Při svých cestách po světě často narážím na staré sochy a malby kojících žen. Jedná se o křesťanskou ikonografii nebo také starodávná umělecká díla. Kojí Madona, kojí královna i žena na poli. Často mě při pohledu na všudypřítomné kojení v umění zaráží, jak je možné, že najednou se z tak rozšířeného, přirozeného a ctěného jevu stalo cosi nepatřičného, co by se na veřejnosti mělo schovávat pomalu na záchod. Je to velmi zvláštní, nelogické a hlavně neprospěšné pro matku i dítě.
 
Rozhodující pro úspěšné kojení bývají první dny po odchodu z porodnice. Mnoho žen stále neví, na koho se obrátit, když mají s kojením potíže. Mnohé ani nemají vhodné podmínky ve svém domácím prostředí. Ty, kterým se kojení daří, zase nezřídka narazí na nepřijetí společností, když krmí své dítě z prsu ve veřejném prostoru.
 
 
Ze své zkušenosti můžu říct, že kojení může být naprosto překrásným zážitkem, který je nasáklý nepopsatelnou láskou, péčí, radostí a zároveň může být i velmi náročný a bolavý. Zčásti to záleží na naší fyzické dispozici, nicméně primárně na tom, zda máme vhodné podmínky. Což znamená pocit bezpečí, přítmí, teplo, uvolnění, a pokud možno lidi, kterým věříme a kteří v nás vyvolávají pocity lásky a důvěry. Pokud kojení nejde samo, je určitě dobré zkoušet a kojit nahé tak, aby kontakt kůže na kůži stimuloval naše hormonální procesy.
 
 
 
Jakékoli množství mateřského mléka má pozitivní vliv. Čím déle kojíte, tím déle trvá ochrana, a tím větší jsou benefity.
Kojení může u dítěte pomoci snížit riziko:
– infekcí, s nimiž v pozdějším věku navštěvuje méně nemocnici
– průjmu a zvracení, s nimiž později méně navštěvuje nemocnici
– vzniku syndromu náhlého úmrtí dítěte
– obezity
– kardiovaskulárních chorob v dospělosti
Některé studie také ukázaly, že minimálně půlroční kojení může u dítěte redukovat pravděpodobnost vzniku dětské leukémie. Vtomto směru je však potřeba provést ještě více výzkumů.
Pro prvních 6 měsíců života dítěte (26 týdnů) se doporučuje krmit jej pouze mateřským mlékem. Poté je vhodné mateřské mléko přidávat dítěti k tuhé stravě tak dlouho, jak budete oba chtít. To přispívá k jeho zdravému vývoji a růstu.
Mateřské mléko se s věkem dítěte mění podle jeho aktuálních potřeb.
 
 
“Kojení a tvorba mateřského mléka mají zdravotní benefity i pro vás jakožto matku. Čím více kojíte, tím lépe.
Kojení u vás snižuje pravděpodobnost vzniku:
– rakoviny prsu
– rakoviny vaječníků
– osteoporózy (slabé kosti)
– kardiovaskulárních chorob
– obezity”
 
Zdroj: britská NHS
Celý článek na: https://kalisek.cz/kojeni
__________________________________________________________________________________________________________________
❤️1.8-7.8 je Světový týden kojení ????
Na oslavu nabízíme (do 7.???? online program předporodní přípravy #ecstaticmama se slevou 50%
(promokód TYDENKOJENI):
A vše k těhotenství / porodu / šestinedělí:
Info webináře:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account