Pokud jste si stejně jako já mysleli, že název cappuccino nemá s ničím takovým, jako jsou kapuce, nic společného, tak jste se stejně jako já spletli. Ano, má. A ne s jen tak obyčejnými kapucemi, ale s takovými těmi šik špičatými, které jsou součástí kapucínských hábitů. Zvláštní analogie, řekli bychom. A oprávněně. Legendami, kterak se k tomuto došlo, se nebudeme zabývat, jelikož legendy občas praví i nesmysly, a ty bychom si mohli snadno vymyslet sami. Tak rozvíjejme fantazii.
Jisté je, že se cappuccino stalo velmi oblíbeným nápojem pro kavárenské povaleče, a v době, kdy většina z nich vyžaduje na své kávě minimálně obrázek kytice nizozemských tulipánů, také velmi stresující záležitostí pro některé baristy.
Stejně jako většina kávových nápojů nemůže být cappuccino kde co, v kávových enyklopediích jsou parametry cappuccina přesně podchyceny. Cappuccino je nápoj o celkovém objemu 150-180ml, ve kterém se dokonale prolne 25-30ml espressa a jemně našlehané tvz. mikropěny. Mléčná pěna je doopravdy mikro s mikrobublinkami, makrobublinky nechť zůstanou ve vaně, kam patří. Cappuccino by mělo mít správnou teplotu okolo 65 stupňů Celsia a mělo by být podávané v kulatém šálku s ouškem.
Cappuccino není jen káva, ale zákusek, elegance a umění v jednom. Se srdíčkem i bez. Kafaři jej milují, mistři baristé se přehánějí v tom, kdo připraví lepší. Takže… pro koho z Vás je ideální ráno s šálkem cappuccina v ruce?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account