Facebook se sice ohání svými pravidly komunity a opatrností, co se týče zveřejňování sponzorovaných příspěvků, jeho sítem ale bez potíží propadávají podvodné eshopy (v angličtině se jim říká jednoduše scams). Na vaší zdi se tak mohou objevovat reklamy na krásně vypadající zboží, zejména z oblasti módy, ale místo překrásného kousku na fotografii vám přijde ohyzdný plastový šmejd a možnost vrácení peněz je veškerá žádná.
Díky tomu, že mají tyto firmy zaplacené reklamy na facebooku, působí důvěryhodněji a je o to snazší nechat se napálit. Jak tyhle podvodníky rozeznat od poctivých prodejců? Jaké jsou jejich nejčastější triky? A jak se bránit?
nenechat se napálit
 

Velký byznys s podvody

Podvodných eshopů je celá řada. Já bych se ale chtěla zaměřit právě na ty, které se vyrojily v poslední době a facebook jim ochotně poskytuje prostor, jak se šířit. Jaká je jejich taktika?
Na začátku je krásná módní fotografie. Která je bohužel často ukradená z nějakého eshopu malého tvůrce, který o použití fotky svého výrobku nemá ani tušení. Fotka se vám zalíbí, prokliknete na web a zaujme vás příjemně nízká cena. Zaplatíte a těšíte se na krásné zboží – pletený svetr, plstěný klobouk, návleky na lýtka…
Jenomže místo zboží na fotce vám za měsíc přijde balíček s čínskými znaky na obálce a z něj vypadne ubohá napodobenina. V některých případech dokonce zboží prostě nedorazí vůbec. Na vaše emaily nikdo nereaguje nebo vám přijde jen automatická odpověď od robota. Dovolat se není kam, neboť firma sídlí v Číně a české zákony na ni nedosáhnou. Vaše peníze jsou fuč.
podvod
Tyto obchody se objevují a zase zanikají, ale kde zašlapete do země jeden, objeví se druhý. A není divu, jde o skutečně výnosné “podnikání”.
Na australském webu Scamwatch (doslova “hlídka proti podvodům”) se uvádí, že jen za letošní leden obrali podvodní internetoví prodejci lidi o 500 000 dolarů (asi 11,5 milionů korun). Předpokládám, že vzhledem k tomu, že web provozuje australská vláda (resp. její instituce podobná naší ČOI), budou se čísla týkat pouze australanů. Pokud bychom to převedli podle počtu obyvatel, v ČR by mohlo jít zhruba kolem 4,5 milionů korun měsíčně, které shrábnou podvodníci na úkor zákazníků.
 

Jak jsem se nechala nachytat

O tom, že tento typ podvodníků existuje, jsem se dozvěděla tím nejméně příjemným způsobem – napálili mě. Všechno začalo fotkou krásného svetru, která na mě vyskakovala v facebookových reklamách den co den.
podvodné eshopy
Kdo by odolal, že? Bohužel, tento svetr nikde na internetu nekoupíte. Fotka byla ukradena tvůrkyni jménem Tashasu Gordon, která se věnuje tvoření návodů na pletení. To jsem ale bohužel zjistila až poté, co jsem se nechala konečně reklamami přesvědčit ke koupi svetru a poslala “prodejcům” 800Kč. Za ty mi za měsíc přišel bezcenný kus hadru, který ani vzdáleně nepřipomínal svetr na fotce.
podvodné eshopy
Ano, je to skutečně tak hrozné, jak to vypadá. Pomalu průsvitný polyester s chabými pokusy o barevný vzor jako na svetru. Jenomže tím anabáze neskončila. Nechtěla jsem to nechat jen tak a rozhodla se obrátit na společnost PayPal, přes niž jsem platila a která v těchto případech pomáhá napáleným kupujícím. Po zaslání informací a fotek jsem byla vyzvána, abych zboží, neodpovídající popisu, zaslala zpět na adresu prodejce – která je překvapivě v Číně. A pochopitelně na vlastní náklady. Pak mi měly být peníze vráceny.
Nešlo mi už ani tak o peníze, jako o spravedlnost a tak jsem za 350Kč balíček do Číny odeslala. Jenomže za měsíc mi přišlo vyrozumění od PayPal, že prodejce balík nepřevzal a stížnost se tedy zamítá. Pochybuji, že by zásilka nedorazila – chytrému podvodníkovi prostě jen hrálo do karet balíček nepřevzít a nemuset mi tak vracet ani halíř. Celkem mě setkání s podvodníky vyšlo na nějakých 1100Kč a notnou dávku naštvání. Od té doby si každý nákup na internetu dvakrát rozmyslím.
 

