DÝNĚ NA ČTYŘI ZPŮSOBY
Podzim je dobou hojnosti a ideálním časem k vyzkoušení nových a netradičních receptů na pokrmy bohaté na plody, které nám příroda nabízí.
S dýněmi nebo také tykvemi se můžeme na trhu setkat v nejrůznějších tvarech, barvách, velikostech a chutích. Dozrávají od léta do podzimu. Nějakou pochoutku z dýně si můžeme tedy připravit již od poloviny července. Tyto jsou menší, mají slabší slupku, jsou šťavnatější a mnohdy nejsou potřeba loupat.
Podzimní dýně jsou daleko větší, dužinu mají schovanou za silnějším obalem a semínka uprostřed je nutné před úpravou odstranit. Nejoblíbenější je dýně „halloweenská“, která po vydlabání slouží navíc ještě jako okrasa prosvícená svíčkou a zdobí nám zahrady a okenní parapety.
Dýně jsou skvělé pečené nebo vařené v páře. Dýni dobře omyjte, nakrájejte na menší kousky a položte na pekáč. Pokapejte olejem a vložte do předehřáté trouby na 180 °C na cca 40 minut péci. Poté ji můžete rozmixovat do krémové polévky či použít jako náplň na sladký koláč.
Pokud ji budete chtít připravit nad párou, nakrájejte ji na menší kousky a vložte nad pařáček. „Vařte“ cca 40 minut. Rozmixujte se smetanou a bylinkami do hladkého krému a podávejte jako pyré třeba k dobře propečenému masíčku.

Připravte si dokonalé podzimní dýňové menu:
 

JEMNÝ KRÉM Z PEČENÉ DÝNĚ HOKAIDO
Dýni jednoduše omyjte, rozkrojte na části a položte na pečící papír na plech. Vydlabejte semínka. Pokapejte každý díl 1 PL kokosového oleje a vložte do předehřáté trouby na 180°C a pečte 30 minut.

zdrave-33-001
Dýni nechte mírně vychladnout a dužinu vyškrábejte do nádoby, ve které ji chcete pak skladovat. Nebo ji použijte hned.
Doba přípravy: 30 minut (pečení dýně + 40 minut), doba vaření: 10 minut

    4 PL kokosového oleje
    1 cibule
    Dužina z 1 pečené dýně Hakaido
    2 ČL soli
    Špetka pepře
    Šťáva z 1 citronu
    Kůra z 1 citronu
    1 PL čerstvé bazalky (nasekané)
    1 l zeleninového vývaru

Do kastrolu nalijte olej a rozehřejte. Jemně nasekanou cibulku na oleji zpěňte a krátce orestujte. Přidejte dužinu, lehce promíchejte a zalijte vývarem. Přidejte koření a povařte cca 10 minut.
Tyčovým mixérem směs řádně rozmixujte do hladkého krému. Dochuťte kůrou a šťávou z citronu a přidejte nasekanou bazalku.
Servírujte. Na talíři můžete polévku dozdobit a zvýraznit tak chuť nokem zakysané smetany anebo řeckého jogurtu.

zdrave-33-004
 
 

DÝŇOVÝ VEGETARIÁNSKÝ „GULÁŠ“

Super-rychlý a zdravý oběd, který je velmi chutný a plný vitamínů.
Doba přípravy: 30 minut, doba vaření: 30 minut, 4 porce
Připravte si:

    1 středně velkou cibuli bílou
    1 středně velkou cibuli červenou
    1 máslovou dýni (nebo cuketu)
    3 středně velké brambory
    4 středně velká rajčata
    1 konzerva zavařených rajčat (240 g čisté váhy)
    2 mrkve
    1 PL čerstvého tymiánu
    1 PL čerstvé majoránky
    1 PL soli
    Špetka cayennského pepře
    2 ks bobkového listu
    4 ks kuliček nového koření
    150 ml zeleninového vývaru na podlití

Nejprve si připravte všechnu zeleninu. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půl měsíčky. Dýni (cuketu) oloupejte a nakrájejte na větší kostičky. Brambory oškrábejte a rovněž překrájejte na kostky.
Mrkev oškrábejte a nakrájejte na kostičky.
Rajčata je také potřeba sloupnout. Dobře je omyjte a každé nakrojte do kříže naproti „bubáku“. Vložte do hrnce s teplou vodou a nechte dojít do varu. Povařte půl minuty, ihned stáhněte z plotýnky a slijte. Ponořte je následně do studené vody. Krásně se vám sloupnou. Nakrájejte je na větší kousky.
V kastrolu rozpalte olej a na něm osmažte cibuli do zlatova. Přidejte brambory a dýni a krátce orestujte. Přidejte mrkev a podlijte vývarem. Přidejte sůl, bobkový list, nové koření, přikryjte pokličkou a duste 15 minut.
Přidejte kousky rajčat a celou konzervu i se šťávou. Promíchejte, přikořeňte špetkou cayennského pepře, majoránkou a tymiánem. Poduste krátce. Zahušťovat není třeba. Díky vláknině obsažení v zelenině se pokrm zahustí přirozenou cestou.
Podávejte s křupavým pečivem nebo toastem.

danci-2016-034
 
 

DÝŇOVÉ ŠPAGETY S RAJČATOVOU OMÁČKOU
Tak k tomuto rychlému a jednoduchému receptu budete potřebovat buď špagetovou dýni s vláknitou dužinou, která se po upečení oddělí do vláken – špaget anebo tzv. spiralizér, díky kterému jakoukoliv tvrdou zeleninu na špagety nakrouháte.
Na 4 porce budete potřebovat 1 větší dýni.
TIP na špagetovou dýni:
Dýni dobře omyjte a překrojte na půlku. Vydlabejte semínka a potřete dužinu olejem (používám kokosový). Vložte do předehřáté trouby na 180 °C na cca 40 minut. Vyjměte a vidličkou „naškrábejte“ vlákna. Uchovejte špagety v teple.
 
