Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cloe19
Cloe19
Vloženo 20. 1. 2020
Líbí se mi

Potíže nejen po porodu, o kterých se nemluví. Co pro sebe můžete udělat?

Cloe19
Cloe19
Vloženo 20. 1. 2020
Líbí se mi
Potíže nejen po porodu, o kterých se nemluví. Co pro sebe můžete udělat?

Potíže nejen po porodu, o kterých se nemluví. Co pro sebe můžete udělat?

Ženy jsou jako květiny, nesmírně silné a křehké zároveň. Aby však mohly vykvétat do plné krásy, musí vedle péče o svou rodinu, blízké a domov zahrnout především péči o sebe sama. Obzvlášť v období těhotenství, kdy je tato péče už nejen o sebe potřeba mnohem více. Toto období, ale i období po porodu a šestinedělí navíc mohou provázet různé nepříjemnosti. O některých z nich se příliš nemluví…

Péče v těhotenství

Jedním z náročnějších, ale krásných období života je období těhotenství. Tato přirozená věc však pro organismus ženy znamená i velkou zátěž v podobě fyziologických a psychických změn. I proto je potřeba během těhotenství upřednostňovat zdravý životní styl, jehož základem je správný jídelníček, pravidelný pohyb, psychická pohoda i dostatek odpočinku. Některé ženy však z různých důvodů nemohou docílit dodání všech potřebných látek. Tehdy je vhodné sáhnout po doplňcích stravy, které deficit pokryjí, ideální je například komplexní GS Mamavit, který svým složením patří mezi nejbohatší vitaminy pro těhotné i kojící maminky na trhu.

Ani novopečené maminky by neměly zapomínat na správné a pravidelné stravování, i když mají spoustu práce kolem miminka. To má totiž zásadní vliv na kvalitu mateřského mléka, které je pro miminko tou nejlepší výživou a dodává mu nejen živiny a tekutiny, ale také nenahraditelný koktejl protilátek, které budou v následujících letech tvořit jeho imunitní systém.

Světlo neexistuje bez tmy

Narození nového človíčka přináší hlavně spoustu radostí, ale pochopitelně také starostí. Jak praví známý citát, světlo nemůže existovat bez tmy. Po porodu se tak někdy mohou objevit nejrůznější nepříjemnosti od problémů s pletí, rychlého hubnutí, nebo naopak přibírání na váze přes problémy s menstruací, hemeroidy až po bolestivý pohlavní styk nebo změny v rodidlech.

Těhotenství, podle toho, jak se vyvíjí a v jakém stavu je miminko, končí porodem spontánním nebo operačním, tzv. císařským řezem. Po spontánních porodech může docházet ke změnám v oblasti pánevního dna. „Dochází k povolení poševních stěn a vchodu, poranění pochvy a hráze. Následky těchto změn se odzrcadlí až po šestinedělí, kdy probíhají reparační a regenerační procesy,“ říká plastická gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová. Na základě jejích zkušeností si ženy často stěžují právě na povolení poševního vchodu a pochvy, což má vliv na pohlavní styk, dále na záněty pochvy, které v době kojení mohou být způsobené nedostatkem estrogenu, na bolestivou jizvu po nástřihu nebo na tzv. stresovou inkontinenci (únik moči při poskoku, podřepu, kašli).

Jednoduché řešení

Na všechny tyto potíže nabízí řešení tzv. plastická gynekologie. U nás se o ní zatím příliš nemluví, byť v západních zemích patří gynekologická plastika k běžným operacím a počty operací se blíží počtu plastických zákroků v oblasti tváře. Do pozornosti odborné i laické veřejnosti se tyto úpravy dostávají teprve v posledním desetiletí. V jedné malé studii v Anglii z roku 2005 zjistili, že půl roku po porodu má problém v oblasti intimních partií 64 % žen. Přitom i na tyto potíže existuje poměrně jednoduché řešení právě ve formě zákroku plastické gynekologie. Ne všechny výše zmíněné problémy se ale řeší rovnou takto chirurgicky, na některé lze použít speciální laser, aplikaci kyseliny hyaluronové samotné, nebo v kombinaci s plasmou.

Problémy s intimními partiemi potkávají nejen ženy po porodu, ale i v souvislosti s přechodem či genetickou predispozicí. Spousta z nich však svou situaci příliš neřeší. „Ženy u nás se o těchto svých problémech často neodváží bavit ani se svým gynekologem, a proto se bohužel některé dlouhou dobu trápí kvůli problému, který by mohl být snadno vyřešen,“ říká MUDr. Zoja Čurilová Roháčová s tím, že primárně by měly pacientky navštívit svého gynekologa, případně se obrátit na některého z odborníků na plastickou gynekologii. Nápomocný však může být také web plastickagynekologie.cz., kde vám s ohledem na intimní ráz této problematiky ochotně poradí paní doktorka, s níž si můžete domluvit i osobní schůzku. Nezanedbávejte proto především péči samy o sebe, neboť krása těla zaručuje zdravé sebevědomí. A vězte, že v tom nejste samy.

 

Fotka od philm1310 z Pixabay 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Nikol Novotná 3. 3. 2020

Podle mě se dá nástřihu hráze předejít, nebo aspoň hodně zmírnit jeho potřebu. Kamarádka musela na plastickou operaci, protože při porodu si hodně natrhla hráz a museli ji pak ještě dostřihnout. Byla to hrůza, navíc ji tak špatně zašili, že s tím měla hrozné problémy a operace jí moc pomohla. Já jsem se nástřihu hrozně bála a ke konci těhotenství jsem používala tento olejíček na hráz a masírovala jsem každý den a nástřih nebyl potřeba. Další problémy se mi naštěstí vyhnuly. Teď trénuji na druhý porod, tak věřím, že to bude opět bez nástřihu a komplikací. Ovšem je super, že tyhle operace jsou a je moc škoda, že se o nich nikde moc nemluví. Já bych je určitě využila, kdybych potřebovala. https://www.monato.cz/weleda/weleda-olej-na-masaz-hraze-50ml/

Odpovědět
Cloe19
Cloe19 5. 3. 2020

díky za tip

Kahomar
Kahomar 21. 1. 2020

je dobré to vědět

Odpovědět
Cloe19
Cloe19 5. 3. 2020

jen se o tom moc nemluví

lemur
lemur 21. 1. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 1. 2020

hezky sepsané

Odpovědět
Cloe19
Cloe19 5. 3. 2020

Děkuji

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 850
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.