Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 12. 2016
Líbí se mi

Proč je důležité posilovat svaly pánevního dna? A jak na to?

Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 12. 12. 2016
Líbí se mi
Proč je důležité posilovat svaly pánevního dna? A jak na to?

Proč je důležité posilovat svaly pánevního dna? A jak na to?

Ochabování svalů pánevního nám může způsobit řadu zdravotních potíží, ať už jde o bolesti zad, špatné držení těla, potíže s otěhotněníminkontinencí, prostatou  i erekcí… Jde o jednu z nejdůležitějších, ale zároveň nejzanedbávanější skupinu svalů.  

Posílit je totiž není vůbec jednoduché. Doporučené cviky je třeba provádět pravidelně, dlouhodobě a pečlivě, k čemuž nám často chybí čas, trpělivost a vůle. Ale i v případě, že provádíme cvičení na posílení zodpovědně, přesto nedokážeme důkladně procvičit veškeré potřebné svalstvo, které drží pánevno dno pevné.

Všechny svaly pánevního dna neovládáme svou vůlí

Proč a jak těžké je tyto svaly posílit běžným cvičením? „Počet svalů pánevního dna je celkem 28. Bohužel, většině z nich nejsme schopni dát svou vůlí a zcela vědomě “příkazy ke cvičení” tak, jako to zcela jednoduše zvládáme při běžném posilovnání,” vysvětluje paní doktorka Drahomíra Vídenská z Centra zdraví Vinohrady.

To by nás ovšem nemělo odradit od jakékoli možnosti alespoň některé ze svalů posílit, ať už pravidelným cvičením, jógou, dynamickým sezením například na míči a podobně. Každý trénink svalů je lepší než žádný. A možností, jak svaly důkladně posílit, se dnes nabízí více. Využít lze i unikátní lékařský přístroj Biocon 2000, který se postará o trénink veškerých pánevních svalů při pouhém sezení.

Posilování svalů pánevního dna často podceňujeme 

Svaly pánevního dna mají pro naše zdraví velmi zásadní vliv. „Nalézají se mezi břišní a pánevní dutinou a patří k nim základní svěrače. V první řadě stabilizují system páteře, spolupracují s bránicí a podílí se na správném dýchání a poskytují statickou podporu pánevním a břišním orgánům, hlavně pak děloze a močovému měchýři,” říká Drahomíra Vídenská. „Péči o tyto svaly, jejich posilování a rehabilitaci však velmi často opomíjíme. Důvodem je, že  je nevidíme a někteří z nás ani neví, že existují,” dodává.

Posilování těchto svalů je důležité pro pro muže i ženy v každém věku. Je podstatné před těhotenstvím, po porodu, při potratech, bolestivé menstruaciinkontinenci, u mužů pak především při potížích s prostatou, ale i s erekcí. Napomáhá správnému držení těla, čímž odstraňuje bolesti zad, kyčlí, kostrče i hlavy. 

Co ochabování svalů může způsobit?

Pokud necháme svaly pánevního dna ochabnout, naše držení těla se zcela změní. “Vypoulí se bříško a dojde k většímu prohnutí bederní páteře. Málokdo si uvědomuje, že právě prvním příznakem povolených vnitřních pánevních svalů bývá bolest v bederní oblasti. Dále může docházet k ochabování močového měchýře nebo poklesu dělohy. U mužů mají povolené pánevní svaly vliv na erekci,” popisuje možné zdravotní potíže Drahomíra Vídenská 

Nečekejte na obtíže, cvičte a posilujte včas a preventivně

Posilování těchto svalů není důležité jen při obtížích. Daleko lepší je, jako ve všem, prevence. Tak můžete předejít mnohým zdravotním komplikacím do budoucna.

„Již v období, kdy ženy plánují těhotenství, je vhodné o tyto svaly pečovat a posilovat je. Budoucí mamince se v těhotenství bude lépe dýchat, sníží se křížokyčelní bolesti a porod bude probíhat mnohem snadněji. Dále nastupuje rehabilitace těchto svalů po porodu. Podle studií až 90% žen po porodu má svaly pánevního dna oslabené nebo zraněné, a to i v případech, kdy se neprojevují žádné klinické příznaky,” říká paní doktorka Drahomíra Vídenská. 

Posilování pánevních svalů prospěje při zdravotních potížích

Při kterých zdravotních obtížích vám posilování svalů pánevního dna může výrazně prospět? „Jedná se o projevy bolesti v oblasti bederní páteře, inkontinenci, pokles dělohy, ale třeba i snížené nebo bolestivé projevy při sexuálním styku,” říká Drahomíra Vídenská. „U mužů se posilování pánevních svalů doporučuje, stejně jako u žen, při bolestech bederní páteře. Další indikací jsou problémy s erekcí, hemeroidy nebo po operaci prostaty.  A jako prevence? Ošetření na přístroji Biocon 2000 výrazně snižuje riziko zbytnění prostaty,” doporučuje Drahomíra Vídenská.

Všechny svaly pánevního dna pomůže posílit Biocon 2000

Posílit veškeré svaly pánevního dna můžete dnes snadno i pouhým pohodlným sezením ve speciálním křesle, které vysílá signály. „Biocon 2000 je zcela unikátní lékařský přístroj. Dokáže pomocí přirozené neurostimulace ovládat a posilovat všechny svaly pánevního dna přes mozek, a tak je schopen procvičit všechny tyto svaly bez vyjímky. Proto takový výsledek nelze docílit  jinou metodou,” vysvětluje přednosti lékařského přístroje Drahomíra Vídenská.

 

„Navíc zde nehrozí riziko přetížení svalů. Ošetření probíhá zcela bez ostychu, klient/ky se nemusí svlékat, jenom “posedí“ 20 minut v křesle.” A můžete si přitom i pohodlně číst. „Na začátku doporučujeme vždy prvních 10 ošetření 2x týdně, poté následuje kontrola a posouzení dalšího postupu,” dodává.

Nepodceňujte tedy ani tyto zdánlivě neviditelné svaly a nečekejte, až se vám připomenou některým zdravotním problémem. Posilujte včas, pohodlně i aktivně a žijte svůj život bez omezení. Tancujte, běhejte a smějte se bez zábran! 

 

Jaké jsou vaše zkušenosti s posilováním svalů pánevního dna?

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Jana Kodrová 16. 5. 2021

Moc povedený člávek, Ifčo. Když jsem čekala svojí již dvouletou dcerku, tak na to doplatila především moje záda. Oslabení dolních zádových svalů mi způsobilo neuvěřitelné bolesti, které mi prostřelovali až k lopatkám. Začala jsem cvičit jógu a zlehka běhat (cca. 1x týdně). Nejenže mě přestala bolet záda, ale břicho mi po porodu splasklo velice rychle. Od té doby každému jógu doporučuji, poznáte sebe samou, vaše tělo a protáhnete potřebné svalové partie. Kvalitní regenerace je však naprosto zásadní, kdybych v začátcích nepoužívala regenerační gel Herbal Balsam https://www.medikobio.com/ asi bych tak rychlý progres nepocítila. Podělte se také, jak jste bolest zádových svalů řešili vy?

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 9. 7. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 17. 6. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 31. 3. 2020

Odpovědět
Dita
Dita 15. 3. 2017

jojo, po porodu jsem pochopila.....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 370
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.