TIP na dýni máslovou:
Dýni dobře omyjte a oloupejte. Překrojte na půlku. Odstraňte semínka a každou půlku ještě překrojte na třetiny, aby se vám s ní lépe manipulovalo na strojku. Vytvořte spirály – špagety, které ještě následně tepelně upravte.
Na pánvičce rozpalte 4 PL oleje. Přisypte syrové špagety a krátce orestujte. Nesmí se vám rozdusit. Musí si zachovat tvar špaget. Uchovejte na teplém místě.
Na rajčatovou omáčku si přichystejte:

    1 cibuli
    2 stroužky česneku
    2 PL kokosového oleje
    1 malá chilli paprička
    1 konzerva zavařených rajčat (240 g čistá váha, 400 g plechovka)
    3 ks čerstvých rajčat
    1/2 malé brokolice
    Špetka soli
    Špetka pepře
    2 PL třtinového cukru
    2 PL limetové šťávy

V kastrolu rozehřejte olej, vložte nakrájenou cibuli a prolisovaný česnek. Osmahněte do zlatova. Přidejte celou chilli papričku a ještě 2 minuty restujte, aby pustila šťávu. Pozor. Před podáváním ji z pokrmu vyndejte.
Přidejte sloupaná rajská jablíčka nakrájená na kostičky, konzervu zavařených rajčat, na růžičky rozebranou brokolici, okořeňte, oslaďte a dochuťte limetovou šťávou. Poduste ještě 10 minut. Vyndejte chilli papričku a podávejte s teplými dýňovými špagetami.

kv-zapekame-babeta-052

kv-zapekame-babeta-053
 
 

DÝŇOVÝ CHEESCAKE
Tak trošku netradiční verze oblíbeného tvarohového dortu v podobě cheesecaku s dýňovým pyré. Dýňový cheesecake je jednou z nejlepších variací tohoto dezertu, samozřejmě však za předpokladu, že máte rády dýňové pyré nebo dýni obecně.
Pokud tuto vášeň sdílíte, recept určitě vyzkoušejte. Pokud ne, klidně nahraďte dýni jinou ingrediencí nebo pyré. Báječný je také s jablečným se skořicí.
 
Co budete potřebovat?

    dortovou formu o průměru 24 cm
    pečící papír
    předpečený korpus
    dýňové pyré
    tvarohovou náplň

 
A nyní se postupně krok za krokem pusťte do přípravy cheescaku.
Troubu si rozpalte na 175 °C.
 
KROK PRVNÍ:
Pokud nemáte v ledničce v zásobě dýňové pyré, připravte si čerstvé. K tomu je potřeba 1 ks středně velké dýně Hokaidó. Rozřízněte ji na polovičku a položte na pekáč vyložený pečícím papírem. Nezapomeňte odstranit vnitřní část se semínky. Pokapejte každou polovinu pár kapkami kokosového oleje a pocukrujte třtinovým cukrem. Na každou půlku postačí 1 KL (kávová lžička). Vložte do trouby na 40 minut péci.
Pak dýni nechte vychladnout. Pečenou dužinu vydlabejte lžící přímo do robotu. Přidejte 4 PL javorového sirupu a šťávu z 1/2 limety. Umixujte do hladké směsi. Na cheescake budete potřebovat jen 6 PL. Zbytek uložte do ledničky. Pyré můžete použít do dalších receptů anebo si ho dát k snídani s tvarohem či jogurtem. TIP naleznete zde >>
 
KROK DRUHÝ:
Dortovou formu si vyložte pečícím papírem. Troubu nechte rozpálenou na 175 °C.
Bebe sušenky rozdrťte na drobné kousky. Buď v robotu anebo klasickým způsobem „po staru“ – sušenky vložte do mikrotenového sáčku a paličkou rozbijte. Drť přendejte do mísy a zalijte kokosovým olejem. Spojte dohromady. Směs přendejte do formy s papírem a natlačte rovnoměrně po celém dně. Dobře upěchujte.
Vložte do předehřáté trouby na 20 minut zapéct. Vyndejte a nechte vychladit.

zdrave-28-008
 
KROK TŘETÍ:
A teď je na řadě samotná tvarohová náplň. Teplotu trouby zvyšte na 180 °C.
Do mísy vložte nízkotučný tvaroh. Přidejte třtinový cukr, nastrouhanou limetovou kůru, dřeň z vanilkového lusku a vklepněte vajíčka. Dobře promíchejte. Nakonec přidejte dýňové pyré. Lehce spojte dohromady a vlijte na vychlazený předpečený sušenkový korpus.
Vložte do předehřáté trouby na 40 – 45 minut. Pozor! Během pečení trouby neotvírejte. Když je cheescake pečený, troubu nastevřete a nechte pozvolna stydnout při otevřených dvířkách alespoň další dvě hodiny. Cheescake vám tak nepopraská.
Nejlépe je servírovat ho až druhý den, kdy bude zcela prochladnutý a odpočinutý.

zdrave-28-012

Dobrou chuť!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account