Asi každý už zažil situaci, kdy mu lékař při zdravotní prohlídce měří krevní tlak. Tato informace je velmi důležitá pro celkové posouzení zdravotního stavu a také pro zjištění, zda netrpíte vysokým krevním tlakem aneb hypertenzí, což je sice nebolestivé, ale velmi nebezpečné onemocnění. Možná jste se už ale také setkali s faktem, že tlak, který si měříte v klidu domova je jiný, než ten u lékaře. Za tento problém může často tzv. syndrom bílého pláště a nervozita z lékařského vyšetření. Pro udržení přehledu o reálném stavu vašeho tlaku je tak z více důvodů doporučováno pravidelné domácí měření. U lidí s hypertenzí je to pak vyloženě nepsaná povinnost.
Nemusíte tak často k lékaři
Pokud vám byla zjištěna hypertenze, měřením krevního tlaku doma omezíte počet nutných návštěv právě kvůli měření tlaku. Zjištěné hodnoty si buď můžete zapisovat na papír, do počítače to tabulky (tu najdete např. na www.zaznamtlaku.cz) nebo u šikovných moderních bluetooth tlakoměrů (např. Omron M4 nebo M7 IT) přenesete záznam přes bezdrátové spojení do mobilní aplikace a pak jen ukážete či pošlete svému lékaři.
Zbavíte se syndromu bílého pláště.
Jak už bylo řečeno, je tak označován stav podmíněný úzkostí z návštěvy lékaře, který se projevuje stresem, který zvýší krevní tlak, zrychlí srdeční tep, frekvenci dechu atd. Díky tomu nejsou pak měření v ordinaci přesná a mohou být zavádějící. Snadno se pak zamění syndrom bílého pláště za arteriální hypertenzi neboli vysoký krevní tlak.
Vyberte si validovaný tlakoměr
Domácí měření krevního tlaku je uznávanou a lékaři akceptovanou metodou kontroly tlaku v případě, že je tlakoměr klinicky validovaný.Kvalitní tonometr poznáte podle toho, že jeho přesnost je klinicky ověřena (validovaná) v porovnání s poslechovým měřením provedeným lékařem. Naměřené hodnoty tlaku z takto validovaných přístrojů jsou důvěryhodné a můžete je konzultovat se svým lékařem. Nakupujte od výrobce, kterého znáte, či s ním má zkušenosti váš známý.  V současnosti se dají zakoupit tlakoměry, se kterými si zvládne změřit tlak úplně každý. Ale pozor na jeho výběr! „Aby měl dostatečně vypovídající hodnotu pro lékaře, doporučujeme tlakoměr s Intelli manžetou, díky kterému lze dosáhnout naprosto přesného měření,“ vysvětluje kardiolog Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
Jak správně měřit tlak?
Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

    Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
    Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
    Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
    Tlak měřte vždy na stejné paži.
    Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
    Měřte si krevní tlak opakovaně – alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.
    Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Více informací o krevním tlaku, jeho měření ad. Najdete na www.krevnitlak.cz a www.radylekare.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account