Překvapivě mnoho lidí bývá šokováno při zjištění, že se pražená zrnková káva po zalití vodou zázračně nerozpustí. Simsala bim – a nic. Koneckonců není divu. V televizních reklamách dennodenně pozorujeme nadmíru spokojené a blažené výrazy lidí rozplývajících se nad hrnkem instantní kávy, a tak nabýváme dojmu, že právě tato bude pro nás ta pravá. Co je ovšem rozpustná káva zač?
Rozpustná káva se začala objevovat na začátku 20. století a nejprve sloužila především vojákům na frontě. V roce 1938 se výroby rozpustné kávy ujala firma Nestlé a odstartovala tak úplně novou éru v historii kávy.
Výroba instantní kávy začíná tím, že se v továrně pravidelně vyluhují miliony „šálků“ klasické upražené kávy. Takto uvařená káva se následně usuší (buďto mražením či spreyováním) a tím vznikne známý a tolik oblíbený prášek. Takže ano, zalitím tohoto prášku si ve své podstatě připravujete „druháka“.
Je pochopitelné, že během tohoto procesu káva ztrácí velké množství svých skvělých vlastností, jako je obsah kávových olejů, velké množství antioxidantů a aromatických látek. Tedy… pokud byla vstupní surovina alespoň trochu kvalitní a je tak, co ztrácet… Je jasné, že v prášku se mohou lehce schovat zrnka, která by se v celku neprodala, a je nám také jasné, že o podobné praktiky továrních výrobců není nouze. 
S čím se ovšem žádný kafař vážně nesmíří a co nemůže oželet, je samozřejmě právě jemná lahodná chuť a příjemné aroma. A když není v instantní kávě přirozeně, tak se musí nějak dohnat. A taky že se poctivě dohání… Mnozí pak bývají v kavárně zmateni a překvapeni z toho, že pravá zrnková káva není nijak aromatizovaná a je přirozeně bez umělé příchuti čehosi. 
No a tak tedy visí ve vzduchu otázka  – pít, či nepít?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account