírodě se podepíše na naší psychice i imunitě. Chůzí si protáhneme svaly a dýcháním okysličíme tělo. Snížíme si tak míru únavy i stresu. Odměnou nám je skvělá nálada a větší pocit štěstí. Příroda je prostě lékem na všechno.

 

Pár tipů pro nevšední procházku – čím příroda léčí

Až se příště rozhodnete vyjít ven, do přírody, vyzkoušejte nové věci. Píšu vám tu pár tipů, které ráda dělám já:

  • Dejte stromům objetí (ať už na spojení s přírodou věříte či ne - zastavit se v čase, zavřít oči a jen tak obejmout strom vám vylepší psychiku stoprocentně).
  • Kreslete (vemte si s sebou blok a tužku, najděte si vhodné místo a nechte ruku čmárat - a nikomu to pak neukazujte, abyste neměli potřebu se hodnotit).
  • Natrhejte si netradiční květinu. (Nemusí být zrovna léto, abyste si domů přinesli do vázy nádheru. Stačí trochu probudit fantazii - i variace různých listů a plodů vykouzlí parádní ozdobu do vázy.)
  • Sbírejte bylinky (a pak si z nich uvařte doma čaj či vyrobte sirup – parádní věc, jak nakopnout nebo podpořit imunitu).
  • Upleťte si věnec (pokud je léto a nebo umíte plést z větviček, což já neovládám).
  • Vědomě dýchejte. (A to doslova. Sedněte si nebo stůjte a pozorujte svůj dech. Zkuste jej prohloubit. Prodlužte nádech i výdech. Alespoň desetkrát. Schválně, jak se pak budete cítit?)

A jaké věci děláte při procházce vy? Dejte mi vědět do komentářů.

 

S láskou,

Lucie.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 19. 5. 2020

Pekné

Odpovědět
Mirila
Mirila 15. 5. 2020

Krásný Lucko S každým rokem mě ta příroda táhne víc. Asi mě jednou vcucne

Odpovědět
Svata
Svata 31. 3. 2020

Chodím na bylinky a houbařím

Odpovědět
lucie.samkova
lucie.samkova 3. 4. 2020

To je parádní!

avatar
Lenka Polášková 29. 3. 2020

Odpovědět
lucie.samkova
lucie.samkova 29. 3. 2020

lucie.samkova
lucie.samkova 3. 4. 2020

LilyAnn
LilyAnn 28. 3. 2020

Příroda je mocná čarodějka a teď bych řekla, že je ještě krásnější

Odpovědět
lucie.samkova
lucie.samkova 29. 3. 2020

Je to tak

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 132
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.