Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Líbí se mi

Přehřátí a úpal u dětí – auto je zabiják! Jak poskytnout první pomoc?

Líbí se mi
Přehřátí a úpal u dětí – auto je zabiják! Jak poskytnout první pomoc?

Přehřátí a úpal u dětí – auto je zabiják! Jak poskytnout první pomoc?

Děti jsou velmi náchylné na změnu teplot. Mají nedostatečně vyvinutý systém termoregulace, který na rozdíl od dospělého rychleji přijímá a odevzdává teplo. Stačí, aby venku bylo 35 ⁰C a po 15 minutách se v uzavřeném autě vytvoří život ohrožující podmínky a do hodiny v takovém autě dítě zemře. K přehřátí u dětí může docházet nejen v letních měsících, ale prakticky kdykoliv, kdy tělo vytváří nebo přijímá více tepla než je schopné odevzdat okolí např. pobyt s fyzickou námahou v nevětraném prostoru – tělocvična, diskotéka, neklimatizovaný pokoj na letní dovolené. 

Jaké jsou příznaky přehřátí, úpalu?

Působení tepla může být v řádech minut, hodin i dní a pro správné stanovení diagnózy je potřeba odhalit příčinu. Vždy zdravotníkům sdělte co dítě dělalo, kde bylo a jak dlouho stav trvá. Podle závažnosti můžeme rozlišovat lehčí stav přehřátí a tepelný úpal. 

Přehřátí:

  • tělesná teplota mezi 39 a 41 ⁰C,
  • slabost, malátnost a nebo naopak podrážděnost,
  • bolesti svalů až křeče v končetinách,
  • nevolnost, zvracení,
  • zrychlené dýchání a tep,
  • pot – pozor dehydratace může stav výrazně zhoršit (Kdy a co dítě pilo? Kdy čůralo?).

Tepelný úpal je život ohrožující stav. Tělesná teplota stoupá nad 41 ⁰ C a dochází k umocnění příznaků přehřátí. Navíc dochází k bezvědomí a dítě má viditelné svalové křeče. Jakmile se dítě nepotí, tak došlo k úplnému vyčerpání termoregulačních mechanismu, což může vést až k zástavě dechu a krevního oběhu.

Podívejte se, jak stoupá teplota v uzavřeném autě v závislosti na teplotě okolí.

 Jak poskytnout první pomoc při přehřátí a úpalu?

Zajistěte bezpečnost a vždy okamžitě odstraňte příčinu, čimž zabraníte dalšímu prohlubování stavu. 

Přeneste dítě do chladnějšího a větraného prostoru.

Sledujte stav vědomí, dýchání a krevního oběhu – při jakékoliv poruše základních životní funkcí okamžitě volejte na tísňovou linku 155.

Pokud dítě vnímá, komunikuje a nezvrací – dítě svlékněte a ochlazujte tělo vlažnou vodou včetně hlavy (otřete namočeným ručníkem povrch těla a ovívejte ručníkem), zajistěte přísun tekutin (ideálně minerálky). U malých dětí volejte tísňovou linku 155 a dbejte na to, ať ochlazováním nezpůsobíte podchlazení.

U dalších případů můžete počkat a nedojde-li k zlepšení stavu do 30 minut, tak je nutné zajistit odborné ošetření. Stav dítěte a transport zkonzultujte se zdravotníky na tísňové lince 155.

TIP

V některých krajích ČR můžete pro konzultaci neakutních stavů využít tzv. “informační linky” ZZS. Telefonní čísla bývají zveřejněna na webobých stránkách krajských ZZS např. Moravskoslezský kraj 553 777 777.

 

Kombinace léta, auta a kojence se může stát tragédií. Už při vnější teplotě 24 ⁰C se v autě do hodiny vyšplhá teplota na 50 ⁰C. V průměru 38 dětí ročně zemře v USA takovým nešťastným způsobem. Ohrožené jsou nejen děti, ale mezi rizikovou skupinou jsou také senioři, osoby s onemocněním srdce, štítné žlázy nebo lidé trpící cukrovkou a obezitou. 

ZAJÍMAVOST

Chlaďte vždy vlažnou vodou, protože studená voda reflexně zúží cévy v kůži a to způsobí centralizaci krevního oběhu do “hlavních orgánu” a tím zpomalí proces ochlazování.

Pití studené vody neochladí tělo tak, jako pití vlažných tekutin. Sliznice žaludku reaguje na studený nápoj tak, že ho musí zahřát = produkce tepla a až poté vniká do krevního oběhu. Vlažný nápoj se rychleji vstřebává = rychleji vzniká pot.

Myslete na prevenci a nikdy nenechávejte děti a zvířata zavřená v autě. Pohybujte se ve stínu, klimatizovaných prostorách, ve vzdušném oblečení a mějte na paměti dostatečný příjem tekutin. V letních měsících omezte nošení dětí v těsných šátcích a nosítkách a zejména v poledních hodinách, kdy je největší horko. Prevencí a informovanosti okolí můžete s námi předejít zbytečným neštěstí. Děkujeme, že jste chvíli věnovali první pomoci a rádi se s vámi potkáme i na některém z našich kurzů, kde si vše naučené může užít prakticky a zážitkem. 

Více informací o první pomoci a kurzech najdete na www.ppzive.cz.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 15. 7. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 8. 7. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

super informace, ale snad se mi ta pomoc nebude nikdy hodit...

Odpovědět
Lucie - zakladatelka ppzive

Přesně tak

Jasper
Jasper 7. 7. 2020

Me by to ani ve snu nenapadlo udělat. Ale znát první pomoc opravdu není nikdy na škodu

Odpovědět
Lucie - zakladatelka ppzive

To je nás více ale bohužel ročně se v ČR několik případů objeví, které díky všímavosti okolí končí dobře.

hudlenka
hudlenka 7. 7. 2020

je třeba myslet hlavou...

Odpovědět
Lucie - zakladatelka ppzive

souhlas

hudlenka
hudlenka 7. 7. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 842
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.