Jak se nenechat napálit?

Je několik typických znaků, které napovídají, že se jedná o podvodný eshop a je třeba mít se na pozoru.

    facebooková stránka vznikla teprve před krátkou dobou (několik týdnů/měsíců)

podvod

    pod fotkami a příspěvky nejsou žádné komentáře (pravděpodobně byly vymazány) nebo jsou naopak komentáře pod příspěvky plné negativních reakcí kupujících
    stránka nemá záložku “hodnocení” nebo naopak v hodnocení najdete převahu špatných recenzí

podvod

    ceny jsou mnohem nižší, než u podobného typu zboží na jiných stránkách
    přímo na eshopu chybí jméno majitele/provozovatele
    místo kontaktních údajů jako email či telefon je zde jen kontaktní formulář
    na eshopu chybí obchodní podmínky
    pokud zde obchodní podmínky jsou, najdete v nich odstavce o tom, že popisy a fotky zboží na webu jsou jen informativní a pokud si něco koupíte, děláte to na vlastní riziko

Pokud prodejce splňuje některé z výše uvedených kritérií, je pravděpodobné, že se jedná o podvodníka. Přesvědčit se můžete třeba na webu Trustpilot.com, kam vložíte adresu webu a ihned se vám zobrazí recenze ostatních uživatelů, z kterých si uděláte dost jasný obrázek. Podezřelé je i pokud u eshopu nejsou vůbec žádné recenze.
Pokud už se vám stalo, že jste podvodníkům naletěli a přišli jste o své peníze, je mi líto, ale pravděpodobně už se jich nedomůžete zpět. Můžete se ale zasadit o to, aby nebyli okradeni i další lidé. Jak?
 

Podvodné eshopy – jak jim zatnout tipec?

Aby podvodníci neměli šanci okrádat nakupující, je potřeba, aby se o jejich počínání co nejvíce vědělo.

    napište svou negativní recenzi na facebook do sekce hodnocení, máte-li fotky “fejkového” zboží, přidejte je
    nahlašujte stránky těchto podvodných webů přímo facebooku, kdykoli na ně narazíte

podvod

    napište svou zkušenost na Trustpilot.com nebo podobné weby, shromažďující informace o “scammers”
    sdílejte tento či podobné články mezi své přátele, aby se o těchto praktikách dozvědělo co nejvíce lidí

Pokud jste se někdy stali obětí internetových podvodníků, nestyďte se a šiřte svoji zkušenost! Jejich triky jsou rafinované a často se mění, proto otevřeně sdílejme zážitky, aby tomuto takzvanému podnikání odzvonilo.

 

Zprostředkovatelské obchody

Ještě na závěr si dovolím malou poznámku k “eshopům”, které se u nás objevily zejména během posledního roku. Jsou to takzvané zprostředkovatelské obchody, které se na první pohled tváří jako běžný eshop. V obchodních podmínkách ale zjistíte, že si zboží nekupujete, pouze majiteli stránky platíte za “službu zprostředkování obchodu”. To v praxi znamená, že za vás prostě objedná zboží v Číně – a to dost často jednoduše pár kliknutími na Aliexpressu, ovšem samozřejmě s přirážkou.
Ne všechno zboží, které zprostředkovatelé prodávají, je nekvalitní a neodpovídá fotografiím. A ne každý zprostředkovatel je automaticky podvodník. Ovšem tento byznys model je velmi nevýhodný pro kupující, jelikož nemohou využít zákona na ochranu spotřebitele a například zboží bez udání důvodu vrátit. Případné reklamační řízení pak musí řešit přímo s dodavatelem zboží, což je obvykle obtížně dohledatelný čínský prodejce. Zprostředkovatel tak chytře obchází zákon a pokud nejste se zbožím spokojeni, on si nad tím může v klidu umýt ruce.
Ačkoli se nejedná přímo o podvodné eshopy, je to jednání na hraně a nevzbuzuje ve mě důvěru. Než využívat služby jakýchkoli prostředníků, to už si rovnou objednejte na Aliexpressu sami, je to stejně složité, jako jakýkoli jiný eshop.
Narazili jste už na podvodné eshopy? Máte osobní zkušenost? Napište do komentářů!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account