Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Sofia Jelínková
Sofia Jelínková
Vloženo 22. 7. 2021
Líbí se mi

Před horkem v bytě neutečete, teplota by neměla přesáhnout čtyřiadvacet stupňů

Sofia Jelínková
Sofia Jelínková
Vloženo 22. 7. 2021
Líbí se mi
Před horkem v bytě neutečete, teplota by neměla přesáhnout čtyřiadvacet stupňů

Před horkem v bytě neutečete, teplota by neměla přesáhnout čtyřiadvacet stupňů

Horko uvnitř bytu či domu v létě vadí 61 % Čechů. Jaká se nabízí účinná řešení? Klimatizace, venkovní žaluzie a fólie, využití stávajících topných těles v místnostech. Pak už vám zbývají jen drobnosti, jako jsou závěsy, vnitřní žaluzie, vhodné oblečení a místnosti na sever a východ.

Horké počasí může způsobit zdravotní potíže komukoliv, ale především jsou ohroženi lidé nad 65 let, děti do 4 let, těhotné, kojící či zvláště drobné ženy, dlouhodobě nemocní (nemoci srdce, vysoký krevní tlak, nadváha) a lidé léčeni některými léky (např. na depresi, nespavost apod.). Vysoké teploty ohrožují člověka vyšším rizikem infarktu nebo mrtvice. Nezvyšujte teplotu v bytě vařením a používáním trouby, dejte si opakovaně sprchu či chladnou koupel uvádí ve svých materiálech Státní zdravotní ústav. Důležitý je pitný režim, výběr potravin a upravený denní rozvrh.

„Venkovní roleta sníží teplotu až o sedm stupňů a zadrží cca 95 procent tepelného záření,“ říká Tomáš Banýr ze Stavebnin DEK. Nejméně využívaným řešením je chladit i běžně používanými velkoplošnými topnými systémy. Takové řešení bude levnější než pořízení klimatizace a zároveň nemusí znamenat stavební zásah. „Pro takové využití tepelného čerpadla v režimu je ideální podlahový, stěnový nebo stropní systém vytápění,“ říká Jiří Svoboda, jednatel firmy Master Therm tepelná čerpadla. „Za určitých podmínek se však dá využít i stávajících radiátorů v bytě,“ dodává.

Když už nevíte jak doma přežít, navrhují lékaři mj. odpočinek ve veřejných klimatizovaných prostorách, jako jsou obchody, knihovny nebo galerie. To pomůže vypořádat se s horkem ve zbytku dne. Nejpřirozenějším řešením bude vždy příroda, les, stín a voda, pokud je nablízku.

 

 

 Photo by Nathan Fertig on Unsplash

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 23. 7. 2021

já miluji horko

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 7. 2021

Jak je v bytě horko, je to skutečně nepříjemné.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 7. 2021

horko v bytě není nic příjemného, na druhou stranu, kolik u nás máme takových tropických dní? Celý červenec je u nás teplotně spíš podprůměrný, stačí stáhnout žaluzie a vyvětrat

Odpovědět
kosanka
kosanka 22. 7. 2021

Venkovní rolety jsou fajn

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 7. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 092
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.